Historia Galaxy

 

Logo Galaxy PBF z lat 2008-2012

Galaxy PBF to gra PBF (ang. Play By Forum) RPG (ang. Role Playing Game) mająca miejsce w świecie Gwiezdnych Wojen. Gra odbywa się na forum a samo Galaxy PBF istnieje od 6 Czerwca 2006 roku. W grze obowiązują zasady, które zmieniały się od pierwszych dni istnienia gry powoli stając się coraz bardziej szczegółowymi i rozwiniętymi. W odróżnieniu od wielu innych pbfów, Galaxy PBF nie skupia się tylko na jednym wybranym okresie czasowym wszechświata Gwiezdnych Wojen, ale idzie poprzez ery i lata. Gra kilkukrotnie zmieniła swoją erę rozgrywki, przechodząc już między innymi przez Wojny Klonów, czasy Nowej Ery Jedi czy Ery Dziedzictwa, obecnie w grze od lat już króluje okres Starej Republiki i wydarzeń skupionych wokół projektu The Old Republic.

Historia Galaxy PBF
2005 – Droga do Galaxy PBF

Żeby opowiedzieć w pełni historię Galaxy PBF trzeba zacząć od czasów, kiedy to Nowa Trylogia Gwiezdnych Wojen okupowała jeszcze kina w Polsce i miała urok nowości. Około roku 2003 – 2004 w Polskiej sieci modne stały się pierwsze gry forumowe typu PBF. Wtedy też, późniejszy twórca Galaxy PBF (czyli Krogulec) grał na kilku z nich, zdobywając nowe doświadczenie. Najbardziej znana z gier PBF Star Wars, umiejscowiona historycznie podczas Wojny Yuuzhańskiej zwana była NEJ i było to jedno z pierwszych miejsc, gdzie spotkali się późniejsi, pierwsi gracze Galaxy PBF. Nim jednak powstała choćby sama koncepcja gry Galaxy PBF, po upadku NEJ, Krogulec (który był w późniejszym okresie również jednym z administratorów NEJ) stworzył całkiem nową grę, osadzoną w czasach Wojen Klonów. Clone Wars Era PBF powstał na początku roku 2004, na fali popularności rysunkowego serialu Clone Wars. Ten PBF prowadzony przez samego Krogulca istniał około pół roku, tam też nową społeczność graczy utworzyli zarówno starzy wyjadacze z NEJ, osoby z fandomu Star Wars, czy całkiem nowe osoby, które trafiły na stronę na różne sposoby. Clone Wars Era PBF (CWE) wyczerpało jednak szybko zainteresowanie graczy, zaś samo forum padło raz ofiarą całkowitej kasacji. To w efekcie doprowadziło do zamknięcia CWE i miesięcznej próżni. Wtedy to rodziła się koncepcja nowej gry, a potem opracowywany był system Galaxy PBF. Krogulec tworząc Galaxy PBF miał już łącznie 2-letnie doświadczenie tworzenia gier i prowadzenia sesji, choć ówczesne PBFy w porównaniu do obecnych miały mocno amatorski charakter.

2006 – Powstaje Galaxy PBF

Galaxy PBF powstało oryginalnie jako PBF osadzony w erze Wielkiej Wojny Nadprzestrzennej (okresie 5000 BBY). Historycznie pierwszym adresem forum gry był adres na darmowym hostingu: www.hyperspacewar.mojeforum.net udostępnionym przez nieistniejący już portal Mojeforum. Po dwutygodniowych przygotowaniach do tej ery, GM porzucił jednak plany zrobienia gry w tym okresie z racji małej ilości materiałów dostępnych na temat tych czasów w świecie Gwiezdnych Wojen. Okres ~5000 BBY w EU nadal pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych w Uniwersum. Apetyt na nowy PBF osadzony w starożytnych czasach wciąż był jednak silny i pod wpływem przyjaciół Krogulec, od tej pory znany szerzej jako GM, na początku czerwca 2006 roku uruchomił grę bazującą na wydarzeniach Wielkiej Wojny Sith, ery Exara Kuna. Pierwszym rokiem gry był rok 4020 BBY. Pierwsi gracze jak Rev, Trebor czy Buczu zasilili stałe od tej pory grono graczy, grając na Galaxy PBF jeszcze przez wiele następnych lat. Pierwsze miesiące Galaxy PBF były dość spokojne, a gra była bardzo, bardzo niszowa. W początkowej fazie na stałe grało najwyżej około ośmiu osób jednocześnie. Rozgrywka miała charakter o wiele bardziej koleżeński i mniej usystematyzowany, statystyki postaci miały luźny charakter, a skala poziomów obejmowała zakres 1-5. Gra dalej jednak stopniowo zyskiwała na popularności, systematycznie rozwijane były też zasady umieszczone na forum, a gdy skończyły się wydarzenia Wielkiej Wojny Sith GM postanowił kontynuować rozgrywkę w późniejszych okresach, przekształcając tym samym koncepcję serwisu, który początkowo miał zostać zamknięty po wyczerpaniu okresu Wielkiej Wojny Sith.

2007 – Non-canon i rozwój gry

W następnych latach rozgrywka na forum funkcjonowała na o wiele luźniejszych zasadach niż ma to miejsce obecnie. Gdy trwał okres nieopisany w żadnym kanonicznym źródle rozgrywka przybierała bardzo dowolny i zależny od graczy charakter, swego czasu doprowadzono nawet na forum do inwazji Chissów na Galaktykę. Szczególnie było to widoczne w trakcie okresu, kiedy to jeden z gracz – Kar Tanos – przejął władzę nad Republiką i na długi czas rządził światem gry. Ta niekanoniczność i niezgodność wydarzeń ze światem Star Wars ostatecznie miała swój koniec w roku 2007, kiedy po pierwszej rocznicy istnienia gry ustanowiono imię gry – chrzcząc ją jako Galaxy PBF. Od tej pory także wydarzenia w grze nie naruszają, lecz współgrają i tworzą tło wydarzeń opisywanych w kanonicznych źródłach Gwiezdnych Wojen.

Decyzja o uczynieniu gry zgodną z kanonem uniwersum Star Wars miała swoje źródło także i w tym, że na forum zawsze silną grupę stanowili fani Star Wars, którzy chcieli uczestniczyć w historycznych wydarzeniach bardziej, niż tworzyć swoje wersje świata opartego na uniwersum Gwiezdnych Wojen. Później rozwój gry przebiegał stopniowo. Zasady wpierw zniknęły z forum by stać się możliwym do ściągnięcia, osobnym plikiem .doc, i stan taki trwał około roku. Ilość graczy wraz z biegiem czasu się podwoiła, rozbudowywano też kolejne fora-lokacje, powiększano liczbę planet i poszerzano ich opisy, podejmowano też pierwsze próby współpracy z innymi serwisami. W tym okresie także na forum zaistnieli pierwsi dodatkowi Mistrzowie Gry, krótkotrwale (na okres 1-2 miesięcy) byli to chociażby Revan, czy Ri. To właśnie w 2007 roku zorganizowano również pierwszy konkurs z nagrodami na gracza roku, w pierwszą rocznicę istnienia gry.

2008 – 2009 – Boom, Bastion i Wojny Klonów

Projekt jednak ostatecznie zawiódł, a wakacyjna przerwa i techniczny remanent gry, trwający około 1,5 miesiąca obniżył i ustabilizował liczbę graczy na stałym poziomie 20 osób. Z Drugiej Galaktyki zrezygnowano natomiast głównie ze względu na to, że Yuuzhanie nie cieszyli się wówczas szczególną popularnością. Wtedy też, w trzecim roku istnienia, Galaxy PBF weszło w erę Wojen Klonów, później Erę Imperium i Galaktycznej Wojny Domowej, przeżywając wysoką aktywność graczy podczas rozgrywki w tych czasach. W 2009 roku powstała pierwsza odrębna strona Galaxy PBF z zasadami, będąca bardzo prostą konstrukcyjnie stroną, która niestety przepadła już w mrokach internetu. W tym czasie po raz pierwszy udoskonalono też projekt graficzny samego forum. Szata graficzna po raz pierwszy została wzbogacona o obrazki planet, a na górze pojawił się baner w formacie .gif ilustrujący przy pomocy pokazu slajdów (czasami była ich setka!) wydarzenia z ery, w której toczyła się rozgrywka.

Archiwalny baner z okresu Legacy (41 ABY)

2009 – 2010 – Yuuzhanie, Yuuzhanie i Questy

Gra ulegała dalszym poprawkom, powstała bardziej rozbudowana strona zawierająca dodatkowe zasady i działy. Przez różne okresy Mistrzami Gry zostawały inne osoby. Ogólnie 90% czasu gry nadal odpisywał jednak GM, czyli Krogulec. Odbywały się też coraz bardziej okazałe i popularne konkursy z nagrodami. Galaxy PBF weszło na około rok w Nową Erę Jedi i czasy Wojny Yuuzhańskiej, która była prawdopodobnie najdłużej trwającą erą gry na przestrzeni trwania PBFa nim z powrotem doszedł on do czasów Starej Republiki. Kolejni gracze przewijali się przez grę, system rozgrywki uległ przekształceniu, powstały pierwsze klasy postaci (wcześniej były tylko zawody) oraz system 50 poziomowy oparty częściowo o D20 Wizardsów i zainspirowany grami z serii KOTOR. W tym okresie także największemu rozrostowi uległ świat gry, który na przestrzeni tych lat z 20 początkowych lokacji (pierwszą planetą dodaną na Galaxy PBF była planeta Ossus) urósł do ponad 170 w roku 2009  i 300 pod koniec roku 2010. Dziesiątki planet, księżyców i wnętrz statków wraz z lokacjami w tematach zasiliły forum czyniąc je znacznie większym.

W  2009 odbywały się także pierwsze tematyczne Questy Galaxy, a więc większe wydarzenia, podczas których gracze większą liczbą uczestniczyli jednocześnie w rozgrywce opartej na wybranej historii. Pierwszym wydarzeniem tego rodzaju był Quest zatytułowany Syndrom. 2009 był także rokiem najczęstszych sesji na Czacie – sesje te wzbogacały bogaty repertuar gry i umożliwiały również zdobywanie poziomów dla postaci na forum. Podczas jednej z tych sesji na czacie jednocześnie grało 14 osób – i to aż przez 5,5 godziny non stop. Kilkukrotnie też takie chatowe sesje były rozbijanie i trwały np. dwa dni.

2010 – Stabilizacja i ostatni rok Legacy

Rok 2010 stał już pod znakiem nieco zbliżonej szaty graficznej i systemu do tego obecnego. Rozgrywka przeniosła się płynnie w czasy po Wojnie Yuuzhańskiej, następnie w okres Wojny Rojów a później w bardzo starannie opisany okres Drugiej Galaktycznej Wojny Domowej, który szedł na równi z wydawanymi po angielsku książkami z serii Dziedzictwo Mocy. Liczba graczy była wówczas ustabilizowana na poziomie około 16 osób. 2010 rok był również świadkiem jedynego pełnego wyłączenia gry. Na czas powstania innego projektu GMa pod nazwą Earth Space. Zawieszenie Galaxy PBF potrwało wówczas aż 9 tygodni. Wszystko wróciło jednak do normy, a w ostatnim kwartale roku rozgrywka przeniosła się w późną Erę Dziedzictwa i do lat opisanych w komiksach Legacy of the Force. Malejąca popularność tej ery oraz pragnienie świeżości skłoniły jednak GMa do podjęcia radykalnej zmiany. Pod koniec 2010 roku Galaxy PBF dorobiło się również swojego pierwszego dziennika gry, czyli bloga o nazwie Holonet. Był to dziennik istniejący niezależnie od zasad na stronie. W tym roku też Galaxy PBF zawitało na portal społecznościowy Facebook pod postacią własnej strony.

2011 – 2013 – Era Starej Republiki powraca

Rok 2011 był świadkiem ważnych i kluczowych zmian. Gra przeniosła się na stałe w okres Starej Republiki, a dokładnie w lata przed MMO stworzone przez Bioware. Zmienił się delikatnie wystrój forum a także powstał Portal – na którym obecnie gościsz. Został on stworzony z fuzji strony zawierającej zasady gry oraz dziennika gry o nazwie Holonet. 2011 rok był też rokiem poważnych zmian w silniku gry – stworzono pełen zestaw Grywalnych Ras razem z bonusami punktowymi. Wcześniej rasę po prostu samodzielnie się wpisywało lub wybierało z listy, bez konsekwencji dla statystyk i trochę na ślepo. Drugą poważną zmianą i nowością było wprowadzenie systemu Heroic, który zadebiutował na Galaxy PBF pod koniec roku 2011. Kolejnymi nowościami były: formy mocy, rozwinięty dział technik mocy oraz rozbudowany dział technologii. Okres Starej Republiki przyjął się też na tyle, że w początkowych fazach tej ery liczba graczy sięgnęła z powrotem pułapu 30, przez następne dwa lata oscylując wokół 25. W roku 2011 i 2012 na forum zawitało też wielu nowych graczy spośród których niektórzy zostali później nowymi mistrzami gry.

2013 – 2016 – Nowi mistrzowie i cień Disneya

Logo Galaxy PBF z lat 2012 – 2019

Pod koniec roku 2013 GM z racji natłoku obowiązków zrezygnował z prowadzenia gry, w swe miejsce instalując triumwirat złożony z trójki nowych GMów dobranych przez siebie spośród najzdolniejszych graczy. Triumwirat GM2, GM3 i GM4 prowadził grę stale (z drobnymi rotacjami) przez okres około 8 miesięcy, aż do chwili, kiedy to w trakcie wakacji 2014 GM w pełni wrócił do prowadzenia gry, prowadząc ją już jednak razem z GM2 i GM4. Dzięki temu na Galaxy PBF polepszyła się płynność rozgrywki, a sam GM mógł dalej prowadzić grę pomimo natłoku innych obowiązków, stan z jednym mistrzem gry prowadzącym grę na całym forum nie wrócił już po roku 2013.

Rok 2014 był też rokiem kiedy w cały fandom Star Wars jak grom z jasnego nieba uderzyła informacja o wykupieniu Gwiezdnych Wojen przez Disneya, a także o planach Disneya dotyczących nakręcenia nowego epizodu Star Wars. Obie wiadomości mocno zelektryzowały całą społeczność fanów Star Wars, a także społeczność Galaxy PBF. Zdecydowanie najgorszą wiadomością była jednak wiadomość dotycząca anulowania starego Kanonu Star Wars, którego przecież cały czas trzymało się Galaxy PBF. Po konsultacjach na łamach forum gracze i mistrzowie gry ustalili jednak, że gra dalej będzie szła wyznaczonym, starym torem kanonu (EU), ignorując na razie disneyowskie zmiany, zwłaszcza, że obecne Era Starej Republiki, w której toczy się gra, wydaje się być bezpośrednio niezagrożona ze strony diabolicznej Myszki Mickey. Nie zmienia to jednak faktu, że w grze wprowadzono różne elementy (w tym nawet grywalne rasy) z Nowego Kanonu, jeśli tylko nie kolidowało to z informacji dotyczącymi EU i Star Wars: The Old Republic.

2016 – 2019 – Kontynuacje

Emblemat Galaxy PBF (2020)

W roku 2016 Galaxy obchodziło swoją okrągłą 10 rocznicę istnienia. I to właśnie z tej okazji całe forum zostało unowocześnione oraz przeniesione na zupełnie nowy silnik (PHPBB3). Stare, granatowe i ukochane przez wielu forum ostatecznie odeszło, a nowa szata graficzna była czarno-szara i wprowadziła wiele udogodnień. Na forum znów zadebiutował Shoutbox, a pola profilu zamieniły się w dostosowane graficznie elementy, które pojawiają się pod avatarami graczy. Przez kolejne lata na forum doszło do kolejnych zmian, z czego najważniejszą było dodanie rozbudowanej listy pancerzy, poszerzenie liczby klas postaci, czy całościowa i bardzo gruntowna zmiana mechaniki gry, która odbyła się w połowie roku 2019. W roku 2019 powstał też kanał Galaxy PBF na Discordzie, który dodatkowo jeszcze wzbogacił społeczność o nowy sposób komunikowania. Był to też rok, kiedy liczba graczy oscylowała wokół czterdziestu i doszło też do zmiany na stanowisku GM3, gdzie Forwe został zastąpiony przez debiutującego w roli GMa Atto.

2020 – Obecnie – Drużynowe boje i strata

Na czternaste urodziny gry odświeżeniu uległ Portal wraz z logo Galaxy PBF. W tym też roku pierwszy raz w historii odbył się pełnoprawny turniej drużynowy nazwany na cześć Kortha, czyli wieloletniego gracza Galaxy PBF, którego tragiczna śmierć wstrząsnęła użytkownikami społeczności w tym samym roku.

W momencie gdy pisany (a raczej ponownie poprawiany i poszerzany kolejny raz) jest ten artykuł, na Galaxy PBF napisano już łącznie 298700 postów w ponad 6112 tematach, przy łącznej liczbie zarejestrowanych użytkowników przekraczającej 1200. To wszystko razem czyni w tym momencie Galaxy Star Wars PBF najstarszą działającą grą Star Wars typu PBF w polskiej sieci, z największą liczbą postów i użytkowników; a także jedną z najstarszych gier forumowych w całym polskim internecie.

Tradycje, wydarzenia i konkursy

Historia Galaxy PBF obfitowała w różnego rodzaju dodatkowe, odświętne wydarzenia. Pierwszy konkurs z nagrodami odbył się z okazji pół roku istnienia gry. Kolejny konkurs miał miejsce w rocznicę powstania gry i ten zwyczaj organizacyjny jest kontynuowany aż po dzień dzisiejszy. Tradycyjnie osoba, która zwycięży w czerwcowym konkursie-turnieju, organizowanym w okrągłe rocznice powstania gry, zostaje obdarzona tytułem gracza danego roku. Konkursy z reguły obfitują też w nagrody rzeczowe, będąc też od czasu do czasu organizowane w inne terminy. Swego rodzaju tradycją jest też loteria świąteczna, która celebruje Dzień Życia z Gwiezdnych Wojen.

Laureatami tytułu Gracza Roku Galaxy PBF z poszczególnych lat dotychczas byli:

I Turniej – 2006 – Czu’Bucz
II Turniej – 2007 – Coron Buch
III Turniej – 2008 – Kieran Anor
IV Turniej – 2009 – Dan Warial
V Turniej – 2010 – Azben Nunb
VI Turniej – 2011 – Darren Can
VII Turniej – 2012 – Viki Una
VIII Turniej – 2013 – Darth Silon
IX Turniej – 2014 – Suroo The Hutt
X Turniej – 2015 – Saito Gakusha
XI Turniej – 2016 – Veessette
XII Turniej – 2017 – Nol Luuna
XIII Turniej – 2018 – Ved Keneth
XIV Turniej – 2019 – Thok Orh
XV Turniej – 2020 – Zelgos Molec
XVI Turniej – 2021 – Vexar Draykon
XVII Turniej – 2022 – Nol Luuna (2)
XVIII Turniej – 2023 – Biggie Shats (2)

Natomiast w 2020 roku zadebiutował na Galaxy PBF Turniej Drużynowy im. Kortha, w którym zmagały się ze sobą trzyosobowe zespoły,

oto dotychczasowi zwycięzcy:

2020 – Prawo i Sprawiedliwość (Rexos Ilren/Malu/Sibu Tonara)
2021 – Wściekłe Wampy (Rexos Ilreen/Lord Bott/Thioo)
2022 – Szorstkie Pięty Imperatora (Colt Botta/Aria Nariell/Lord Draykon)

Społeczność i autorzy

Galaxy PBF to także społeczność fanów Gwiezdnych Wojen i gier RPG. Przez portal przewijało się wielu graczy, liczba wszystkich postaci użytkowników przekroczyła niedawno 1000. Na Galaxy PBF wracają zarówno starzy gracze jak i przewijają się zupełnie nowe osoby, powodując że skład i grupa jest w ciągłym ruchu tworząc jednak zwartą społeczność. Twórcą gry i wieloletnim Mistrzem Gry jest Krogulec, znany pod tym nickiem w fandomie Star Wars. Jest głównym mistrzem gry, który zapisał tysiące odpowiedzi graczom (ponad 100 tysięcy postów), których rozgrywkę prowadził.

W tym miejscu warto również wspomnieć o innych, ważnych osobach mających swój wkład dawniej i obecnie w funkcjonowanie gry. Mistrzami gry byli: Revan, Ri, Ewok, Forwe i Matiuso. Obecnie są nimi Sevr i Atto oraz JH-777. W pracach nad stroną niejednokrotnie pomagali użytkownicy, jak m.in: Buczu, Marbou, Mathers, San Teron czy Deriet, Macic, Rexos i 81AST. W tym miejscu warto również podziękować przyjaciołom Galaxy PBF na innych portalach, jak choćby Sebastiannie z martwego już Outer Rim, DARTH_VADER, Nestor i Bolek z Bastionu czy Wedge z nieistniejącego już ICO. Nie można też zapomnieć o bardzo pomocnej ekipie technicznej z dawnego mojeforum.net, której admini niejednokrotnie przywracali w całości forum Galaxy PBF w nienaruszonej postaci po różnego rodzaju awariach. Wszystkich jednak nie sposób wymienić, gdyż przez blisko 15-letni okres istnienia gry mnóstwo osób odcisnęło swoją obecność w grze i w tętniącym życiu jej społeczności.

Opis Galaxy w Encyklopedii Ossus.pl

Tekst: GM, Tanos | Edytor: D. | Wersja: 3.5 z 03.2021