sie 312016
 

Rewolucja, która dokonała się na Galaxy Star Wars PBF jest widoczna gołym okiem. To przede wszystkim zupełnie nowy i nowocześniejszy silnik forum, a także odświeżony portal i w zasadzie każda z części zasad. W nowy rok szkolny wkraczamy w zupełnie odświeżonym wydaniu! Unowocześnienie strony dokonane zostało oczywiście z okazji 10 rocznicy istnienia gry, która to przypadła w czerwcu. Po przerwie w działalności spowodowanej dokrętkami na nowym forum gra już ruszyła.

Ostatecznemu zakończeniu uległy także nasze jubileuszowe konkursy. Konkurs twórczości ze swoim wierszem wygrał Rafael Rexwent, drugie miejsce z filmikiem zajęła Sarah, a trzecie – z opowiadaniem – Yusanis Varic. Natomiast podium jubileuszowego turnieju graczy przedstawia się następująco: I miejsce (i tytuł Gracza Roku Galaxy 2016) – Veessette, II miejsce – Tara Sivali, III miejsce – Lord Petra. Laureatom konkursów gratulujemy! Wszyscy zwycięzcy, a także szeregowi uczestnicy turnieju, mogą także już wybierać nagrody z listy nagród dostępnej na naszym forum.

Zmiany dotknęły też – co łatwo zauważyć – nasz Portal Gry. Spośród licznych poprawek, które zaszły na Portalu wymienić należy też aktualizację listy grywalnych ras. Do grona (już 110) grywalnych ras doszły cztery nowe rasy w tym: Flesh Raider, Gree, Kubaz oraz Utai. W najbliższym czasie kolejnym dokrętkom ulegnie także forum, pewne zmiany zajdą też w zasadach dostępnych na portalu.

cze 072016
 

Dokładnie 6 czerwca 2006 roku (po dodaniu i wypełnieniu tematami dokładnie 12 for-planet) uruchomiona została gra „Hyperspace War PBF”. Już kilka miesięcy później oficjalnie zmieniliśmy nazwę na Galaxy PBF i tak już miało pozostać. Właśnie dziś mija okrągła, bo dziesiąta, rocznica istnienia naszej gry. Tym samym Galaxy PBF jest już nie tylko najstarszym polskim PBFem Star Wars i SF, ale także jedną z najstarszych stale działających gier RPG polskiej sieci.

Z perspektywy czasu trudno mi uwierzyć, że minęło już dziesięć lat. Zaczynając swoją przygodę z prowadzeniem gier PBF byłem ledwie nastolatkiem, a styl Galaxy i prowadzonych przeze mnie sesji znacznie różnił się od obecnego. Dziesięć lat prowadzenia Galaxy (nie licząc wcześniejszych jeszcze lat bycia mistrzem gry) z pewnością mocno mnie zmieniło. Zmieniły mnie także inne doświadczenia, ale równie wiele też zawdzięczam prowadzeniu gier tekstowych. To dzięki temu posiadam dziś tak dużą łatwość pisania i pracowania z tekstem, co pomaga mi w realizacji moich naukowych i publicystycznych pasji. Jeśli istnieją gry, które najsilniej pozwalają się rozwijać i uczyć to na pewno są to tekstowe gry RPG, których tworzenie często przypomina powieściopisarstwo. Nie jest to może sztuka przez duże „S”, której należałaby się osobna muza, ale nie jest to także zupełnie tępa rozrywka, która nie wymaga pomyślunku, pracy, czy głębszego zastanowienia.

RPG i gry PBF dały mi wiele i prawdopodobnie dlatego przez tyle lat miałem ochotę prowadzić Galaxy. Dziesięć lat Galaxy to także wiele wysiłku wielu zaangażowanych w ten projekt osób. Od kilku już lat grę poza mną prowadzą także inni mistrzowie gry (GM2 i GM3), a w międzyczasie przejściowo także i inni udzielalali się pomagając współtworzyć nasz świat. Dziesięć lat – okrągła dekada!!! – Galaxy to także mnóstwo inicjatywy ze strony wszystkich naszych graczy. 10 lat Galaxy to 253 378 postów, 4909 tematów, 1225 użytkowników i blisko pół miliona pojedynczych odwiedzin forum.Wszystkim zaangażowanym w grę należą się wielkie podziękowania… jeśli ktoś zaczął grę na Galaxy dziesięć lat temu to teraz w grę mogą nawet grać jego dzieci.

Jeśli jest coś, co zawsze mnie zastanawiało to jest tym to, jak wiele osób odnajdywało tę grę, jak wiele w nią grało, jak wiele ją opuszczało. To nieprzerwany wir ludzi i osób, który udowadnia, że forumowe RPG potrafi tworzyć społeczność w sposób często lepszy niż zwykłe gry komputerowe. Z tym samym poziomem zaangażowania i aktywności kolejne dziesięć lat nie wydaje mi się już misją niemożliwą. Szczególnie zważywszy na fakt, że projekt, który w założeniu miał być moją krótką, wakacyjną przygodą po okresie fascynacji premierą Zemsty Sithów obchodzi właśnie swój 10 jubileusz.

Oczywiście 10-te urodziny Galaxy to także konkursy, czy kolejny, tradycyjny już (10-ty!) Wielki Turniej Graczy o tytuł Gracza Roku Galaxy.

P.S Wkrótce przejdziemy też sporą rewolucję techniczną o której więcej opowiemy już wkrótce.

Z podziękowaniami za 10 lat z GMem – najlepsze życzenia, dla graczy, gmów i gry! …100 lat?