Technologie
Technologie to dział podzielony na szczegółowe sekcje. Umieszczane są tu informacje i dane na temat wielu dostępnych w świecie Star Wars praktycznych technologii, które mogą być wykorzystywane w trakcie gry. Statki kosmiczne oraz Pojazdy, a także Droidy, Broń i Pancerze posiadają swoje osobne działy. Tutaj znajdziesz natomiast informacje na temat mniej rozbudowanych technologii oraz implantów i stymulantów.
Weź pod uwagę, że istnieje szereg technologii, które nie są tu opisane, a które spotkasz w grze, dlatego dla pełnej informacji i dodatkowych danych warto posiłkować się źródłami dotyczącymi uniwersum Gwiezdnych Wojen. Zaawansowane biotechnologie, czy inne bardziej szczegółowe zagadnienia interesujące np. dla postaci inżynierów są natomiast rozwijane przede wszystkim wewnątrz gry, w trakcie rozgrywki i fabularnie.
Droidy
Opisane tutaj droidy nie są jedynymi istniejącymi w rozgrywce, inne rodzaje droidów to m.in te służące do wyspecjalizowanej administracji, konstrukcji i budowy, droidy-repliki ludzkie, droidy służące w zastępstwie niań, różnorodne droidy służące, droidy laboratoryjne wszelkiej maści, droidy treningowe (w tym zdalniaki) i droidy szermiercze (przeznaczone do trenowania szermierki), droidy namierzające czy droidy nawigujące (np. droid mysz), bądź te zintegrowane z pojazdami kosmicznymi w formie komputera pokładowego. W miarę możliwości poniżej znajdują się jednak wszystkie znane modele droidów wykorzystywane w obecnych czasach, podane są także progi cenowe by wskazać orientacyjną cenę takich maszyn. Większość z poniższych rodzajów droidów jest też grywalna, co jest istotne w przypadku gry postacią droida. Niedostępne do gry są tylko te modele i rodzaje, które odznaczają się bardzo niskim ilorazem sztucznej inteligencji (np. droidy bojowe, czy zasilające).
Droidy przeznaczenia militarnego
Droidy bojowe to droidy używane bezpośrednio do walki zamiast żywych żołnierzy, których w niektórych sytuacjach nawet przerastają. Są to droidy produkowane najczęściej wybitnie masowo (w końcu w każdej wojnie potrzebna jest duża ilość walczących jednostek) i są one też najczęściej stosunkowo tanie w produkcji, a główne ich zadania to słuchanie konkretnych rozkazów i celne strzelanie w tego, kogo wskaże się im za przeciwnika. Typowe droidy bojowe nie są więc obdarzone większym ilorazem sztucznej inteligencji, są też bezwzględnie posłuszne i w zasadzie niezdolne do buntu z własnej woli. W obecnych czasach droidy bojowe są bardzo powszechnie stosowane i to nawet w charakterze całych regularnych armii. Często też pełnią służbę w wybranych punktach wojskowych i bazach, czy na pokładach wielu statków, zazwyczaj działają jednak razem z żywym personelem, a nie zamiast niego.
Przedziały cenowe droidów bojowych: 40 000 – 1 000 000 kredytów.
Popularne Modele
- Devastator War Droid
- Juggernaut War Droid
- Krath War Droid
- Mark I assault droid
- Mark II assault droid
- Mark IV assault droid
- Imperial Pacification Droid
- Imperial C-series war droid
Droidy zabójcy podobnie jak droidy bojowe mają służyć do atakowania, ale nie są nastawione (jak droidy bojowe) na masowe użycie na rozległych polach bitew. Służą natomiast do unieszkodliwiania konkretnych celów dzięki swojemu bardzo zaawansowanemu oprogramowaniu. Oznacza to, że maszyny tego typu są automatycznie znacznie bystrzejsze od droidów bojowych i zazwyczaj posługują się normalnymi językami. Znane są też liczne przypadki, że droid zabójca posiadł sztuczną inteligencję rozwiniętą do tego stopnia, że potrafił się uniezależnić od pana, a nawet wytworzyć coś na kształt własnej osobowości. Jak można się domyśleć, droidy te to wyjątkowo morderczy przeciwnicy w walce.
Przedziały cenowe droidów zabójców: 200 000 – 8 000 000 kredytów.
Popularne Modele
- HK-series assassin droid
- HK-77-series assasin droid
- TR-series assassin droid
Droidy ochrony są poniekąd formą przejściową między droidami bojowymi a droidami zabójcami. Posiadają one najczęściej dość zaawansowane oprogramowanie, by móc komunikować się z pomocą basica, posiadają też lepsze uzbrojenie od standardowego droida bojowego, a ich cele to przede wszystkim ochrona właścicieli oraz ich mienia od zakusów złodziei czy bandytów. Nieraz majętniejsza osoba jest w stanie zakupić armię droidów ochrony na własny użytek. Zasadniczo są to też maszyny, które są bardzo trwałe i mają duże walory obronne, mogą np. skutecznie zasłonić polem energetycznym swojego właściciela, a ponieważ są bardzo ofensywnie usposobione to wielu z nich obawiają się nawet Jedi, czy Sithowie.
Przedziały cenowe droidów ochrony: 100 000 – 1 000 000 kredytów.
Popularne Modele
- Municipal patrol droid Mark I
- S-6 series security droid
- Sentinel droid
- Coruscant Security Droid
- AR-34 enforcer droids
Droidy do tortur to droidy służące jak sama nazwa wskazuje do torturowania wskazanych im celów, maszyny te potrafią być bezlitosne i torturować na sposoby o wiele gorsze od tych znanych ludziom. Droidy do tortur są też zazwyczaj maszynami stosowanymi do przesłuchań, mają więc zainstalowanych wiele rodzajów urządzeń rejestrujących. Droidy te mają sprawiać ból nie do zniesienia, a za swój główny cel mają wydobyć informacje i w związku z tym także uciekają się do tortur takich jak wstrzykiwanie specyfików ofiarom czy paraliżowanie ich specjalnymi wiązkami.
Przedziały cenowe droidów do tortur: 60 000 – 400 000 kredytów.
Popularne Modele
- Sentry droid Mark I
- Sentry droid Mark II
Droidy szpiegowskie i droidy próbniki to droidy zaprojektowane do zwiadu i badań miejsc do których zostaną wysłane. Posiadają one wyjątkowo zaawansowane czujniki, komunikatory, a także najczęściej mechanizm samozniszczenia - by dane, które próbnik zdążył zmagazynować nie wpadły w ręce wroga. Często są też wyposażone także w broń jakiegoś rodzaju, by nie paść łupem byle szczura pustynnego. Droidów tych najczęściej używa marynarka, ale są to także droidy używane przez praktycznie wszystkie armie, a także bardzo licznych szpiegów, łowców nagród, czy naukowców.
Przedziały cenowe droidów szpiegowskich: 40 000 – 1 000 000 kredytów.
Popularne Modele
- K-X12 probe droid
- DRK-1 Dark Eye probe droid
- Submersible probe droid
- DP-2 probe droid
- Republic probe droid
Droidy przeznaczenia cywilnego
Droidy Protokolarne to bardzo popularny rodzaj droidów mających na celu ułatwiać komunikację zarówno między dwoma istotami żywymi - droidy te dysponowały najcześciej wieloma milionami języków obcych - a także na linii maszyny - istoty żywe. Stąd droidy protokolarne to prawdziwi specjaliści od języków. Droidy te także często asystują ludziom i to zarówno w obliczeniach, jak i jako służący a czasem nawet jako gawędziarze. Z uwagi na to, że droidy te są także specjalistami od różnych kultur to często biorą też udział w negocjacjach, praktykach biznesowych, czy wszelkiego rodzaju kontaktach.
Przedziały cenowe droidów protokolarnych: 50 000 – 3 000 000 kredytów.
Popularne Modele
- GE3-series protocol droid
- ET-74 communications droid
- GG-series hospitality droid
- Overseer droid (Sith)
Droidy Medyczne to droidy służące celom medycznym, zastępują one często zarówno pielęgniarzy, jak i lekarzy w swoich bardzo licznych i skomplikowanych obowiązkach. Istnieją nawet droidy będące wyspecjalizowane do chirurgii konkretnego typu, specjalistycznego podawania leków czy opatrywania rannych, a także jednoczesnego zabierania ich z pola bitwy. Jako, że droidy te mają dość wysoki współczynnik sztucznej inteligencji, to po pewnym czasie (bez kasowania pamięci) potrafią wykazywać się autentyczną troską o zdrowie swoich pacjentów, a ich zdolności wraz z doświadczeniem rosną podobnie jak u żywych lekarzy. Maszyny te zawsze też mają wgrane duże pokłady empatii tak, aby dbały o komfort swoich pacjentów i nie czyniły im jakiejkolwiek krzywdy.
Przedziały cenowe droidów medycznych: 100 000 – 1 000 000 kredytów.
Popularne Modele
- TR medical droid
- A-series medical droid
- Republic medical droid
- Imperial medical droid
Droidy-piloci są bardzo często spotykane w praktycznie całej Galaktyce. Przede wszystkim służą tym istotom, które nie opanowały pilotażu, bądź też nie przystoi im samodzielne sterowanie maszyną, którą podróżują. Droidy tego typu zwykle posiadają bardzo zaawansowane oprogramowanie motoryczne pozwalające im skutecznie sterować pojazdem podczas rutynowego lotu, jak i podczas walki, kiedy to droidy tego typu zdolne są do podejmowania działań ofensywnych za pulpitem myśliwca. W większości przypadków droidy te są bardzo prostymi urządzeniami, często jednak są to zmodyfikowane droidy humanoidalne i wtedy potrafią stać się samodzielnymi, myślącami członkami załóg np. statków należących do przemytników.
Przedziały cenowe droidów-pilotów: 100 000 – 3 000 000 kredytów.
Popularne Modele
- GD16-series pilot droid
- EI-9 network security droid
Droidy Astromechaniczne to droidy służące za zautomatyzowanych mechaników, często nawigatorów mniejszych jednostek i ogólnie wielozadaniowych pomocników swoich właścicieli. Astrodroidy posiadają wiele funkcji, od reperowania prostych przedmiotów, czy podawania i służenia innym, po takie gadżety jak sprzęty pozwalające łączyć się z komputerami gaśnice, zestawy narzędzi, zbiornik ioleju, silniki pozwalające latać, wejścia pozwalające zapewnić urządzeniom dopływ energii i wiele, wiele innych. Astromechy służą także w myśliwcach jako asystenci pilotów i ich mechanicy podczas lotu, ogółem są to bardzo zaawansowane i najbardziej technicznie uzdolnione roboty.
Przedziały cenowe astromechów: 200 000 – 2 000 000 kredytów.
Popularne Modele
- T3-series utility droid
- 3C-series utility droid
- IT-series utility droid
- T1-series utility droid
- R-8009 utility droid
- T7-O1 - utility droid series
- X2-C3 Imperial astromech
Droidy tragarze, czyli maszyny służące do przenoszenia ładunków to jeden z najstarszych rodzajów droidów jaki w ogóle powstał. Od niewielkich, przenoszących niewielkie pakunki, czy skrzynki, po duże podnośniki binarne i wysokie, a nawet kilkumetrowe droidy przenoszące całe kontenery. Są to maszyny, które służą na statkach, w portach kosmicznych i wszędzie tam gdzie do przetransportowania są ładunki. Są też dość częstym widokiem, zwłaszcza, że należą do jednych z najtańszych rodzajów robotów na rynku.
Przedziały cenowe droidów-tragarzy: 10 000 – 300 000 kredytów.
Popularne Modele
- LB-series bulk-loading droid
- BLX labor droid
- J-series worker drone
- KM1 mining droid
Droidy Zasilające to po prostu ruchome źródła energii, wyposażone w minimum sztucznej inteligencji, tak aby rozumieć proste komendy wydawane przez swych właścicieli. Są one w posiadaniu wielu wejść różnego rodzaju, by można było łatwo podłączyć je do wielu urządzeń i przekazać im energię zmagazynowaną w tymże droidzie. Pomimo tego, że najczęściej są one niewielkich rozmiarów to dzięki specjalnej budowie magazynować mogą naprawdę bardzo dużo energii. Takie roboty pozostają na stanie wielu pojazdów, statków kosmicznych czy warsztatów. Są też stałym wyposażeniem na planetach, gdzie panują trudne warunki atmosferyczne i nieprzyjazny klimat.
Przedziały cenowe droidów zasilających: 30 000 – 200 000 kredytów.
Popularne Modele
- 4-LB power droid
Implanty
Implanty są modyfikacjami ciała lub zastępczymi fragmentami ciała istot żywych. W uniwersum Star Wars wiele istot poddaje się drobnym modyfikacjom ciała, są też tacy, którzy znaczną część swojego ciała przerabiają na części cybernetyczne, a nawet rasy jak np. Gank, czy Aruzan, dla których modyfikowanie ciała to część integralnej tradycji i kultury. Zdolności związane z implantami zależą od umiejętności Odporność: Immunologia.
Poniżej znajduje się lista dostępnych implantów wraz z wymienionym wymogiem punktowym związanymi z trudnością ich zainstalowania, instalacja jednego z tych implantów wymaga określonego poziomu Immunologii, nie "zjada" ich jednak i wciąż można później wykorzystać te same punkty do zainstalowanie większej liczby implantów, np. jednocześnie protezy oka i nogi.
- Proteza oka - proteza spełniająca funkcje oczu: 10 punktów
- Proteza dłoni - proteza spełniająca funkcje dłoni: 10 punktów
- Proteza ręki - proteza spełniająca funkcje ręki: 20 punktów
- Proteza stopy - proteza spełniająca funkcje stopy: 20 punktów
- Proteza nogi - proteza spełniająca funkcje nogi: 25 punktów
- Respirator - proteza umożliwiająca podtrzymywanie życia: 30 punktów
- Implant ucha - proteza zastępująca ucho i znacznie ulepszająca słuch: 30 punktów
- Skrytka - proteza z niewielką skrytką ukrytą w ciele: 40 punktów
- Implant komunikatora - proteza umożliwiająca wszczepienie sobie komunikatora: 40 punktów
- Implant linku droida - chip umożliwiający bezpośredni kontakt z droidem: 50 punktów
- Implant z bioskanerem - implant ze skanerem wykrywającym formy życia i ich stan: 50 punktów
- Implant sensoryczny - implant ulepszający wybrany zmysł i jego czułość: 60 punktów
- Implant z bactą - aplikator bacty, która podawana jest wewnętrznie w przypadku zranienia: 60 punktów
- Implant stymulantów - aplikator stymulantów, które podawane są w czasie np. walki: 80 punktów
- Chip mentalny - chip zwiększający wydolność umysłową: 80 punktów
- Chip woli - chip uodparniający na sztuczki myślowe i zwiększający wolę: 100 punktów
- Cybernetyczne oko - oko umożliwiające widzenie m.in w podczerwieni, zoom: 100 punktów
- Implant feromonowy - implant umożliwiający emitowanie feromonów: 100 punktów
- Rejestrator - wszczepiony rejestrator nagrywający obraz i dźwięk: 100 punktów
- Chip pamięci - implant ulepszający pamięć i umożliwiający wgrywanie na nią informacji: 110 punktów
- Protezy droida - udoskonalone protezy będące dużo lepsze i silniejsze od biologicznych: 120 punktów
- Złącze paralizatora - proste złącze z paralizatorem w ręce, robiące też zwarcia: 120 punktów
- Implant mózgu - wszczep dający dodatkowe zdolności, czy połączenie z maszynami: 120 punktów
- Implanty z wyrzutniami - małe implanty z wyrzutniami igiełek lub strzałek: 120 punktów
- Repulsorowe pięści - wszczepienie do dłoni repulsorów zadających wielkie obrażenia: 120 punktów
- Implanty z bronią - implanty wszczepiające blaster lub miotacz np. do ręki, czy nogi: 140 punktów
- Mikroprzyczepność - implanty mikrohaczyków umożliwiające chodzenie po ścianach: 140 punktów
- Interfejs okrętowy - interfejs dający bezpośrednią kontrolę nad daną maszyną: 150 punktów
- Implant repulsorowy- implant umożliwiający ograniczony lot i szybsze poruszanie się: 150 punktów
- Złącze komputerowe - interfejs umożliwiający wejście mózgiem do sieci i działanie: 160 punktów
- Konstrukt cyborga - interfejs łączący mózg z siecią i poprzez nią wieloma systemami naraz: 160 punktów
- Modyfikacja szkieletu - wymiana materiału całego szkieletu i usprawnienie go: 160 punktów
- Cybernetyczny pancerz - wszczepiony na skórę pancerz z wybranego materiału: 180 punktów
- Forma cyborga - możliwość zmodyfikowania całego ciała: 180 punktów
- Cybernetyczne ciało - zastępcze ciało droida będące funkcjonalną protezą żywego: 200 punktów
Stymulanty
Stymulanty, to szereg substancji działających na organizmy żywe, które mogą je leczyć lub wzmacniać, przynosząc zarówno pozytywne, jak i negatywne efekty. Podawane mogą być bardzo różne substancje. Część z nich to rezultat pracy dużych laboratoriów, a inne to rozmaite narkotyki i substancje, które odnaleźć można nawet w świecie przyrody. Najczęściej też podaje się je specjalnymi wstrzykiwaczami, które swym wyglądem przypominają pistolety albo małe strzykawki działające z naruszeniem tkanki skórnej, lub też przez nią. W świecie gry jest to dość popularny rodzaj wspomagania organizmów żywych, wykorzystywany jednak na większą głównie przez przestępcze podziemie oraz przez wojskowych.
Stymulanty dzielą się na trzy rodzaje:
- Medpaki (Stimpak) - służące leczeniu, zmniejszeniu bólu
- Stimy (Stim drug) - służące wzmocnieniu organizmu
- Narkotyki - silne substancje psychoaktywne o różnym działaniu
Medpaki są formą lekarstw. Działają w oparciu o leki przeciwbólowe lub substancje lecznicze (jak np. bacta i kolto). Mogą leczyć rany nawet o skali 400, lecz nie złamania, czy uszkodzenia natury fizycznej. Na poważniejsze rany nie zadziałają też od razu, mogą jednak np. utrzymać rannego przy przytomności, czy zachować jego funkcjonalność w jakimś zakresie. Ich produkcją w większości zajmują się profesjonalne korporacje medyczne, które sprzedają je zwłaszcza wszelkim wojskowym. Przyjmowanie medpaków ma sens tylko w przypadku odniesieniu ran i nie daje negatywnych konsekwencji, choć zbyt częste zażywanie substancji przeciwbólowych może uzależniać.
Stimy mogą być produkowane przez biochemików, którzy posiadają wystarczający poziom zdolności Bioinżynieria i Praca. Są to substancje produkowane w warunkach laboratoryjnych i istnieją na nie bardzo różnorodne przepisy, które są cennym źródłem zysków.
Stimy mogą wspomagać organizmy żywe na dwa sposoby:
- Szybko odnawiać kondycję: od częściowego do całkowitego odnowienia kondycji
- Okresowo zwiększyć Umiejętność: maksymalnie do 100% wzmocnienia
Długość ich działania zależy od jakości substancji. Zazwyczaj ogranicza się jednak maksymalnie do kilku godzin. Stimy nie działają jednak na wszystkie umiejętności. Mogą wzmacniać tylko Umiejętności z kategorii Walka oraz Organizm i Motoryka. Mają też negatywne skutki dla użytkowników mocy, którym zmniejszają i tłumią połączenie z mocą - z tego też względu praktycznie wszyscy władający mocą ich unikają.
Stimów może użyć każda postać, lecz by uniknąć negatywnych efektów niezbędne są odpowiednie punkty Odporności. Aby powstrzymać się przed uzależnieniem niezbędne jest posiadanie liczby punktów Odporności równej bonusowi z przyjmowanego przez postać Stima. Uzależnienie powoduje spadek wzmacnianych Umiejętności o tyle procent ile dodawał Stim, który wywołał stan uzależnienia i pojawia się zawsze przy odstawieniu, aż do przejścia odpowiedniej terapii lub do kolejnego zażycia substancji. Wszystkie Stimy bezpośrednio po zakończeniu działania obniżają też liczbę Punktów Akcji i Kondycję (w skali 10-50% w zależności od jakości substancji) na czas przynajmniej równy czasowi swego działania. Długotrwałe przyjmowanie niektórych substancji może też negatywnie rzutować na zdrowie postaci, zwłaszcza przy posiadaniu niedostatecznej liczby punktów Odporności.
Przykład:
- Twoja postać przyjmuje np. Stim dający 50% wzmocnienie Wigoru
- Aby w powyższej sytuacji uniknąć uzależnienia i negatywnych efektów na zdrowie należy mieć Odporność 50
Narkotyki są tymi najbardziej niebezpiecznymi oraz jednocześnie najbardziej losowymi substancjami psychoaktywnymi, które dają indywidualne i często zupełnie nieprzewidziane, aż do czasu, skutki. Do najpopularniejszych narkotyków w uniwersum należą różnorodne odmiany przyprawy (z których większość to kopalne/odzwierzęce surowce pochodzenia naturalnego), a także tzw. igiełki śmierci. Narkotyki dają dużo bardziej losowe i indywidualne reakcje organizmu, aczkolwiek rzadkie i poszukiwane odmiany mogą okresowo dawać potężne wzmocnienia dla postaci.
Narkotyki mogą wspomagać organizmy żywe na dwa sposoby:
- Całkowicie zamrażać spadek Kondycji na czas swego działania
- Okresowo zwiększać: Atak, Obronę, Inicjatywę i Obronę Mocy (do 100%)
- Okresowo zwiększać losowe Umiejętności z kategorii Walka, Motoryka, Technologia, Umysł (do +200%)
Długość ich działania zależy od jakości konkretnej substancji. Zazwyczaj ogranicza się jednak maksymalnie do kilku godzin. Narkotyki mają też negatywne skutki dla użytkowników mocy, którym długotrwale zmniejszają połączenie z mocą.
Narkotyków może użyć każda postać i nie są potrzebne do tego żadne punkty. Każdy narkotyk wywołuje jednak stan uzależnienia. Aby powstrzymać się przed uzależnieniem niezbędne jest posiadanie punktów Odporności równej wartości uzależniającej narkotyku (która najczęściej pozostaje nieznana od pojawienia się objawów, aż do ich ustąpienia). Nieleczone uzależnienie bez przyjmowania kolejnych dawek narkotyku powoduje losowe spadki atrybutów, które będą tym większe - im niższa Odporność postaci. Z kolei ciągłe przyjmowanie narkotyku bez punktów Odporności na poziomie wartości uzależniającej narkotyku jest groźne dla zdrowia i długotrwale może obniżać losowe atrybuty.
Wszystkie narkotyki bezpośrednio po zakończeniu działania obniżają też liczbę Punktów Akcji i Kondycję, a także wzmacniane atrybuty (w skali 25-75% w zależności od jakości substancji) na czas przynajmniej równy czasowi swego pozytywnego działania. Bardzo długotrwałe przyjmowanie narkotyków może też negatywnie rzutować na zdrowie postaci (w tym na Punkty Życia), zwłaszcza przy posiadaniu niewielkiej liczby punktów Odporności i bez wykształcenia odporności na przyjmowane substancje.
Przykład:
- Przyprawa Andris daje użytkownikowi 200% wzmocnienie Ataku na 6 godzin podnosząc jego Atak z 100 do 300
- Aby w przypadku tej substancji uniknąć uzależnienia i negatywnych efektów na zdrowie należy mieć Odporność równe 150 (wartość uzależniająca Andrisu to bowiem 150)
- Postać dowie się o tym dopiero, kiedy wraz z inwestowaniem w Odporność miną jej negatywne objawy uzależnienia (wartość uzależniająca narkotyku jest bowiem nieznana użytkownikowi)
- Zdrowotną alternatywą dla inwestowania punktów będzie przejście czasochłonnej terapii w ośrodku leczenia uzależnień
- Bez Odporności 150 lub terapii w ośrodku postać będzie zmuszona przyjmować kolejne dawki narkotyku (inaczej losowo spadną jej atrybuty w skali 25-75% w zależności od jakości substancji)
- Przy długotrwałym przyjmowaniu narkotyku bez zdobycia 150 punktów Odporności postaci zaczną jednak i tak spadać Punkty Życia i pojawią się trwalsze spadki losowych atrybutów w losowej skali
Osłony osobiste
Osłony to technologia pozwalająca niwelować, czy też wchłaniać energię różnorodnych uderzeń bez szkody dla ochranianego obiektu. Tworzą je specjalne generatory, które występują w różnych rozmiarach i posiadają zróżnicowaną moc. Generatory osłon są w stanie generować wokół obiektu pole, które chroni je przed atakami energetycznymi lub fizycznymi (zależnie od typu generatora).
Technologia tarcz/osłon energetycznych przez wiele wieków skuteczna była przede wszystkim w roli osłony dla dużych obiektów: okrętów kosmicznych i większych pojazdów. Kilka wieków temu wynaleziono jednak tarcze osobiste, które przez pewien czas były na wyposażeniu praktycznie każdego żołnierza. Tarczami osobistymi nazywa się wszystkie, które służą do ochrony pojedynczych istot - najczęściej są to urządzenia noszone, jak plecak lub przy pasie. Z czasem blastery prześcignęły możliwości tarcz osobistych i obecnie z tych urządzeń korzysta się bardzo rzadko.
Osłony Fizyczne
Osłony Fizyczne chronią przed atakami bronią białą w tym standardową oraz energetyczną, a nawet ciosami pięści absorbując część z energii tych ciosów i niwelując ich skutki. Ten typ osłon jest mniej zawodny od osłon energetycznych. Osłony tego typu nie należą też do tak dużej rzadkości. Wadą tych osłon jest jednak to, że najczęściej bardzo szybko wyładowują się, przetrzymując zwykle tylko kilka lub kilkanaście uderzeń. Mimo to stosują takie tarcze chociażby niektórzy z Mandalorian, czy elitarni łowcy nagród, kiedy spodziewają się konfrontacji z Rycerzami Jedi lub innymi użytkownikami broni białej.
Osłony Energetyczne
Osłony energetyczne byłyby wspaniałym wynalazkiem gdyby nie rywalizująca z nimi technologia blasterów, która pędzi naprzód, jak mało, która w Galaktyce. Dawniej tarcze te były na tyle skuteczne, że opłacało się szkolić wojska w walce na miecze, gdyż same pociski bywały bezużyteczne przeciwko wyposażonym w takie tarcze żołnierzom. Potem tarcze energetyczne zostały w tyle i obecnie najskuteczniej chronią droidy, które mogą pozwolić sobie na wożenie ze sobą sporego generatora wraz z osobnym rdzeniem mocy.
W wypadku silniejszych wersji tarcze energetyczne emitują szkodliwe dla człowieka promieniowanie, stąd te dostępne dla żywych istot zwykle pochłaniają zaledwie kilka pocisków i są wyjątkowo zawodne, choć często wykorzystywane zwłaszcza przez bogate jednostki, polityków, czy np. niektórych łowców nagród. Ich wadą pozostaje jednak to, że z wnętrza osłony energetycznej nie można strzelać bronią energetyczną. Przepuszczane są też pociski konwencjonalne, jak np. kule.
Urządzenia maskujące
Generatory pola maskującego to technologia, która narodziła się mniej więcej w czasach Wojny Domowej Jedi. Urządzenie to zakrzywia światło wokół osoby, która założy na siebie taki generator i go uruchomi, co powoduje, że dana osoba staje się prawie niewidzialna. Dla obserwatora z zewnątrz taka osoba jest przeźroczysta, lecz przy dłuższym przyjrzeniu się często można ją zauważyć. Urządzenia te mają swoje oczywiste ograniczenia, które polegają głównie na tym, że z bliska łatwo zauważyć krzywiznę sylwetki osoby noszącej tego rodzaju generator. Również wszelkiego rodzaju dym, ogień, zmienne światło, czy szybki ruch osoby noszącej generator łatwo mogą ją zdradzić. W praktyce urządzenia te najskuteczniejsze są więc w przypadku działania na pewien dystans, użytek robią z nich m.in Mandalorianie, czy zabójcy szkoleni przez Sithów. Generatory te wydzielają niewielkie strumienie powietrza (system chłodzenia), działają też tylko ograniczoną ilość czasu i są wyjątkowo drogie oraz bardzo trudno dostępne. Z uwagi na ograniczoną skuteczność i koszty nie używa się ich na większą skalę.
Hipernapędy
Technologia Hipernapędu stoi u podstaw społeczności galaktycznej i jest podstawową metodą podróżowania we wszechświecie. Hipernapęd odkryli Celestialowie, a używali go już także antyczni władcy Galaktyki - Rakatanie. Ludzie początkowo podróżowali zahibernowani w konwencjonalnych statkach kosmicznych, z biegiem czasu oni i inne rasy nauczyły się tej technologii i na dobre rozpoczęła się ekspansja na kolejne systemy gwiezdne. Pierwsze hipernapędy były technologią pozwalającą na niekontrolowane skoki i dopiero z czasem odkryte zostały nowoczesne komputer nawigacyjne umożliwiające bezpieczne podróżowanie przez tunele nadprzestrzenne. Hipernapędy wyposażone są w specjalne urządzenia takie jak Stasis Field, które utrzymuje ludzi wewnątrz statku w czasie rzeczywistym, a także osłony i skomplikowane systemy nawigujące by zapobiegać kolizjom z innymi obiektami kosmicznymi. Hipernapędy są delikatnymi urządzeniami i łatwo o ich uszkodzenie, wymagają także specjalnego hiperpaliwa. Najbardziej specyficzne efekty przynieść może awaria motywatora, wtedy podróżujący statkiem wyjść mogą z nadprzestrzeni w innym wymiarze, albo nawet w przyszłości czego doświadczyło co najmniej kilka osób w historii Galaktyki.
Hologramy
Hologram jest podstawową formą wyświetlania obrazów w trójwymiarze w uniwersum Star Wars. W ten sposób funkcjonują zarówno komunikatory, holokina, holokamery, liczne wyświetlacze czy inne urządzenia korzystające z tej technologii. Hologramy mogą być różnych kolorów, chociaż najtańsze i najpowszechniejsze są odcieni niebieskiego oraz czerwonego. Korzysta się z nich też najczęściej na statkach kosmicznych z uwagi na najbardziej uniwersalną i czytelną kolorystykę. Istnieją słynne i popularne gry holograficzne, takie jak chociażby Dejarik, który jest odmianą gwiezdnowojennych szachów. Hologramowe symulacje są także wykorzystywane w szkoleniu pilotów. Także większość kamer instalowanych w budynkach to właśnie holokamery, zdolne później do wyświetlania obrazu i zapisu zdarzeń w trójwymiarowym obrazie. Hologramami mogą być też całe wnętrza i pomieszczenia w których generuje się holograficzne krajobrazy. Hologramów nie należy mylić wyświetlaczami 3D, które także istnieją w uniwersum Star Wars, lecz które są rzadko używane w komunikacji.
W dziale Statki Kosmiczne odnajdziesz szczegółowe informacje dotyczące pojazdów kosmicznych występujących w czasach gry. Znajdziesz tu także informacje dotyczące podstawowych technologii wykorzystywanych w kosmosie. Statki Kosmiczne dostępne w tym dziale są większością kanonicznie istniejących modeli z okresu, w którym ma miejsce rozgrywka w naszej grze. Modele podzielone są wedle czterech klas, każdy też zawiera stosowny opis przybliżający sylwetkę każdej maszyny. Wraz z przypływem informacji o kolejnych statkach kosmicznych ery Starej Republiki dział ten będzie uzupełniany. Dla szybszego wyszukania konkretnego modelu wystarczy wcisnąć ctrl+f w przeglądarce i wpisać nazwę modelu.
Dostępność i użyteczność
Kiedy szukasz dla siebie statku poza jego ceną bierz zawsze pod uwagę jego dostępność. Niektóre modele są dość popularne i łatwe do zdobycia (co zazwyczaj jest wskazane w opisie maszyny), inne zaś przynależą głównie do danej armii oraz floty i zdobycie ich wymaga kradzieży lub graniczy z cudem, jest bardzo drogie. W przypadku dużych okrętów poza zdobyciem statku kosmicznego jest również obsadzenie go załogą. Niektóre maszyny po gruntownych modyfikacjach mogą być zarządzane przez załogę mniej liczną niż jest to tu wskazane (m.in dzięki pomocy droidów), wciąż jednak każdy większy statek wymaga większego nakładu siły roboczej i ciągłego dopływu kredytów by utrzymać całą załogę i opłacić jej pensje.
Uzbrojenie okrętowe
Okręty kosmiczne począwszy od myśliwców, po korwety, fregaty czy gwiezdne niszczyciele posługują się konkretnymi rodzajami broni, które przez wieki historii Star Wars ewoluowały w mniejszym bądź większym stopniu. Choć typ używanego rodzaju broni zależy od konkretnego statku to istnieje ograniczona gama możliwości, pośród których prym wiodą najpopularniejsze technologie, jak ta lasera, czy przenoszonych różnym sposobem ładunków wybuchowych wystrzeliwanych z przeznaczonych do tego wyrzutni. Poniżej znajdziesz krótkie omówienie podstawowych typów uzbrojenia.
Rodzaje
Działa laserowe
Prawdopodobnie najpopularniejszą bronią statków kosmicznych wszelkiego typu pozostają działa laserowe, które wystrzeliwują serie pocisków laserowych emitowanych z (najczęściej) odnawialnych ogniw. Uderzenie takiego pocisku wywołuje bezpośrednie uszkodzenia, jeśli tylko cel nie jest zabezpieczony generatorem tarcz. Nawet najlepsze tarcze nie wytrzymają jednak silnego ognia laserowego w nieskończoność.
Działa laserowe różnią się wielkością i kalibrem. To przede wszystkim typowa i uniwersalna broń myśliwców. Na większych okrętach są używane głównie jako lekka broń do walki z myśliwcami do starć na krótki dystans. Istnieją też różne odmiany dział, np. wieżyczki laserowe (obsługiwane przez strzelca), obrotowe działka laserowe czy zautomatyzowane działka podpięte do autopilota dużego okrętu.
Turbolasery
Turbolasery są wersją broni laserowej większego kalibru. Używane są praktycznie wyłącznie na dużych okrętach i stacjach kosmicznych, czasami też na lądzie. Służą do ostrzeliwania większych celów potężnymi boltami laserowej energii. Najczęściej montowane na obrotowych wieżach wymagają żywych strzelców lub droidów za swoimi sterami. Działa te pobierają dużo mocy, ale dzięki temu jeden pocisk z reguły wystarcza by zniszczyć nawet otoczony osłonami myśliwiec.
Osobną sprawą jest szybkostrzelność turbolaserów, która co prawda poprawia się wraz z ewolucją uzbrojenia, ale nadal nie jest wystarczająca by móc polegać na turbolaserach, jako na efektywnej broni przeciwko myśliwcom. Stąd też rolę tę spełniają działka punktowej obrony laserowej: o wiele celniejsze choć i zdecydowanie słabsze od turbolaserów, których głównym zadaniem jest niszczenie dużych wrogich celów.
Baterie turbolaserowe
Baterie turbolaserowe instalowane są na najsilniejszych okrętach we flotach, są one rodzajem sieci turbolaserów podpiętej do centralnego komputera okrętu, gdzie jednoczesnym ostrzałem nawet kilkudziesięciu z pojedynczych luf całej takiej baterii zarządzać może zaledwie kilka - kilkanaście osób. Ma to oczywistą przewagę nad turbolaserami, których ogień o wiele ciężej jest kontrolować i skoordynować na jednoczesny ostrzał. Technologia ta umożliwia wystrzeliwanie druzgocących salw w pojedyncze cele, ale ma także jedną wadę - nie sprawdza się w chwili gdy okręt atakowany jest przez większą ilość jednostek wroga i niezbędne jest rozproszenie uwagi na ostrzał kilku celów naraz. Oczywiście nie jest to też zbyt dobry środek do walki z myśliwcami i bardziej ruchliwymi celami przeciwnika.
Punktowa obrona laserowa
Działa punktowej obrony laserowej montowane są na największych spośród wszystkich okrętów kosmicznych. Duże statki kosmiczne są zazwyczaj mało zwrotne i z reguły posiadają tzw. martwe pola (obszary, gdzie nie są w stanie sięgnąć własnym ogniem). Wtedy okręty te potrzebują wsparcia i osłony od mniejszych jednostek, niekiedy jednak nie jest to możliwe lub samo wsparcie jest niewystarczające. Punktowa obrona laserowa to zestaw z reguły automatycznie sterowanych działek, które strzelają słabymi, lecz bardzo szybkimi seriami pocisków laserowych. Te pociski są skuteczną bronią przeciwko wszelkiego typu myśliwcom nieprzyjaciela. Kiedy turbolasery i działa laserowe zawodzą, działa punktowej obrony laserowej z reguły zdają egzamin i chronią okręt przed uszkodzeniami ze strony wrogich myśliwców uderzeniowych i bombowców.
Działa Jonowe
Działa jonowe mają wiele zastosowań ale jedną, szczególną zasadę działania: dezaktywują one wszelkie urządzenia elektryczne i mechaniczne czasowo je wyłączając. Instalowane bywają na myśliwcach, ale przede wszystkim znajdziecie je na cięższych jednostkach. Ich używanie nie jest jednak tak proste jakby się zdawało. Rzadko kiedy można jednym strzałem dezaktywować jakikolwiek cel. A to ponieważ przed działami jonowymi chronią tradycyjne osłony, a także (w dużo mniejszym stopniu) najgrubsze poszycia. Korzystanie z technologii jonowej wymaga jednak koordynacji z używaniem broni laserowej, której ogień musi wesprzeć działa jonowe by spowodować jakiekolwiek obrażenia, albowiem skutek działania technologii jonowej jest z reguły raczej krótkotrwały i polega na paraliżu systemów pokładowych oraz dezaktywacji osłon.
Działa Masowe
Działa masowe są skuteczną technologią, lecz raczej niepopularną w większości flot kosmicznych. Działo masowe wystrzeliwuje pocisk w wyniku reakcji spalania albo reakcji chemicznej, pocisk ten z reguły jest kulą ognistego metalu lub kartaczem, który mija bez konsekwencji osłony przeciwnika a następnie bezpośrednio burzy wyrwy w poszyciu okrętu wroga. Jest to wyjątkowo skuteczna metoda, pobiera jednak dużo mocy i wykorzystanie tej technologii wiąże się to z koniecznością dezaktywacji tarcz okrętu, który ma zamiar przeprowadzić atak salwą takich pocisków. Głównie korzystają z dział tego typu grupy przestępcze różnego rodzaju oraz Chissowie, którzy lubują się w tej technologii.
Rakiety Wstrząsowe
Rakiety wstrząsowe są jedną z najbardziej podstawowych broni wykorzystywanych na statkach kosmicznych. Są to czasami samonaprowadzające, a czasami lecące prostym torem lotu pociski zaprojektowane tak, aby przeszywać pancerz celu, w który trafią i następnie eksplodować powodując poważne uszkodzenia. Sama eksplozja ma często charakter mikro-termojądrowej. Rakiety mogą też być ustawione na eksplodowanie przed celem by dokonać uszkodzeń na szerszym obszarze. Rakiety Wstrząsowe - choć głównie używane przeciwko myśliwcom - znajdują też zastosowanie w walce z dużymi okrętami. Istnieją do tego specjalne typy okrętów: kanonierki, które wystrzeliwują w cel setki pocisków tego typu. Ich zaletą jest to, że są szybkie i przelatują przez osłony.
Torpedy Protonowe
Torpedy protonowe to drugi obok rakiet wstrząsowych najpopularniejszy typ wystrzeliwanych pocisków. Torpedy protonowe są po prostu naenergetyzowanymi, niezwykle silnymi ładunkami wybuchowymi, które uderzając w cel (wyznaczony najczęściej poprzez komputer celowniczy) doprowadzają do bardzo silnej eksplozji. Torpedy mają jednak to do siebie, że są wolniejsze od rakiet i często nie docierają do celu, zostając zestrzelonymi przez wprawnego pilota albo intensywny ostrzał dział laserowych. Używane są przez myśliwce, które korzystają z nich wyłącznie do atakowania cięższych jednostek, ale z równym powodzeniem stosuje się je na dużych okrętach, gdzie służą do wspomagania turbolaserów na bliższy zasięg.
Bomby
Bomby są jedną z najstarszych technologii wykorzystywanych przez jednostki latające. Istnieje wiele rodzajów bomb - są to po prostu pociski różnego typu, które eksplodują przy uderzeniu z wyznaczonym celem lecąc doń lotem pionowym w dół. Najczęściej używane bomby to bomby jonowe i protonowe, ale w użyciu pozostają także siejące spustoszenie bomby nuklearne, czy używane przez Jedi samonaprowadzające tzw. ciemne bomby. Ładunki bomb przenoszone są przez specjalnie do tego zaprojektowane myśliwce - bombowce - a wykorzystywane są najczęściej do atakowania dużych okrętów kosmicznych, stacji czy najczęściej - celów naziemnych.
Wiązki przyciągające
Wiązki przyciągające zostały zaprojektowane z myślą o ułatwianiu lądowania w hangarach okrętów i to przed wieloma wiekami. Szybko jednak ewoluowały i stały się narzędziem czysto wojskowym wykorzystywanym przede wszystkim do unieruchamiania celów przeciwnika - by ułatwić ich ostrzeliwanie - lub wciągania wybranych jednostek do własnych hangarów w celu przechwycenia statków. Wiązki takie choć używane czasami w wersji podręcznej (ale działają wtedy zgodnie ze swą skalą) wykorzystywane są przede wszystkim przez duże okręty, jak niszczyciele gwiezdne, czy stacje kosmiczne. Jest to także jedno z najczęstszych narzędzi sił policyjnych w Galaktyce, która w ten sposób unieruchamia cele - np. pojazdy należące do uciekających przestępców.
Generatory studni grawitacyjnej
Generatory studni grawitacyjnej są jedną z nowoczesnych technologii oswojonych w użytkowaniu przez floty kosmiczne. Są to urządzenia montowane głównie na okrętach do tego przeznaczonych - niszczycielach gwiezdnych lub krążownikach, najczęściej tych, które umieszcza się na tyłach własnych linii. Po aktywowaniu tworzą swego rodzaju wir grawitacyjny, który swym działaniem uniemożliwia pobliskim jednostkom skok w nadprzestrzeń. Jak łatwo się domyślić generatory te są używane w celu przechwycenia celów wroga (wyrywają go z nadprzestrzeni) lub uniemożliwienia ucieczki przegrywającej stronie. Z racji niesamowitej kosztowności są jednak raczej bardzo rzadkim widokiem.
Lista statków kosmicznych
Klasy Statków
Myśliwce
Transportowce i Frachtowce
Małe Jednostki Militarne
Duże Jednostki Militarne
S-12 Blackbolt
Przynależność: Imperium Sith
Rola: Myśliwiec zwiadowczy/interceptor
S-12 Blackbolt to bardzo nowoczesna maszyna Imperium Sith, wyprodukowana i dopuszczona do produkcji zaledwie kilka lat temu. Jest to klasyczny myśliwiec zwiadowczy/interceptor, zaprojektowany z myślą o dokonywaniu zwiadu i atakowaniu pojedynczych myśliwców wroga. Podstawowym atutem Blackbolta pozostaje więc prędkość i zwrotność. Jego wada to natomiast kiepski pancerz i bardzo słabe osłony, które powodują, że piloci tych maszyn muszą za wszelką cenę unikać jakichkolwiek pocisków wroga, gdyż prawie każdy grozi im śmiercią, do pilotazu Blackboltów wybierani są więc zazwyczaj najlepsi i obdarzeni najlepszym refleksem piloci, którzy dzięki prędkości i zwrotności tej maszyny mogą stać się prawdziwym postrachem przestworzy.
Wykonawca: Tandankin Shipyards | Cena: 275 000 Cr |
Długość: 8 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1890 km/h | - 2 działka laserowe |
Osłony: 20 SBD | - 2 wyrzutnie - 6 rakiet wstrząsowych |
Wytrzymałość: 2 | |
Ładowność: 70 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot | - hipernapęd |
S-13 Sting
Przynależność: Imperium Sith
Rola: Myśliwiec zwiadowczy/interceptor
S-13 Sting zwany potocznie Żądłem to najnowszy imperialny myśliwiec z serii S, będący najnowocześniejszą maszyną zwiadowczą znajdującą się we flocie Imperium. Sting jest maszyną eksperymentalną, nie jest produkowany seryjnie i jest zbyt kosztowny by korzystały z niego regularne eskadry myśliwskie imperialnej floty. Zamiast tego Żądło otrzymują tylko i wyłącznie elitarne eskadry oraz wybrani, najlepsi piloci spośród Sithów. Podstawową cechą, która różni Stinga od Blackbolta i innych maszyn zwiadowczych i interceptorów imperium jest bardzo niewielki rozmiar (zaledwie 4 metry), czyniący z tego myśliwca niezwykle trudny do trafienia obiekt. Niewielkie rozmiary znacząco też podnoszą zwrotność tej maszyny i jeszcze bardziej poprawiają jej prędkość. Dodatkowo maszyna ta posiada także specjalny zestaw sensorów umożliwiający jej dokonywanie skutecznego zwiadu bez konieczności narażania się na wrogi ostrzał.
Wykonawca: Tandankin Shipyards | Cena: 350 000 Cr |
Długość: 4 metry | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1950 km/h | - 2 działka laserowe |
Osłony: 20 SBD | - 2 wyrzutnie - 6 rakiet wstrząsowych |
Wytrzymałość: 2 | |
Ładowność: 30 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot | - hipernapęd/sensory dalekiego zasięgu |
S-SC4 Bloodmark
Przynależność: Imperium Sith
Rola: Myśliwiec zwiadowczy
Nowoczesny myśliwiec S-SC4 Bloodmark jest jednym z najnowocześniejszych produktów stoczni Tandankin produkujących statki na rzecz Imperium Sithów. S-SC4 Bloodmark jest lekkim myśliwcem o przeznaczeniu zwiadowczym, nieznacznie ustępującym pod względem osiągów modelowi Mark VI Supremacy-class starfighter. Bloodmark ma jednak nieco inne przeznaczenie od tradycyjnych myśliwców zwiadowczych Imperium i rzadko kiedy uczestniczy w bezpośredniej walce, jego podstawowym celem jest dokonywanie zwiadu przy pomocy swych specjalnych skanerów dalekiego zasięgu. Dzięki tym skanerom maszyna ta jest także często wykorzystywana przez dowódców jako ruchoma platforma koordynacji i dowodzenia innymi myśliwcami w trakcie bitew.
Wykonawca: Tandankin Shipyards | Cena: 300 000 Cr |
Długość: 8 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1700 km/h | - 2 działka laserowe |
Osłony: 25 SBD | |
Wytrzymałość: 3 | |
Ładowność: 40 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota/hipernapęd |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot | - sensory dalekiego zasięgu |
GSS-3 Mangler
Przynależność: Imperium Sith/Mandalorianie
Rola: Kanonierka
GSS-3 Mangler to myśliwiec pełniący rolę kanonierki, mający na polu bitwy za zadanie przede wszystkim dokonywanie ciężkiego ostrzału w stronę większych jednostek oraz zgrupowań myśliwców. Jego cztery działa laserowe i potężne działo typu rail gun pozwalają mu prowadzić naprawdę zmasowany ostrzał, a potężny pancerz i generator tarcz zapewniają długą żywotność na placu boju. Istnieją też modele posiadające dodatkowo ładunki rakiet wstrząsowych i torped. Mangler produkowany przez SoroSuub został wcielony do floty Imperium Sith krótko po zdobyciu przez Sithów planety Sullust, kanonierka ta tak bardzo spodobała się też Mandalorianom, że w ramach zapłaty zażądali oni od Sithów dostarczenia im wielu egzemplarzy tego modelu, także wcielając go w swoje floty.
Wykonawca: SoroSuub Corporation | Cena: 400 000 Cr |
Długość: 14 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1190 km/h | - 4 działka laserowe |
Osłony: 70 SBD | - działo typu rail |
Wytrzymałość: 6 | |
Ładowność: 140 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot/1 strzelec | - hipernapęd |
GSS-5C Dustmaker
Przynależność: Imperium Sith/Mandalorianie
Rola: Kanonierka
Najnowsza wersja imperialnej kanonierki z tej serii. Dustmaker to myśliwiec-kanonierka przeznaczony do zdalnego ostrzeliwania pozycji wroga, ulepszony pod względem swego poprzednika o dodatkową przestrzeń załadunkową na pociski. Maszyny tej klasy posiadają potężną siłę ognia i wykorzystywane są głównie do walki ze zgrupowaniami myśliwców wroga oraz do atakowania większych jednostek przeciwnika. Dustmaker jest niestety nieco słabiej opancerzony w porównaniu do innych statków tej serii i stąd wymaga stałej eskorty ze strony mniejszych i przede wszystkim bardziej zwrotnych maszyn.
Wykonawca: SoroSuub Corporation | Cena: 420 000 Cr |
Długość: 14 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1200 km/h | - 4 działka laserowe |
Osłony: 60 SBD | - działo typu rail |
Wytrzymałość: 5 | - 2 wyrzutnie rakiet/torped - 8/10 pocisków |
Ładowność: 140 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot/1 strzelec | - hipernapęd |
VX-9 Mailoc
Przynależność: Imperium Sith
Rola: Kanonierka
VX-9 Mailoc to najnowocześniejsza imperialna kanonierka, która pilotowana jest przez jedną osobę i dysponuje wyjątkowo zabójczym arsenałem. Maszyny tego typu są kanonierkami walczącymi nie tylko na dystans, ale są także w stanie podjąć rękawicę i z powodzeniem walczyć z innymi maszynami myśliwskimi na bliską odległość. Dzięki dużemu ładunkowi pocisków Mailoci mogą być wyposażone w rakiety wstrząsowe lub torpedy protonowe w zależności od potrzeb, rakiety wykorzystywane są do walki z myśliwcami, podczas gdy torpedy służą najczęściej do atakowania większych jednostek wroga. Mailoc jest maszyną wyjątkowo śmiercionośną, której boją się piloci Republiki, nic więc dziwnego, że od dłuższego czasu trwają już republikańskie starania by wykraść plany tej konstrukcji od Imperium Sith.
Wykonawca: Dromund Kalakar Shipyards | Cena: 450 000 Cr |
Długość: 15 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1290 km/h | - 2 podwójne działa laserowe |
Osłony: 70 SBD | - działo typu rail |
Wytrzymałość: 5 | - 2 wyrzutnie rakiet/torped - 16/10 pocisków |
Ładowność: 150 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot | - hipernapęd |
Mark VI Supremacy-class starfighter
Przynależność: Imperium Sith
Rola: Myśliwiec wielozadaniowy/uderzeniowy
Mark VI Supremacy-class starfighter to jedna z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych maszyn bojowych Imperium Sith, pozostająca w nieustannej, taśmowej produkcji. Ponad połowa eskadr myśliwskich Imperium korzysta właśnie z tego modelu myśliwca. Jest to klasyczny myśliwiec wielozadaniowy przeznaczony do uzyskiwania bezpośredniej przewagi w starciach na krótki dystans. Projekt tej maszyny później zainspirował imperialnych projektantów do stworzenia maszyn zwiadowczych opartych na budowie tego myśliwca (cała seria S). Tego typu maszyny służą Imperium za myśliwce przeznaczone przede wszystkim do konfrontacji z myśliwcami wroga w walce jeden na jednego. Podstawową zaletą tej maszyny pozostają bardzo szybkostrzelne działka laserowe, a także niesamowita prędkość zawdzięczana opływowym kształtom, która połączona ze zwrotnością daje tym myśliwcom przewagę w starciu z większością modeli myśliwców republikańskich.
Wykonawca: Sith Empire | Cena: 340 000 Cr |
Długość: 7 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1650 km/h | - 2 podwójne działka laserowe |
Osłony: 30 SBD | |
Wytrzymałość: 3 | |
Ładowność: 40 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot | - hipernapęd |
F-T2 Quell
Przynależność: Imperium Sith
Rola: Myśliwiec uderzeniowy/eskortowy
Nowoczesny myśliwiec FT-2 Quell jest jednym z podstawowych myśliwców uderzeniowych wykorzystywanych przez Imperium Sith w trakcie wojny z Republiką. Jego projektanci kierowali się podczas tworzenia tej maszyny założeniem, że dobry i skuteczny myśliwiec uderzeniowy musi posiadać zrównoważone parametry ataku, obrony i prędkości, tak aby móc na polu bitwy konkurować z każdym rodzajem przeciwnika. W efekcie Quell powstał jako maszyna o bardzo dużej prędkości jak na maszyny swej klasy, dobrym pancerzu i przywoitych osłonach oraz z wyrzutniami pozwalającymi przenosić mu do ośmiu rakiet wstrząsowych lub cztery torpedy.
Wykonawca: Dromund Kalakar Shipyards | Cena: 275 000 Cr |
Długość: 10 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1450 km/h | - 2 podwójne działka laserowe |
Osłony: 50 SBD | - 2 wyrzutnie torped/rakiet - 4 torpedy/8 rakiet |
Wytrzymałość: 4 | |
Ładowność: 50 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot | - hipernapęd |
FT-3C Imperium
Przynależność: Imperium Sith
Rola: Myśliwiec zwiadowczy/koordynator
FT-3C Imperium jest nowoczesną maszyną, która w istocie jest zmodyfikowanym modelem maszyny FT-2 Quell. FT-3C Imperium jest myśliwcem zwiadowczym o nieco lepszych osiągach szybkościowych od FT-2 Quell, jest to maszyna, która służy jednak przede wszystkim robiąc rozpoznanie i dokonując zwiadu dla głównych sił uderzeniowych. Myśliwiec ten wyposażony jest w specjalne czujniki i zestaw sensorów dalekiego zasięgu, który pozwala mu koordynować działania floty i sił myśliwskich podczas manewrów i walk w kosmosie. W trakcie starć myśliwce te trzymają się głównie na uboczu walki i przekazują informacje do centrów dowodzenia. Maszyny te często wysyłane są też na samotne misje zwiadowcze na odległe planety lub w dalekie rejony głębokiego kosmosu, posiadają bowiem większy zasięgi większy zapas paliwa od swoich krewnych i myśliwców podobnego typu - zawsze jednak towarzyszą im większe statki, a podczas starcia maszyny tego rodzaju muszą liczyć przede wszystkim na umiejętności swoich pilotów.
Wykonawca: Dromund Kalakar Shipyards | Cena: 345 000 Cr |
Długość: 10 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1480 km/h | - 2 działka laserowe |
Osłony: 38 SBD | - 2 wyrzutnie torped/rakiet - 2 torpedy/4 rakiety |
Wytrzymałość: 4 | |
Ładowność: 100 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota/zaawansowane sensory |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot | - hipernapęd |
F-T6 Rycer
Przynależność: Imperium Sith
Rola: Myśliwiec uderzeniowy/eskortowy
F-T6 Rycer jest następcą starszego modelu - myśliwca F-T2 Quell. Rycer różni się od niego przede wszystkim lepszą zwrotnością i nieco lepszymi osiągami jeśli chodzi o prędkość, dodatkowo myśliwce tej klasy posiadają też więcej przestrzeni ładunkowej na pociski. Rycery jak na razie są jeszcze w fazie eksperymentalnej i rzadko uświadczyć można je na placu boju, pewnym jest jednak, że gdy tylko ruszy seryjna produkcja tych myśliwców to powoli, acz sukcesywnie wyprze on swojego poprzednika. Podstawowe założenia wszystkich modeli z tej serii pozostają takie same i Rycer, tak jak i Quell, jest klasycznym myśliwcem wielozadaniowym, zdolnym do wykonywania roli myśliwca eskortowego i uderzeniowego.
Wykonawca: Dromund Kalakar Shipyards | Cena: 310 000 Cr |
Długość: 10 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1550 km/h | - 2 podwójne działka laserowe |
Osłony: 50 SBD | - 2 wyrzutnie torped/rakiet - 6 torped/12 rakiet |
Wytrzymałość: 4 | |
Ładowność: 50 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot | - hipernapęd |
B-4D Legion
Przynależność: Imperium Sith
Rola: Bombowiec
B-4D Legion jest najprawdopodobniej najczęściej spotykanym bombowcem znajdującym się w arsenale floty Imperium Sith. Ta bardzo dobrze opancerzona i posiadająca bardzo silny generator tarcz maszyna jest przeznaczona przede wszystkim do walki z większymi celami, takimi jak fregaty i krążowniki. B-4D Legion posiada zdolność przenoszenia do 12 torped protonowych, na swym pokładzie przenosi też specjalnego drona naprawczego, który umożliwia dokonywanie mu ważnych napraw w trakcie lotu, często też dron naprawczy zastępowany jest dronem-wieżyczką, który po zrzuceniu ostrzeliwuje pobliskie cele osłaniając przede wszystkim tyły bombowca przed atakami szybszych przeciwników.
Wykonawca: Imperial Sernpidal Shipyards | Cena: 380 000 Cr |
Długość: 12 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1190 km/h | - 2 działka laserowe |
Osłony: 75 SBD | - 2 wyrzutnie torped - 12 torped |
Wytrzymałość: 5 | |
Ładowność: 100 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota/dron naprawczy |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot | - hipernapęd |
B-28 Extinction-class bomber
Przynależność: Imperium Sith
Rola: Bombowiec
B-28 Extinction-class to imperialny bombowiec najnowszej generacji, który do czynnej służby wszedł dopiero w roku 3660 BBY. Bombowce tej klasy są potomkami bombowców klasy Legion, charakteryzują się jednak lepszymi osiągami pod każdym względem, większym zautomatyzowaniem obsługi i lepszym pancerzem. Statki tej klasy weszły do użytku dopiero w późnych fazach wojny i przydały się Imperium, które dzięki nim spustoszyło wiele republikańskich planet. W trakcie imperialnego ataku na Coruscant to właśnie te bombowce były odpowiedzialne za dokonanie największej ilości zniszczeń, które dokonywały wykonując naloty bombowe całymi eskadrami i grupami.
Wykonawca: Imperial Sernpidal Shipyards | Cena: 450 000 Cr |
Długość: 14 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1250 km/h | - 2 działka laserowe |
Osłony: 75 SBD | - 2 wyrzutnie torped - 8 torped |
Wytrzymałość: 6 | - 1 wyrzutnia bomb - 20 bomb |
Ładowność: 100 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot | - hipernapęd |
D-5 Decimus
Przynależność: Imperium Sith
Rola: Bombowiec
D-5 Decimus jest kolejnym z imperialnych bombowców, które wykorzystywane są masowo podczas konfliktu z Galaktyczną Republiką. Tego typu bombowce są szybsze od innych bombowców Imperium, posiadają też nieco lepszą zwrotność i są stosunkowo niewielkie, ich podstawowym celem jest zrzucanie bomb na cele naziemne w szybkich rajdach, czemu służy aż 30 bomb, które jednostki tej klasy mogą przenosić. Decimusy uważane są za kompaktowe bombowce, które w określonych warunkach mogą działać samodzielnie, a to głównie ze względu na swoją całkiem przyzwoitą prędkość. Zdarzają się też przypadki, kiedy modele te są modyfikowane w ten sposób, aby przenosić torpedy protonowe, mogą wtedy przenieść około 10 torped protonowych i wówczas używa się ich głównie do walk w kosmosie jako statków przeznaczonych do ataków na duże jednostki wroga.
Wykonawca: Dromund Kalakar Shipyards | Cena: 400 000 Cr |
Długość: 10 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1390 km/h | - 2 działka laserowe |
Osłony: 60 SBD | - 2 wyrzutnie bomb - 30 bomb |
Wytrzymałość: 4 | |
Ładowność: 100 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota/dron naprawczy |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot | - hipernapęd |
M-7 Razorwire
Przynależność: Imperium Sith
Rola: Bombowiec minowy
M-7 Razorwire jest siostrzanym myśliwcem bombowca klasy Legion, różniącym się od niego praktycznie wyłącznie pod względem ekwipunku i wyposażenia. W odróżnieniu od bombowca Legion, Razorwire przeznaczony jest przede wszystkim do stawiania w przestrzeni sejsmicznych i uderzeniowych min. Statki tego typu najczęściej zaminowują wybrane obszary jeszcze przed rozpoczęciem właściwej walki, lub też dokonują rajdów w trakcie bitew i wtedy ich zadaniem jest zaminowanie i odcięcie od wroga wybranego obszaru przestrzeni. Myśliwce tej klasy są dość powolne i każde ich działanie wymaga jednak eskorty ze strony mniejszych myśliwców eskortowych/interceptorów lub ze strony większych jednostek, takich jak korwety, czy fregaty.
Wykonawca: Imperial Sernpidal Shipyards | Cena: 400 000 Cr |
Długość: 12 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1150 km/h | - 1 działko laserowe |
Osłony: 80 SBD | - 2 wyrzutnie min - 30 min dowolnego typu |
Wytrzymałość: 6 | |
Ładowność: 100 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot | - hipernapęd |
Sith Fighter
Przynależność: Imperium Sith
Rola: Myśliwiec szkoleniowy
Ten bardzo stary myśliwiec Sithów pochodzi z czasów Revana i Malaka, kiedy to dzięki Gwiezdnej Kuźni budowali oni swoje imperium i flotyllę, która rzuciła wyzwanie całej Galaktycznej Republice i Zakonowi Jedi. Myśliwce te w swoim czasie były bardzo nowoczesnymi maszynami, które dzięki swoim osiągom były w stanie dominować w walce z myśliwcami wroga. Obecnie myśliwce te są w zasadzie wyłącznie antykami, a ich jedyne egzemplarze znaleźć można tylko w skansenach, lub w odseparowanych fortecach przetrwałych od czasów Malaka. Kilka eskadr tych staroświeckich maszyn służy też jeszcze na Korribanie, gdzie Imperium korzysta z nich jako z maszyn treningowych przeznaczonych dla akolitów Sith.
Wykonawca: Sith Empire | Cena: 150 000 Cr |
Długość: 7 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1250 km/h | - 2 działka laserowe |
Osłony: 40 SBD | |
Wytrzymałość: 3 | |
Ładowność: 40 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot |
NovaDive
Przynależność: Galaktyczna Republika
Rola: Myśliwiec zwiadowczy/interceptor
Mały i niezwykle zwrotny myśliwiec zwiadowczy NovaDive to nowoczesny produkt koreliańskiej korporacji StarDrive. NovaDive to maszyna o niezwykłej zwrotności, smukła i niewielka rozmiarami jest doskonałym myśliwcem typu interceptor, przeznaczonym do bezpośredniej walki jeden na jednego z myśliwcami wroga. NovaDive jest podstawowym myśliwcem zwiadowczym Republiki i odpowiedzią na nowoczesne interceptory wykorzystywane przez Imperium Sith, maszyny tego typu najczęściej latają w pojedynczych eskadrach, wspomagając w walce myśliwce wielozadaniowe i osłaniając kanonierki oraz bombowce przed ostrzałem wrogich myśliwców.
Wykonawca: Corellia StarDrive | Cena: 330 000 Cr |
Długość: 6 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1890 km/h | - 2 działka laserowe |
Osłony: 25 SBD | - 2 wyrzutnie - 6 rakiet wstrząsowych |
Wytrzymałość: 2 | |
Ładowność: 70 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot | - hipernapęd |
Spearpoint
Przynależność: Galaktyczna Republika
Rola: Myśliwiec zwiadowczy/koordynator
Myśliwiec Spearpoint, choć wygląda niepozornie jest jednym z najnowocześniejszych myśliwców we flocie Republiki. Ten oparty na projekcie maszyny NovaDive myśliwiec jest statkiem specjalnego przeznaczenia, służącym przede wszystkim do rozpoznania, misji zwiadowczych i koordynowania flot gwiezdnych. Maszyna ta posiada nieco gorsze osiągi od NovaDive, ma też gorsze osłony i mniej miejsca na ładunek, posiada jednak bardzo zaawansowane sensory i skanery, które umożliwiają odczytywanie ruchów nieprzyjacielskiej floty z wielką precyzją. Myśliwce te służą też często jako samodzielne statki zwiadowcze, które badają nieznane miejsca, w tym planety, czy księżyce.
Wykonawca: Corellia StarDrive | Cena: 350 000 Cr |
Długość: 6 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1800 km/h | - 2 działka laserowe |
Osłony: 20 SBD | - 1 wyrzutnia - 2 rakiety wstrząsowe |
Wytrzymałość: 2 | |
Ładowność: 40 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota/zaawansowane sensory |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot | - hipernapęd |
Flashfire
Przynależność: Galaktyczna Republika
Rola: Interceptor
Drugi z modeli myśliwca zwiadowczego produkowanych przez korporację Corellia StarDrive na zlecenie Galaktycznej Republiki. Flashfire różni się jednak od NovaDive przede wszystkim nieco innym przeznaczeniem - maszyny tego typu są lepiej uzbrojone i nieznacznie wolniejsze, podczas walki mają za to zadanie bardziej bezpośrednio ofensywne i mniej tych dotyczących dokonywania zwiadu. Flashfire jest maszyną drogą i kosztowną, nie jest też bardzo często spotykany pośród eskadr przypisanych do okrętów, zamiast tego eskadry tych maszyn są eskadrami specjalnego przeznaczenia - samodzielnie docierają na pole bitwy i otrzymują specjalne zadania dotyczące przede wszystkim konkretnych działań ofensywnych, gdzie najczęściej za zadanie mają polowanie na myśliwce wroga.
Wykonawca: Corellia StarDrive | Cena: 400 000 Cr |
Długość: 6 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1850 km/h | - 2 podwójne działka laserowe |
Osłony: 25 SBD | - 2 wyrzutnie - 12 rakiet wstrząsowych |
Wytrzymałość: 3 | |
Ładowność: 70 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot | - hipernapęd |
Liberator-class starfighter
Przynależność: Galaktyczna Republika
Rola: Myśliwiec wielozadaniowy
Myśliwiec klasy Liberator jest nowoczesną maszyną republiki przeznaczoną przede wszystkim do walki z myśliwcami Imperium Sith. Jest to model, który miał odpowiadać na braki republikańskiej floty, które doprowadziły do tego, że nowocześniejsza flota Sithów dziesiątkowała republikańskie maszyny w trakcie walk myśliwskich. Liberator, zwany też przez Sithów myśliwcem Talon posiada 2 ciężkie działa laserowe i rakiety wstrząsowe przeznaczone do walki z myśliwcami wroga, jest też stosunkowo odporny i zwrotny, może też pełnić rolę maszyny eskortowej. Jego podstawową wadą pozostaje brak hipernapędu skazujący go na uzależnienie od większych okrętów floty i ich hangarów.
Wykonawca: Republic Fleet Systems | Cena: 330 000 Cr |
Długość: 10 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1600 km/h | - 2 ciężkie działa laserowe |
Osłony: 31 SBD | - 2 wyrzutnie rakiet wstrząsowych - 8 pocisków |
Wytrzymałość: 3 | |
Ładowność: 70 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot |
PT-7/Raven starfighter
Przynależność: Galaktyczna Republika/Niezależni
Rola: Myśliwiec wielozadaniowy
Maszyny typu PT-7, zwane też Ravenami są popularnymi myśliwcami republikańskimi wykorzystywanymi przede wszystkim przez siły obrony planetarnej i rzadziej przez republikańską armię i flotę. Maszyny te cechują się przyzwoitymi osiągami pod każdym względem, posiadają bowiem cztery działka laserowe, niezłą prędkość i są stosunkowo zwrotne. Myśliwce tej klasy mogą też służyć jako indywidualny środek transportu, gdyż posiadają hipernapęd i są maszynami dalekiego zasięgu. Ich wadą pozostaje raczej słaba wytrzymałość i brak miejsca na rakiety, czy torpedy i w związku z tym w walce Republika woli zastępować je innymi maszynami. Raveny dostały się jednak także w ręce innych grup galaktycznych, także w ręce piratów i przestępców i są teraz częstym widokiem na szlakach gwiezdnych.
Wykonawca: Republic Fleet Systems | Cena: 290 000 Cr |
Długość: 14 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1550 km/h | - 4 działka laserowe |
Osłony: 30 SBD | - Opcjonalne doczepienie (1) bomby |
Wytrzymałość: 3 | |
Ładowność: 80 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot | - hipernapęd |
FT-8 Star Guard
Przynależność: Galaktyczna Republika
Rola: Myśliwiec wielozadaniowy
Myśliwiec klasy Star Guard jest drugim najczęściej spotykanym republikańskim myśliwcem wielozadaniowym. Maszyny tego typu posiadają charakterystyczny kształt i są produktami nowej serii maszyn bojowych zaprojektowanych i wyprodukowanych już w trakcie wojny z Imperium Sith. Maszyny typu Star Guard odznaczają się dużą wszechstronnością i połączeniem arsenału laserowego z działkami jonowymi, są też dość zwrotne, lecz stosunkowo duże i wymagają obsługi zarówno ze strony pilota, jak i strzelca pokładowego, który obsługuje działka jonowe. W odróżnieniu od Liberator-class Star Guard posiada też własny hipernapęd pozwalajacy mu na samodzielne działania na daleki dystans.
Wykonawca: Rendili StarDrive | Cena: 380 000 Cr |
Długość: 13 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1550 km/h | - 2 ciężkie działa laserowe |
Osłony: 35 SBD | - 2 ciężkie działa jonowe |
Wytrzymałość: 4 | |
Ładowność: 140 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot, 1 strzelec | - hipernapęd |
FT-6 Pike
Przynależność: Galaktyczna Republika
Rola: Myśliwiec wielozadaniowy/uderzeniowy
Maszyny klasy Pike zostały zaprojektowane i weszły do użycia w podobnym czasie co maszyny klasy Star Guard. Podstawową różnicą pomiędzy obydwoma modelami jest lepsze uzbrojenie, które cechuje maszyny klasy Pike, które dzięki większej sile ognia nabierają charakterystyki bliższej myśliwcom uderzeniowym. Maszyny te najczęściej wykorzystywane są jako samodzielne jednostki zgrupowane w eskadry, mające za zadanie wywalczyć przewagę w kluczowych momentach bitwy. FT-6 Pike posiada minimalnie gorsze osiągi, lecz za to kompensuje to bardziej wszechstronnym uzbrojeniem, które czyni z niego naprawdę niebezpiecznego przeciwnika dla każdego rodzaju maszyn wroga.
Wykonawca: Rendili StarDrive | Cena: 440 000 Cr |
Długość: 13 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1490 km/h | - 4 działka laserowe |
Osłony: 40 SBD | - 2 wyrzutnie rakiet/torped - 8/4 pociski |
Wytrzymałość: 4 | |
Ładowność: 140 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot, 1 strzelec | - hipernapęd |
FT-7B Clarion
Przynależność: Galaktyczna Republika
Rola: Myśliwiec uderzeniowy/dowodzenia
Ostatni z trzech myśliwców serii FT pozostających w służbie floty Republiki. FT-7B Clarion jest najcięższym wariantem z tej serii, w jego projekcie osiągi dotyczące szybkości i zwrotności poświęcono na rzecz lepszego pancerza, którym może pochwalić się ta maszyna oraz dodatkowego wyposażenia pozwalającego Clarionowi pełnić rolę ruchomego centrum dowodzenia. Uzbrojenie tego typu maszyn pozwala im na skuteczne atakowanie nieruchomych i dobrze opancerzonych celów, dzięki lepszym czujnikom i sensorom dowódcy wykorzystujący te myśliwce mają też lepszy podgląd na wydarzenia, które mają miejsce na polu bitwy. Myśliwce te najczęściej służą jako myśliwce pomocnicze dla dowódców, lub w eskadrach uderzeniowych, gdzie mają za zadanie atak większych okrętów wroga.
Wykonawca: Rendili StarDrive | Cena: 450 000 Cr |
Długość: 14 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1390 km/h | - 4 szybkostrzelne działka laserowe |
Osłony: 50 SBD | - 2 działka jonowe |
Wytrzymałość: 5 | - 2 wyrzutnie torped - 6 pocisków |
Ładowność: 140 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota/dodatkowe sensory |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot, 1 strzelec | - hipernapęd |
Aurek-class tactical strikefighter
Przynależność: Galaktyczna Republika/Niezależni
Rola: Myśliwiec wielozadaniowy/uderzeniowy
Myśliwce klasy Aurek są prawdziwą legendą kosmosu. Model ten pozostaje w służbie od czasu Wojny Domowej Jedi, czyli już ponad 300 lat i nic nie wskazuje na to, aby wyszedł z użycia. Aurek jest idealną, wielozadaniową maszyną bojową, która ciągle jest unowocześniana i ulepszana, a do słuzby co chwilę wchodzą nowe jej serie. Tego typu maszyny służyły zarówno w walce z Darthem Malakiem, Mandalorianami, jak i obecnie w walce z Imperium Sith. Ich wszechstronność zapewniła im też popularność wśród różnych, niezależnych frakcji galaktycznych, które także posiadają myśliwce klasy Aurek w swych flotach.
Wykonawca: Republic Fleet Systems | Cena: 170 000 Cr |
Długość: 9,2 metra | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1400 km/h | - 2 ciężkie działa laserowe |
Osłony: 25 SBD | - 2 wyrzutnie torped protonowych - 6 pocisków |
Wytrzymałość: 3 | |
Ładowność: 50 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot | - hipernapęd |
S-250 Chela-class starfighter
Przynależność: Galaktyczna Republika/Niezależni
Rola: Myśliwiec uderzeniowy
Myśliwce S-250 klasy Chela są jednym z nieudanych projektów technologicznych w historii myśli technicznej Galaktycznej Republiki. Zaprojektowane i oddane do służby w trakcie Wojny Domowej Jedi już wtedy okazały się modelem mało skutecznym, zbyt powolnym i zawodnym. W czasie Wojen Mandaloriańskich we flocie Republiki służyło już bardzo niewiele modeli tego typu, a obecnie myśliwiec klasy Chela jest absolutną rzadkością i rupieciarskim zabytkiem. Podstawową wadą Cheli okazała się zbyt mała zwrotność połączona ze słabymi osiągami szybkościowymi. Popularności temu modelowi nie przysporzył nawet całkiem przyzwoity arsenał, który przenoszą te myśliwce. Obecnie Chele wykorzystywane są jeszcze przez niektóre siły obrony planetarnej, którym nie zależy wcale na nowoczesnych technologiach i które zadowalają się przyzwoitą siłą ognia tej maszyny, a także nie stoją przed koniecznością wykorzystywania tych maszyn w prawdziwym boju.
Wykonawca: Corellian Engineering Corp. | Cena: 190 000 Cr |
Długość: 14 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1200 km/h | - podwójne działko laserowe |
Osłony: 40 SBD | - 2 wyrzutnie rakiet wstrząsowych - 12 pocisków |
Wytrzymałość: 4 | |
Ładowność: 60 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot | - hipernapęd |
SGS-S1 Condor
Przynależność: Galaktyczna Republika
Rola: Kanonierka
Kanonierka SGS-S1 Condor to najstarszy model kanonierki wykorzystywany przez Galaktyczną Republikę. Jest to kanonierka wielofunkcyjna i o wielozadaniowym profilu. Głównym celem tej maszyny jest atak wrogich myśliwców z dalekiego zasięgu, w odróżnieniu od wielu innych podobnych maszyn Condor jest jednak w stanie też dość skutecznie się bronić w razie ataku wrogich myśliwców. Służą do tego przede wszystkim specjalne, obrotowe działka laserowe o profilu defensywnym. Głównym celem tej maszyny jest jednak walka z dużego dystansu i wyłapywanie pojedynczych myśliwców wroga oraz większych jednostek dzięki działom dalekiego zasięgu.
Wykonawca:Sienar Fleet Systems | Cena: 350 000 Cr |
Długość: 14 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1180 km/h | - 2 obrotowe działka laserowe |
Osłony: 55 SBD | - ciężkie działo laserowe |
Wytrzymałość: 5 | - 2 wyrzutnie rakiet/torped - 12/6 pocisków |
Ładowność: 90 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot/1 strzelec | - hipernapęd |
SGS-45 Quarrel
Przynależność: Galaktyczna Republika
Rola: Kanonierka
SGS-45 Quarrel to nowoczesna, klasyczna kanonierka-myśliwiec wykorzystywana obecnie masowo przez flotę Republiki. Podstawową zaletą tej kanonierki jest potężne działo typu rail zainstalowane nad kabiną pilota i obsługiwane przez strzelca. Działo to często zastępowane jest działem plazmowym, lub chemicznym i pozwala z bardzo dalekiego dystansu celnie ostrzeliwać i niszczyć nieprzyjacielskie jednostki. Jedyną wadą tej maszyny jest - jak w przypadku większości kanonierek - jej niewielka zwrotność i stosunkowo słaba celność w przypadku konfrontacji z bardziej ruchliwymi celami. Stąd też kanonierki tego typu najczęściej posiadają przynajmniej skromną obstawę złożoną z maszyn innego typu.
Wykonawca:Republic Sienar Systems | Cena: 470 000 Cr |
Długość: 12 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1250 km/h | - 2 działka laserowe |
Osłony: 70 SBD | - działo typu rail |
Wytrzymałość: 5 | |
Ładowność: 70 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot/1 strzelec | - hipernapęd |
SGS-41B Comet Breaker
Przynależność: Galaktyczna Republika
Rola: Kanonierka
SGS-41B Comet Breaker to kanonierka wypuszczona do użytku w podobnym momencie co SGS-45 Quarrel, lecz posiadająca nieco inne zadania podczas walk w przestrzeni. Nazwa "Comet Breaker" wzięła się stąd, że w trakcie testów kanonierka tego typu przypadkowo zniszczyła nadlatującą kometę. Kanonierki tej klasy różnią się od kanonierek klasy Quarrel przede wszystkim jeszcze potężniejszym arsenałem. Comet Braker nie jest przeznaczony do walki z dalekiego dystansu, a raczej posiada nawet pewne cechy ciężkiego myśliwca uderzeniowego, walczącego z bliska. Maszyny tego typu uważane są za latające arsenały, posiadają za to jednak nieco gorszy pancerz i słabszy generator tarcz od innych kanonierek pozostających w służbie na rzecz floty Republiki.
Wykonawca:Sienar Fleet Systems | Cena: 550 000 Cr |
Długość: 15 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1250 km/h | - 2 działka laserowe |
Osłony: 50 SBD | - działo typu rail |
Wytrzymałość: 4 | - 2 wyrzutnie rakiet/torped - 20/10 pocisków |
Ładowność: 70 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot/1 strzelec | - hipernapęd |
Warcarrier
Przynależność: Galaktyczna Republika
Rola: Bombowiec
Warcarrier to produkowany przez Elsinore-Cordova Engineering klasyczny bombowiec wykorzystywany przez flotę Galaktycznej Republiki. Zadaniem tej maszyny jest przede wszystkim bombardowanie celów naziemnych i ewentualnie większych okrętów przeciwnika. Tego typu statki posiadają wzmocniony pancerz i osłony, przenoszą też torpedy protonowe lub bomby w zależności od bieżącej potrzeby, zawsze jednak potrzebują osłony innych, zwrotniejszych i szybszych maszyn. Warcarrier jest modelem stosunkowo nowym i charakteryzującym się bardzo wytrzymałym poszyciem, niestety jest to też statek o dużych gabarytach i stąd też wizualnie stanowi dość łatwy cel.
Wykonawca:Elsinore-Cordova Engineering | Cena: 370 000 Cr |
Długość: 19 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1150 km/h | - 2 działka laserowe |
Osłony: 80 SBD | - 2 wyrzutnie torped/bomb - 10/20 pocisków |
Wytrzymałość: 6 | |
Ładowność: 500 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot/1 strzelec | - hipernapęd |
Sledgehammer
Przynależność: Galaktyczna Republika
Rola: Bombowiec
Sledgehammer to nowszy model bombowców wykorzystywanych przez Galaktyczną Republikę. Myśliwce tej klasy charakteryzują się wzmocnioną siłą ognia w stosunku do swego poprzednika i zwiększoną ładownością jeśli chodzi o pociski, maszyny te są jednak nieco mniej zwrotne od Warcarrierów, więc nie istnieją praktycznie przypadki by samodzielnie wykonywały jakiekolwiek zadania na polu bitwy. Maszyny tej klasy rzadko kiedy też latają w formacjach większych niż składające się z trzech lub pięciu mysliwców klucze, głównie z uwagi na to, że większe formacje bombowców tych rozmiarów stanowiłyby zbyt łatwy cel dla przeciwnika, zwłaszcza, gdyby dysponował on rakietami wstrząsowymi.
Wykonawca:Elsinore-Cordova Engineering | Cena: 400 000 Cr |
Długość: 20 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1150 km/h | - 2 podwójne działka laserowe |
Osłony: 80 SBD | - 2 wyrzutnie torped/bomb - 12/24 pocisków |
Wytrzymałość: 6 | |
Ładowność: 500 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot/1 strzelec | - hipernapęd |
Rampart Mk. IV
Przynależność: Galaktyczna Republika
Rola: Bombowiec minowy
Rampart Mk. IV jest republikańskim bombowcem minowym, posiadającym podobną charakterystykę zewnętrzną do jednostek klasy Sledgehammer, czy Warcarrier. Bombowce klasy Rampart zamiast bomb, czy torped przenoszą jednak miny, najczęściej dźwiękowe lub zawierające konwencjonalny ładunek wybuchowy. Miny te mogą być zrzucane w warunkach próżni kosmicznej, gdzie mają służyć do obrony wybranych obszarów przed atakami wroga, tam gdzie jest on spodziewany. Statki te najczęściej nie biorą udziału w samych walkach, lecz dokonują zrzutu min przed bitwą, zdarzają się jednak skrajne sytuacje, kiedy zrzutu min trzeba dokonać pod ostrzałem, wtedy myśliwce tej klasy muszą liczyć na swój przyzwoity pancerz i osłony, lub też wykorzystywać eskortę innych maszyn.
Wykonawca: Elsinore-Cordova Engineering | Cena: 400 000 Cr |
Długość: 18 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1150 km/h | - 4 działka laserowe |
Osłony: 75 SBD | - 2 wyrzutnie min - 30 min dowolnego typu |
Wytrzymałość: 6 | |
Ładowność: 100 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot/1 strzelec | - hipernapęd |
Chiss Talon Interceptor
Przynależność: Chiss Ascendancy
Rola: Myśliwiec wielozadaniowy
Chiss Talon Interceptor to flagowa maszyna i myśliwiec produkowany i wykorzystywany wyłącznie przez Chissów, ich flotę oraz rząd. Jest to niezwykle niewielkich rozmiarów, bardzo elegancka i lekka maszyna, której głównym zadaniem jest pełnienie roli wielozadaniowego myśliwca przeznaczonego do różnych zadań. Maszyny te są bardzo szybkie, a do tego dysponują przyzwoitym - jak na swój rozmiar - pancerzem. Dzięki bardzo zaawansowanej technologii Chissów ten niewielki myśliwiec posiada też zaskakująco mocny generator tarcz energetycznych, a w niektórych wariantach ma nawet systemy maskujące umożliwiające mu atakowanie wrogich celów z zaskoczenia. Maszyna ta jest bardzo skuteczna w walce z myśliwcami i mniejszymi celami, siłą rzeczy nie nadaje się jednak do atakowania dużych okrętów wojskowych. Nie taki jest jednak jej cel. Strategia Chissów jest dość klarowna i rzadko wykorzystują oni małe maszyny do walki z dużymi okrętami, Talon Interceptor ma więc za zadanie przede wszystkim niszczenie wrogich myśliwców, frachtowców i atakowanie kanonierek. W formacji floty Chissów myśliwce te chronią natomiast większe statki przed atakami bombowców, a także wyniszczają inne, wrogie myśliwce. Ich piloci są zresztą znani ze swoich niezwykłych wręcz zdolności pilotażu i budzą grozę w przeciwnikach.
Wykonawca: Chiss Ascendancy | Cena: 600 000 Cr |
Długość: 8 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 2000 km/h | - 2 ciężkie działka laserowe |
Osłony: 50 SBD | - 2 ciężkie działka jonowe |
Wytrzymałość: 4 | |
Ładowność: 50 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot | - hipernapęd/urządzenia maskujące |
Plug-6 heavy fighter
Przynależność: Wszystkie frakcje
Rola: Myśliwiec uderzeniowy/lekki frachtowiec
Plug-6 to nietypowa maszyna. Zaprojektowany jako ciężki myśliwiec uderzeniowy Plug-6 równie dobrze może być jednak wykorzystywany jako lekki, mały frachtowiec transportowy. Jest to statek bardzo wielozadaniowy, który da się też łatwo przerabiać i modyfikować zgodnie z wizją właściciela. Produkowany przez Corellian i podobny do modelu TZ-24 (który jest na nim wzorowany), Plug-6 można spotkać w każdym zakątku Galaktyki. Zazwyczaj korzystają z niego najemnicy, grupy przestępcze, również Mandalorianie, a także pomniejsi przemytnicy, którym wystarcza 20 tonowa ładownia tego modelu. Jest to statek raczej tani w eksploatacji, dość wytrzymały i z przyzwoitym generatorem tarcz. W praktyce jednak Plug-6 jest umiarkowanie przydatny w bitwach, ponieważ jest niespecjalnie zwrotny i nie dorównuje arsenałem choćby większości z myśliwców uderzeniowych, czy kanonierkom. Pozostaje jednak dość tanią i atrakcyjną ofertą dla wszystkich niezależnych podróżników i pilotów.
Wykonawca: Corellian Engineering Corp./Inne | Cena: 300 000 Cr |
Długość: 16 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1350 km/h | - ciężkie podwójne działko laserowe |
Osłony: 60 SBD | - 2 działka laserowe |
Wytrzymałość: 12 | |
Ładowność: 20 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - kapsuła ratunkowa |
Załoga/Pasażerowie: 1 osoba / 3 osoby | - hipernapęd |
TZ-24 Enforcer/Gladiator
Przynależność: Wszystkie frakcje
Rola: Myśliwiec wielozadaniowy
Stosunkowo powolny TZ-24 zwany Enforcerem lub Gladiatorem jest nowym myśliwcem produkowanym przez Corellian Engineering Corporation przeznaczonym przede wszystkim na wolny rynek jako wielozadaniowa maszyna mogąca służyć w dosłownie każdych warunkach. Maszyna ta znajduje się w użyciu zarówno Republiki jak i w mniejszym stopniu Sithów, jej głównym odbiorcą pozostają jednak niezależne frakcje i grupy, a także Kartel Huttów. Podstawową zaletą tego myśliwca pozostaje stosunkowo niska cena i duża siła ognia, a także jego bardzo przyzwoite jak na taką maszynę osłony. TZ-24 swój pancerz i osłony zawdzięcza zresztą swemu poprzednikowi TZ-2, który był promem transportowym.
Wykonawca: Corellian Engineering Corp./Sith | Cena: 240 000 Cr |
Długość: 12 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1300 km/h | - podwójne działko laserowe |
Osłony: 48 SBD | - 2 wyrzutnie torped/bomb - 2 torpedy/4 bomby |
Wytrzymałość: 4 | |
Ładowność: 60 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot | - hipernapęd |
K-52 Strongarm/Demolisher
Przynależność: Wszystkie frakcje
Rola: Kanonierka/Lekki frachtowiec
K-52 Strongarm zwany też Demolisherem jest dużym myśliwcem, który pierwotnie zaprojektowano jako uderzeniową kanonierkę, która miała dokonywać ostrzału z dalekiego dystansu w kierunku zarówno wrogich myśliwców, jak i większych jednostek. K-52 jest jednak tak duży, że z czasem wiele niezależnych grup przestępczych - w tym bardzo często korzystające z tego modelu Exchange - zaczęło go modyfikować, przekształcając często te kanonierki w małe frachtowce lub też poprawiając znacząco ich osiągi pod każdym względem. Jest to statek na tyle łatwy do zmodyfikowania i wszechstronny, że jest częstym widokiem nawet w rękach łowców nagród, czy przemytników, choć dla tych ostatnich jego wadą pozostaje jednak stosunkowo mała ładowność, która nie pozwala zabrać na jego pokład większych ładunków towarów.
Wykonawca: Czerka Corporation | Cena: 380 000 Cr |
Długość: 20 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1090 km/h | - 4 działka laserowe |
Osłony: 50 SBD | - działo typu plazmowego |
Wytrzymałość: 10 | |
Ładowność: 10 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot/1 strzelec | - hipernapęd |
G-X1 Firehauler/Onslaught
Przynależność: Wszystkie frakcje
Rola: Bombowiec
Nowoczesny i produkowany masowo bombowiec wykorzystywany przez praktycznie wszystkie frakcje. Statki tego typu potrzebują tylko jednego pilota i są stosunkowo ociężałe i powolne. Rekompensują to jednak dzięki swojemu potężnemu uzbrojeniu i bardzo dużej wytrzymałości. Zalety tego typu jednostek spowodowały, że używają ich obecnie praktycznie wszystkie siły galaktyczne, choć najwięcej z nich posiada Kartel Huttów. Bombowce tego typu mogą służyć zarówno do ataków na cele naziemne przy pomocy bomb, jak i do ataków na duże jednostki kosmiczne w przestrzeni, w tym drugim wypadku rzadko kiedy jednak poruszają się bez odpowiedniej osłony zwrotniejszych myśliwców.
Wykonawca: Czerka Corporation | Cena: 300 000 Cr |
Długość: 13 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1150 km/h | - 2 podwójne działa laserowe |
Osłony: 70 SBD | - 2 wyrzutnie torped/bomb - 10 torped/20 bomb |
Wytrzymałość: 5 | |
Ładowność: 60 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot | - hipernapęd |
Triumph-class fighter
Przynależność: Wszystkie frakcje
Rola: Myśliwiec wielozadaniowy
Triumph-class to zmodyfikowany szkielet maszyny G-X1, która przerobiona została na zupełnie nowy typ myśliwca. Jest to maszyna nowoczesna, która do użytku weszła już w czasie wojny i początkowo była stosowana tylko i wyłącznie przez republikańskie siły specjalne. Obecnie myśliwiec ten jest już bardziej popularny, jednak często jego poszczególne warianty bardzo różnią się między sobą. Myśliwiec ten charakteryzuje się dobrymi osiągami, dużą siłą ognia i bardzo przyzwoitą wytrzymałością oraz prędkością. W większości przypadków nie dysponuje jednak osłonami, co powoduje, że rzadko kiedy używany jest podczas dużych, regularnych bitew kosmicznych.
Wykonawca: Czerka Corporation | Cena: 420 000 Cr |
Długość: 11 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1200 km/h | - 2 podwójne działa laserowe |
Osłony: brak | - 2 wyrzutnie rakiet wstrząsowych - 30 pocisków |
Wytrzymałość: 10 | |
Ładowność: 40 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot, 2 pasażerów | - hipernapęd |
IL-5 Ocula
Przynależność: Wszystkie frakcje
Rola: Myśliwiec zwiadowczy/interceptor
IL-5 Ocula to pierwszy popularny i masowo produkowany myśliwiec zwiadowczy produkcji Czerka Corporation. Jest to maszyna zwiadowcza, służąca w walce jako myśliwiec przechwytujący, czyli interceptor. Ocula charakteryzuje się bardzo dobrą zwrotnością i niewielkimi rozmiarami, jest to maszyna, która znalazła uznanie w oczach wielu gubernatorów i oficerów, a także doświadczonych pilotów Republiki, ostatecznie jednak Republika nie podpisała kontraktu z Czerka Corporation i zamiast tego wybrała dla swej armii koreliańskie modele myśliwców zwiadowczych. W rezultacie Ocule trafiły na wolny rynek i wiele z nich dostało się w posiadanie różnych niezależnych grup, czy Kartelu Huttów, pewną liczbę tych maszyn posiada także nawet Imperium Sith, które zakupu Oculi dokonało przez pośredników.
Wykonawca: Czerka Corporation | Cena: 330 000 Cr |
Długość: 7 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1890 km/h | - 2 działka laserowe |
Osłony: 22 SBD | - 2 wyrzutnie - 6 rakiet wstrząsowych |
Wytrzymałość: 3 | |
Ładowność: 70 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot | - hipernapęd |
Star Saber XC-01
Przynależność: Niezależni
Rola: Myśliwiec wielozadaniowy
Star Saber XC-01 jest maszyną, która do użytku weszła wieki temu, bo w 3997 roku BBY. Już w dniu swej premiery myśliwiec ten był obciążony wieloma wadami konstrukcyjnymi, na które składały się przede wszystkim: słaba zwrotność i spowolnione reagowanie na działania pilota. W początkowej fazie swego istnienia maszyny te były przeznaczone dla Jedi, którzy potrafili dzięki swoim umiejętnościom uczynić z nich całkiem znośny oręż, z czasem jednak, gdy nowsze i mniej zawodne maszyny wyparły Star Sabery trafiły one na giełdy używanych maszyn i stały się jedną z najtańszych maszyn myśliwskich z hipernapędem spośród tych, jakie znajdują się w obrocie. Obecnie latają nimi tylko przedstawiciele bardzo odizolowanych społeczności, desperaci lub kolekcjonerzy.
Wykonawca: Republic Fleet Systems | Cena: 90 000 Cr |
Długość: 13 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1280 km/h | - 2 ciężkie działa laserowe niskiej mocy |
Osłony: brak | |
Wytrzymałość: 3 | |
Ładowność: 45 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot | - hipernapęd |
S-100 Stinger-class starfighter
Przynależność: Niezależni
Rola: Myśliwiec wielozadaniowy
Myśliwiec S-100 klasy Stinger to kolejny z serii antyków, wykorzystywanych od przeszło trzystu lat. Jest to pierwotnie maszyna zaprojektowana jako myśliwiec wielozadaniowy i przeznaczony do wykonywania bardzo różnych zadań na polu bitwy. Myśliwiec ten Corellian Engineering Corp. zaprojektowało tak, aby móc sprzedawać go wszystkim kontrahentom, pojazd ten trafił więc w ręce bardzo wielu właścicieli, a także wielu lokalnych grup obrony planetarnej. Podstawową jego zaletą była zwrotność i niezawodność. Cechy te spowodowały, że maszyna ta służyła przez blisko 70 lat nawet we flocie Republiki. Tamte czasy bezpowrotnie jednak minęły i dziś maszyny te są głównie kompletnym złomem, spotykanym wśród kosmicznej biedoty lub na planetach, gdzie bieda powoduje, ze nowy sprzęt kupowany jest niezwykle rzadko.
Wykonawca: Corellian Engineering Corp. | Cena: 100 000 Cr |
Długość: 11,5 metra | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1150 km/h | - 2 działka laserowe |
Osłony: 5 SBD | - 2 wyrzutnie torped protonowych - 8 pocisków |
Wytrzymałość: 4 | |
Ładowność: 60 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot | - hipernapęd |
CX-133 Chaos fighter
Przynależność: Niezależni
Rola: Myśliwiec uderzeniowy
Należący przed trzema wiekami do sił Krath i Imperium Sith myśliwiec będący dawniej wielozadaniową maszyną, która w trakcie Wielkiej Wojny Sith (około roku 4000 BBY) walczyła z siłami Republiki i Jedi. Myśliwiec ten nigdy nie był specjalnie nowoczesną, czy śmiercionośną maszyną w klasycznym sensie tego słowa. Jego wyjątkowe ułożenie zbiorników paliwa pozwalało mu jednak służyć jako doskonała maszyna do ataków samobójczych na większe - republikańskie - cele. Obecnie myśliwiec ten jest już zabytkiem i maszyną bardzo rzadko spotykaną w przestrzeni. Pewna liczba tych maszyn (po renowacjach) nadal jednak służy w systemie Teta w siłach porządkowych i jako bardzo tani środek transportu.
Wykonawca: Koros Spaceworks | Cena: 110 000 Cr |
Długość: 10,5 metra | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1100 km/h | - 6 lekkich działek laserowych |
Osłony: brak | |
Wytrzymałość: 3 | |
Ładowność: 30 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot | - hipernapęd |
Davaab-type starfighter
Przynależność: Mandalorianie
Rola: Myśliwiec wielozadaniowy
Myśliwiec klasy Davaab to mandaloriańska maszyna, która czasy swej świetności przeżywała w trakcie Wojen Mandaloriańskich ponad dwa wieki temu. Mandalorianie kontynuują jednak odświeżanie tego modelu i wciąż używają go masowo w swoich flotach. Davaab jest maszyną stosunkowo słabą i pozbawioną większych zalet, posiada jednak miejsce dla pilota i strzelca i stosunkowo łatwo jest go ulepszyć i wzbogacić o dodatkowe wyposażenie. Jego podstawowe uzbrojenie - jedno ciężkie działo laserowe - nie pozwala mu jednak w żaden sposób konkurować ze współczesnymi myśliwcami i zmusza Mandalorian do korzystania z maszyn cudzej produkcji, które posiadają lepsze osiągi od Davaaba pod każdym względem.
Wykonawca: Mandalorianie | Cena: 110 000 Cr |
Długość: 8 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1100 km/h | - 1 ciężkie działko laserowe |
Osłony: brak | |
Wytrzymałość: 4 | |
Ładowność: 200 kg | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - katapulta pilota |
Załoga/Pasażerowie: 1 pilot, 1 strzelec | - hipernapęd |
KT-400 military droid carrier
Przynależność: Niezależni
Rola: Transportowiec
Pozostający w użytku od ponad 300 lat i czasów Wojny Domowej Jedi, unowocześniany model KT-400 pierwotnie był jednostką służącą do transportu droidów typu Sentinel na pola bitew. Z czasem jednak model ten okazał się być na tyle wszechstronnym statkiem, że zaczęli go wykorzystywać także przemytnicy, handlarze i różni niezależni właściciele. Obecnie statek ten jest już dość starą jednostką i wyszedł z użycia jeśli chodzi o flotę Republiki, czy większość sił obrony planetarnej, lecz nadal pozostaje w użytkowaniu i można spotkać go na wielu nadprzestrzennych szlakach, gdzie służy głównie jako lekki i tani transportowiec.
Wykonawca: Republic Fleet Systems | Cena: 200 000 Cr |
Długość: 24 metry | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1200 km/h | - 2 podwójne działka laserowe |
Osłony: brak | |
Wytrzymałość: 18 | |
Ładowność: 40 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | |
Załoga/Pasażerowie: 8 osób/40 osób lub 400 droidów | - hipernapęd |
Herald-class chuttle
Przynależność: Niezależni
Rola: Prom transportowy
Ten staroświecki prom transportowy pozostaje w użytkowaniu od ponad 300 lat i jest jednym z najstarszych modeli, które wciąż są w powszechnym użytkowaniu. Pierwotnie statki tego typu były projektowane przez Republic Fleet Systems, a także przez Gwiezdną Kuźnię znajdującą się pod kontrolą Revana i Malaka. Obecnie statki te nie są już produkowane, ale wiele z nich nadal pełni służbę jako promy i lekkie frachtowce należące do różnych, niezależnych właścicieli. Istnieją dwa podstawowe wersje tego statku, jedna z nich jest wersją przeznaczoną na prom pasażerski, a druga posiada lepsze uzbrojenie i może służyć jako lekki frachtowiec. Podstawową wadą, czyniącą z tej jednostki staroć jest jej beznadziejna dosłownie prędkość atmosferyczna, którą jednak wielu właścicielom udało się zwiększyć przez modyfikacje.
Wykonawca: Republic Fleet Systems | Cena: 270 000 Cr |
Długość: 28 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 600 km/h | - podwójny lekki turbolaser |
Osłony: brak | - 2 punktowe wieżyczki laserowe |
Wytrzymałość: 24 | |
Ładowność: 70 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - kapsuła ratunkowa |
Załoga/Pasażerowie: 2 osoby/10 osób | - hipernapęd |
Heraklon-class transport
Przynależność: Niezależni
Rola: Frachtowiec
Heraklon-class transport to wielozadaniowy i mogący służyć na wiele różnych sposobów statek transportowy o dużych rozmiarach, bliskich rozmiarom fregat. Jednostki tego typu są wykorzystywane jako frachtowce, transportowce, statki pasażerskie, a także nawet jako statki pirackie. Heraklon-class pozostaje w produkcji od ponad trzystu lat i nic nie wskazuje na to, aby popularność tego modelu miała się zmniejszyć - zwłaszcza, że ciągle wprowadzane są do niego nowe modyfikacje usprawniające jego działanie. Heraklon-class charakteryzuje się bardzo dużą ładownością, dzięki czemu obecnie jest bardzo częstym widokiem na wszystkich szlakach handlowych.
Wykonawca: Sadon Shipwrights | Cena: 700 000 Cr |
Długość: 120 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 725 km/h | - 1 podwójna wieżyczka laserowa |
Osłony: brak | |
Wytrzymałość: 70 | |
Ładowność: 75 000 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - 4 kapsuły ratunkowe |
Załoga/Pasażerowie: 20 osób/400 osób | - hipernapęd |
XS stock light freighter
Przynależność: Niezależni
Rola: Lekki frachtowiec
Lekki frachtowiec klasy XS stock to popularny produkt koreliańskiej korporacji inżynieryjnej, wprowadzony do użytku na krótko przed rozpoczęciem się wojny z Imperium Sithów. Statki tej klasy przeznaczone są dla cywilnej ludności i w wersji podstawowej sprzedawane są wyłącznie z dwoma wieżyczkami laserowymi i wyrzutnią pozbawioną jednak pocisków. XS stock znalazł zaufanie i powodzenie u wszelkiej maści przemytników, a także przestępców i nawet - łowców nagród. Główną zaletą tego modelu pozostaje jego bardzo duża szybkość i przyzwoita wytrzymałość kadłuba, co w połączeniu z jego przyzwoitych rozmiarów ładownią i przestronnoymi wnętrzami pozwala mu być statkiem prawdziwie wielozadaniowym. Główną wadą jednostki jest brak generatora tarcz i osłon, większość modeli po zakupie szybko jednak zostaje zmodyfikowana o takowy.
Wykonawca: Corellian Engineering Corp. | Cena: 600 000 Cr |
Długość: 25 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1350 km/h | - 2 wieżyczki laserowe |
Osłony: brak | - 2 wyrzutnie rakiet/torped - 8 pocisków |
Wytrzymałość: 22 | |
Ładowność: 70 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - kapsuła ratunkowa |
Załoga/Pasażerowie: 1 osoby / 6 osób | - hipernapęd |
Conductor-class short-haul landing craft
Przynależność: Niezależni
Rola: Prom transportowy
Ta bardzo wiekowa (ponad 250-letnia) jednostka oryginalnie służyła we flocie Galaktycznej Republiki jako wielofunkcyjny prom transportowy, zdolny zarówno do transportu niewielkiej liczby osób, jak i do przenoszenia całkiem sporej liczby ładunku, bo aż 80 ton. Podstawowe modele tej klasy były wyposażone także w dwa, dodatkowe droidy przeznaczone do załadunku towaru, swego czasu taki właśnie statek posiadał nawet sam Carth Onasi. Z biegiem czasu Conductor-class przestał być jednak wykorzystywany przez Republikę i większość egzemplarzy trafiła na wolny rynek, znajdując kupców przede wszystkim pośród handlarzy i cywilów, którzy nie dbają ani o wytrzymałość kadłuba, o osłony, czy uzbrojenie. Obecnie statki te są już rzadkim widokiem i jeśli da się je spotkać to na zapóźnionych cywilizacyjnie planetach.
Wykonawca: Republic Fleet Systems | Cena: 100 000 Cr |
Długość: 19 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 500 km/h | - brak |
Osłony: brak | |
Wytrzymałość: 9 | |
Ładowność: 80 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - kapsuła ratunkowa |
Załoga/Pasażerowie: 1 osoba / 5 osób+2 droidy |
G-Type light shuttle
Przynależność: Niezależni
Rola: Orbitalny prom pasażerski
G-type light shuttle to lekki prom pasażerski pozostający w użytkowaniu od ponad 250 lat i nadal pozostający jednym z najtańszych i najszerzej dostępnych promów orbitalnych w Galaktyce. Promy tego typu mogą przenosić do 4 osób i 10 ton ładunku, posiadają przyzwoitą jak na tak tani model prędkość i podwójne działko laserowe zapewniające minimalną chociażby ochronę. Brak osłon i przede wszystkim brak hipernapędu powodują jednak, że statki te znajdują zastosowanie tylko w bardzo ograniczonych okolicznościach i są wykorzystywane tylko do transportu pomiędzy lokalizacjami znajdującymi się na jednej i tej samej planecie. Część z modeli promu zmodyfikowano swego czasu o hipernapęd, modyfikacja ta okazała się jednak na tyle kosztowna, że szybko porzucono tę praktykę i G-Type light shuttle pozostał transportowcem orbitalnym.
Wykonawca: Hoersch-Kessel Drive Inc. | Cena: 80 000 Cr |
Długość: 23 metry | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 950 km/h | - podwójne działko laserowe |
Osłony: brak | |
Wytrzymałość: 8 | |
Ładowność: 10 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - kapsuła ratunkowa |
Załoga/Pasażerowie: 1 osoba / 3 osoby |
Dynamic-class freighter
Przynależność: Niezależni
Rola: Lekki frachtowiec
Statek klasy Dynamic to lekki frachtowiec produkcji Core Galaxy Systems, oryginalnie zaprojektowany dla floty republikańskiej, gdzie pełnił rolę lekkiego transportowca wojskowego. Najbardziej historycznie znanym egzemplarzem tego statku pozostaje z pewnością Ebon Hawk wykorzystywany przez Revana i Wygnaną Jedi. Z biegiem czasu statki te weszły jednak w dość powszechne posiadanie wszystkich niezależnych grup galaktycznych, znajdując popularność szczególnie pośród przemytników, ceniących sobie przestronną ładownię tych statków i ich osiągi szybkościowe. Dynamic-class przemierza galaktyczne szlaki od blisko trzech wieków i obecnie jest już raczej bardzo rzadko spotykanym modelem. Wszystkie współcześnie wciąż działające wersje tej jednostki są bardzo silnie zmodyfikowane i poza wyglądem zewnętrznym raczej niewiele mają wspólnego z oryginalnym projektem tego modelu, za bezpośredniego spadkobiercę Dynamic-class uważa się powszechnie koreliańskie frachtowce i zwłaszcza - modele klasy XS stock.
Wykonawca: Core Galaxy Systems | Cena: 390 000 Cr |
Długość: 27 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 800 km/h | - 2 podwójne wieżyczki laserowe |
Osłony: 10 SBD | - 2 podwójne lekkie wieżyczki laserowe |
Wytrzymałość: 17 | |
Ładowność: 60 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - 2 kapsuły ratunkowe |
Załoga/Pasażerowie: 2 osoby/7 osób | - hipernapęd |
Lethisk-class armed freighter
Przynależność: Niezależni
Rola: Lekki frachtowiec
Ten lekki, uzbrojony frachtowiec to produkt Arakyd Industries, kompanii, która początkowo planowała, aby Lethisk-class stał się statkiem masowo produkowanym i masowo sprzedawanym dla cywilnej ludności ze światów Galaktycznej Republiki i spoza. Z czasem okazało się jednak, że jednostki tego typu są zbyt drogie i kosztowne dla przeciętnych odbiorców, w związku z czym stać na nie było prawie wyłącznie najbogatszych. Od wejścia do użytku tego statku minęło już blisko 300 lat i obecnie modele te nie są już raczej produkowane, natomiast potaniały i wciąż są często wykorzystywane na gwiezdnych szlakach. Podstawową zaletą tych jednostek jest ich przyzwoity generator tarcz, dość dobre uzbrojenie i wszechstronność, pozwalająca im z powodzeniem służyć pilotom o różnych potrzebach.
Wykonawca: Arakyd Industries | Cena: 390 000 Cr |
Długość: 34 metry | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 900 km/h | - 2 działka laserowe |
Osłony: 45 SBD | - wyrzutnia rakiet wstrząsowych - 12 pocisków |
Wytrzymałość: 20 | |
Ładowność: 60 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - kapsuła ratunkowa |
Załoga/Pasażerowie: 1 osoba/8 osób | - hipernapęd |
Delaya-class courier
Przynależność: Niezależni
Rola: Prom transportowy
Ten wiekowy statek do masowej produkcji wszedł przed rokiem 4000 BBY, czyli przed Wielką Wojną Sith. Najsłynniejszym egzemplarzem tego modelu pozostaje statek Sungem, będący swego czasu własnością legendarnego mistrza Jedi Arca Jetha. Za czasów swej świetności statki tego typu pod względem osiągów, uzbrojenia i wielofunkcyjności dorównywały myśliwcom i służyły za promy transportowe różnorodnego przeznaczenia. Z biegiem czasu Delaya-class zostały w tyle za nowymi modelami i ich osiągi przestały komukolwiek imponować. Delaya-class ma zbyt małą ładowność by służyć za transportowiec z prawdziwego zdarzenia i zbyt mało miejsca dla pasażerów by być statkiem prawdziwie pasażerskim. Obecnie statki tej klasy są już wyłącznie reliktem przeszłości i spotkać je na gwiezdnych szlakach jest bardzo trudno, prawie wszystkie są też silnie zmodyfikowanymi egzemplarzami.
Wykonawca: Hoersch-Kessel Drive Inc. | Cena: 310 000 Cr |
Długość: 70 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 950 km/h | - 2 wieżyczki laserowe |
Osłony: 30 SBD | - wyrzutnia torped protonowych - 6 pocisków |
Wytrzymałość: 28 | |
Ładowność: 10 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - kapsuła ratunkowa |
Załoga/Pasażerowie: 1 osoba/8 osób | - hipernapęd |
Vaya-class scout
Przynależność: Niezależni
Rola: Statek zwiadowczy
Vaya-class scout to statek zwiadowczy przeznaczony do eksploracji regionów położonych daleko od światów jądra. Wszystkie modele klasy Vaya posiadają przestronne wnętrza, powiększone baki paliwa i mogą służyć za samowystarczalną przestrzeń życiową dla zwiadowcy, który się nimi porusza. Wiele z tych jednostek wykorzystywano w przeszłości do wyznaczania szlaków nadprzestrzennych i zrzucania sygnalizatorów nadprzestrzennych. Obecnie statki te są już w produkcji od ponad dwóch wieków, nic jednak nie wskazuje na to, by miały zostać zezłomowane lub zastąpione innymi modelami. Jest tak głównie dlatego, ponieważ Vaya-class dobrze sprawdza się w swojej roli i z drobnymi modyfikacjami nadal może z powodzeniem rywalizować z nowszymi modelami.
Wykonawca: Hoersch-Kessel Drive Inc. | Cena: 340 000 Cr |
Długość: 30 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 800 km/h | - 1 działko laserowe |
Osłony: brak | - wyrzutnia rakiet wstrząsowych - 6 pocisków |
Wytrzymałość: 20 | |
Ładowność: 60 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - kapsuła ratunkowa |
Załoga/Pasażerowie: 1 osoby/7 osób | - hipernapęd |
Republic Transport Shuttle
Przynależność: Galaktyczna Republika
Rola: Prom wojskowy
Republic Transport Shuttle to prom transportowy i głównie pasażerski przeznaczenia wojskowego, służący do transportu najważniejszych oficerów i notabli z planety na planetę. Statki tego typu nie są zaprojektowane z myślą o uczestniczeniu w walce, a raczej jako bezpieczne środki transportu dla vipów. Promy te często jednak są atakowane i w związku z tym posiadają zarówno uzbrojenie, jak i specjalnie wzmocnione poszycie i silniejszy generator tarcz. Najczęściej jednostki tej klasy poruszają się zresztą w otoczeniu przynajmniej dwóch myśliwców eskortujących, nigdy też nie są wysyłane w ciemno w rejony, gdzie mogłoby im grozić jakieś bardziej poważne zagrożenie.
Wykonawca: Republic Fleet Systems | Cena: 410 000 Cr |
Długość: 20 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1300 km/h | - 3 punktowe wieżyczki laserowe |
Osłony: 110 SBD | |
Wytrzymałość: 24 | |
Ładowność: 180 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - 2 kapsuły ratunkowe |
Załoga/Pasażerowie: 2 osoby/20 osób | - hipernapęd |
Rendaran-class assault shuttle
Przynależność: Galaktyczna Republika
Rola: Uderzeniowy prom wojskowy
Rendaran-class assault shuttle to jeden z najnowocześniejszych modeli wojskowych promów pasażerskich wykorzystywanych przez Galaktyczną Republikę. Statki tego typu są bardzo częstym widokiem i nie istnieje praktycznie bitwa naziemna, w której nie brałyby one udziału. Podstawowym i jedynym w zasadzie celem Rendaran-class jest transport żołnierzy z okrętów znajdujących się na orbicie na pole bitwy znajdujące się na powierzchni. Statki tego typu posiadają bardzo dobre osiągi pod względem prędkości i dobre osłony oraz wzmocniony kadłub, tak aby w pewnym zakresie oprzeć się nawet ostrzałowi artyleryjskiemu i dotrzeć do celu. Ma swój pokład zabierają około 30 żołnierzy, często też działają na polu bitwy same i bez osłony myśliwców, ich główną wadą pozostaje w takich warunkach brak obrotowych wieżyczek i w związku z tym także brak zdolności do obrony przed wrogami nacierającymi z tyłu.
Wykonawca: Republic Fleet Systems | Cena: 420 000 Cr |
Długość: 18 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1200 km/h | - 2 podwójne działka laserowe |
Osłony: 110 SBD | |
Wytrzymałość: 24 | |
Ładowność: 200 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | |
Załoga/Pasażerowie: 2 osoby/30 osób | - hipernapęd |
Imperial Shuttle
Przynależność: Imperium Sith
Rola: Prom wojskowy
Statek zwany po prostu "Promem imperialnym" jest klasycznym pasażerskim promem transportowym wykorzystywanym przez wosjko. Promy tego typu nie służą jednak do działań na polu bitwy, zamiast tego mają za zadanie służyć za transport dla oficerów i najważniejszych osób z Imperium Sith. Jednostki tego typu służą więc bardzo często jako statki transportowe dla admirałów, generałów, czy Lordów Sith, posiadają też w związku z tym dobrą wytrzymałość, silny generator tarcz i uzbrojenie pozwalające im odeprzeć atak niewielkiej liczby wrogich myśliwców na tyle długo by wskoczyć w nadświetlną. W praktyce promy te rzadko przemieszczają się bez osłony myśliwców, nigdy też nie są posyłane w rejony ogarnięte wojną, gdzie ich pasażerom groziłoby jakieś większe niebezpieczeństwo.
Wykonawca: Sith Empire | Cena: 340 000 Cr |
Długość: 17 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1300 km/h | - 2 podwójne działka laserowe |
Osłony: 120 SBD | - 1 wieżyczka laserowa |
Wytrzymałość: 25 | |
Ładowność: 210 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - 1 kapsuła ratunkowa |
Załoga/Pasażerowie: 2 osoby/15 osób | - hipernapęd |
Imperial assault-shuttle
Przynależność: Imperium Sith
Rola: Uderzeniowy prom wojskowy
Imperialne promy uderzeniowe to statki wojskowego przeznaczenia, których główną rolą jest dostarczanie na pole bitwy żołnierzy i sprzętu. Statki tej klasy są wyposażone w silny generator tarcz, a także w specjalnie wzmocniony kadłub, posiadają też bardzo przyzwoite osiągi prędkościowe jak na inne jednostki podobnej klasy. Imperial-assault shuttle przenosi jednocześnie do 60 żołnierzy, posiada też działka laserowe zapewniające mu minimalną obronę przed celami znajdującymi się przed nim. Jego główną wadą pozostaje dość słaba zwrotność, a także brak wieżyczek pozwalających na obronę przed jednostkami, które usiądą mu na ogonie, stąd też rzadko kiedy Imperium wysyła te jednostki bez eskorty.
Wykonawca: Sith Empire | Cena: 420 000 Cr |
Długość: 30 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1250 km/h | - 2 podwójne działka laserowe |
Osłony: 180 SBD | |
Wytrzymałość: 35 | |
Ładowność: 500 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | |
Załoga/Pasażerowie: 2 osoby/60 osób | - hipernapęd |
Imperial Military Transport (Mu-type shuttle)
Przynależność: Imperium Sith
Rola: Elitarny prom wojskowy
Imperialny Transportowiec Wojskowy zwany też Promem klasy Mu jest najnowocześniejszym i najdroższym promem transportowym wykorzystywanym przez Imperium Sith. Statki tego typu widywane na polu bitwy są stosunkowo rzadko. Ich główną rolą jest transportowanie sił specjalnych, oficerów, a także Sithów, którzy potrzebują nieco większych statków dla siebie oraz swojej świty. Te doskonale zaprojektowane maszyny są smukłe, szybkie i posiadają też niezwykle mocne osłony. To najwyższej jakości transportowce, które jednak są zbyt kosztowne, by mogły być taśmowo produkowane i wykorzystywane przez zwykłych, szeregowych żołnierzy. Znaczna liczba tych statków służy dowództwu floty, drużynom komandosów oraz Lordom Sith.
Wykonawca: Sith Empire | Cena: 1 600 000 Cr |
Długość: 58 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1300 km/h | - 4 podwójne wieżyczki laserowe |
Osłony: 200 SBD | |
Wytrzymałość: 28 | |
Ładowność: 900 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - 1 kapsuła ratunkowa |
Załoga/Pasażerowie: 2 osoby/50 osób | - hipernapęd |
578-R space transport
Przynależność: Niezależni
Rola: Lekki frachtowiec
578-R space transport to prawdziwy statek-legenda. Jednostki tej klasy pozostają w użyciu od czasów Wojny Domowej Jedi i już w dniu swej premiery były jednymi z najgorszych dostępnych modeli tej klasy na rynku. Ich wadliwość fabryczna sięgała tego stopnia, że statkom tej klasy często wylatywały szyby, hipernapęd przestawał działać w trakcie lotu nadprzestrzennego, czy też psuły się podstawowe systemy w kabinie. Firma Amalgamated Hyperdyne zbankrutowała przez liczbę pozwów, które wpłynęły od właścicieli 578-R i sumę odszkodowań, którą im sądownie zarządzono. Jednostki tej klasy stały się od tamtego czasu tak tanie, że najbiedniejsi i najbardziej zdesperowani piloci gwiezdni zaczęli je jednak kupować i silnie modyfikować, aby w ogóle nadawały się do użytkowania. Oryginalnie statki te były przeznaczone do transportowania śmieci i złomu, obecnie nadal można spotkać pewną ich liczbę grasujących w kosmosie i teraz są głównie lekkimi frachtowcami, choć ich zawodność nadal pozostaje legendarna.
Wykonawca: Amalgamated Hyperdyne | Cena: 90 000 Cr |
Długość: 31,5 metra | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 800 km/h | - 1 średnie działko laserowe |
Osłony: brak | |
Wytrzymałość: 19 | |
Ładowność: 40 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | |
Załoga/Pasażerowie: 2 osoby/10 osób | - hipernapęd |
Starscape-class yacht
Przynależność: Niezależni
Rola: Jacht kosmiczny
Starscape-class yacht to produkowany od przeszło dwóch wieków jeden z najbardziej słynnych modeli kosmicznych jachtów, jednostek przeznaczonych dla najbogatszych obywateli całej Galaktyki. Jednostki tej klasy nie są specjalnie dobrze uzbrojone, posiadają za to przyzwoitą wytrzymałość i osłony. Ich głównym celem jest robienie wrażenia, są więc pięknie wykończone, majestatyczne i posiadają luksusowe wnętrza, które zadowolą dosłownie każdego. Na wyposażeniu każdego z tych statków są luksusowe łazienki, sale konferencyjne, liczne sypialnie, czy korytarze zdobione złotymi elementami i wykańczane przez artystów. Elearor Propulsion specjalizuje się zresztą w produkcji towarów luksusowych, Starscape-class yacht pozostaje obecnie jej sztandarowym produktem, wykonywanym zresztą najczęściej na zamówienie z dodatkami zgodnymi z życzeniami przyszłego właściciela. Największą liczbą tych jachtów dysponują bossowie świata przestępczego i mafii, oraz Huttowie.
Wykonawca: Eleaor Propulsion | Cena: 2 000 000 Cr |
Długość: 140 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 800 km/h | - 2 lekkie działka laserowe |
Osłony: 200 SBD | - 2 średnie działa laserowe |
Wytrzymałość: 80 | |
Ładowność: 50 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - 2 kapsuły ratunkowe |
Załoga/Pasażerowie: 14 osób/12 osób | - hipernapęd |
Quartermaster-class cupply carrier
Przynależność: Niezależni
Rola: Frachtowiec
Jednostki klasy quartermaster są frachtowcami pozostającymi w użyciu od czasów Wielkiej Wojny Sith. Początkowo zostały zprojektowane przez Corellia StarDrive na zlecenie Galaktycznej Republiki, aby służyć jako transportowce specjalnego przeznaczenia, mające pomagać w rekonstrukcji światów, które zostały zniszczone w trakcie Wielkiej Wojny Sith oraz w trakcie późniejszych Wojen Mandaloriańskich. Okręty te sprawdzały się w swej roli, z czasem jednak wyszły z republikańskiego użycia i trafiły na giełdy i na wolny rynek, gdzie stały się stosunkowo tanim transportowcem, lubianym przez niezamożnych i biedniejszych kupców. Jednostki te są stosunkowo niewielkie, posiadają jednak dużą ładowność, a także silne osłony i pancerz, które miały ochraniać je przed atakami ze strony piratów. Dziś większość Quarttermaster-class pozostających w użyciu jest silnie zmodyfikowana, najczęściej pierwsze na liście do modyfikacji są silniki tej jednostki, w oryginalnej konstrukcji zapewniające jej w atmosferze żałosną prędkość 350 km/h.
Wykonawca: Corellia StarDrive | Cena: 300 000 Cr |
Długość: 45 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 350 km/h | - brak |
Osłony: 250 SBD | |
Wytrzymałość: 100 | |
Ładowność: 120 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - 2 kapsuły ratunkowe |
Załoga/Pasażerowie: 2 osoby/8 osób | - hipernapęd |
Ministry-class orbital shuttle
Przynależność: Niezależni
Rola: Orbitalny prom pasażerski
Orbitalny prom pasażerski klasy Ministry jest statkiem wykorzystywanym przez galaktyczną społeczność od przeszło 250 lat. Jest to nadal bardzo często spotykana w kosmosie konstrukcja, która zapewnia łatwy i w miarę bezpieczny i tani transport orbitalny. Statki tego typu mogą latać w przestrzeni, standardowo nie posiadają jednak hipernapędu i nie opuszczają granic orbity jednej planety. Z biegiem czasu część z tych promów zmodyfikowano jednak o hipernapęd, umożliwiający podróż nadprzestrzenną. Tego typu modyfikowanie promów Ministry-class jest jednak mało opłacalne i taniej wychodzi najczęściej kupno nowego statku zdolnego do lotów międzygwiezdnych.
Wykonawca: Zentine Dynamics Shipyards | Cena: 85 000 Cr |
Długość: 20 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 750 km/h | - 2 działka laserowe |
Osłony: brak | |
Wytrzymałość: 18 | |
Ładowność: 1 tona | Wyposażenie: |
Hangary: brak | |
Załoga/Pasażerowie: 2 osoby/36 osób | - hipernapęd (niektóre modele) |
Republic Transport Ship
Przynależność: Galaktyczna Republika
Rola: Wojskowy transportowiec
Republic Transport Ship to popularny transportowiec wykorzystywany przez flotę Galaktycznej Republiki w sytuacjach, kiedy pozostałe modele promów okazują się być zbyt małe. Ten mierzący ponad 100 metrów statek jest wystarczająco duży, dobrze opancerzony i uzbrojony by móc działać nawet w warunkach wojennych i w trakcie bitew kosmicznych. Na polu bitwy statki tego typu z reguły podróżują samodzielnie by dokonywać inwazji naziemnej, przewożąc też machiny kroczące i cięższy sprzęt, w tym elementy baz wojskowych. Ich wszechstronność zapewniła im duże powodzenie w trakcie wojny, niestety większość dobrze uzbrojonych myśliwców i większych jednostek wroga może im zagrozić, z tego też powodu z reguły transportowce te poruszają się z eskortą myśliwską lub w towarzystwie fregat klasy Thranta.
Wykonawca: Republic Fleet Systems | Cena: 1 800 000 Cr |
Długość: 120 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 900 km/h | - 4 podwójne ciężkie działka laserowe |
Osłony: 600 SBD | - 4 wieżyczki laserowe |
Wytrzymałość: 300 | |
Ładowność: 2 000 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - 4 kapsuły ratunkowe |
Załoga/Pasażerowie: 8 osób/200 osób | - hipernapęd |
Sith Transport
Przynależność: Imperium Sith
Rola: Wojskowy transportowiec
Sith Transport nazywany też Imperialnym Transportowcem lub Uderzeniowym Transportowcem jest dużym statkiem transportowym wykorzystywanym w dużych ilościach przez Imperium Sith. Statki tej klasy mają za zadanie dokonywanie naziemnych inwazji przy pomocy zarówno piechoty, jak i sprzętu wojskowego, takiego jak wieżyczki, machiny kroczące i inne. Statki tej klasy posiadają bardzo dobre opancerzenie i osłony umożliwiające im działania w warunkach bitewnych, ich dużą zaletą są też ich baterie turbolaserowe przeszczepione z większych okrętów, które dają im możliwość obrony przed nawet większymi od myśliwców statkami wroga.
Wykonawca: Sith Empire | Cena: 2 500 000 Cr |
Długość: 120 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 800 km/h | - 4 lekkie baterie turbolaserowe |
Osłony: 800 SBD | |
Wytrzymałość: 420 | |
Ładowność: 2 400 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - 6 kapsuł ratunkowych |
Załoga/Pasażerowie: 20 osób/300 osób | - hipernapęd |
Gage-class transport
Przynależność: Imperium Sith
Rola: Wojskowy transportowiec
Gage-class transport jest krewniakiem większego wojskowego okrętu - niszczyciela klasy Terminus - do którego jest bardzo podobny. Różni się od niego swymi mniejszymi rozmiarami, a także gorszym uzbrojeniem, posiada jednak bardzo dużą przestrzeń ładunkową umożliwiającą mu przenoszenie całych naziemnych armii. Jednostki tego typu najczęściej poruszają się w grupie kilku jednostek, dzięki czemu dysponują zarówno wsparciem ze strony myśliwców, które znajdują się w ich hangarach, jak i są w stanie desantować jeszcze większe naziemne grupy uderzeniowe. Gage-class jest też jednostką stosunkowo często modyfikowaną przez Imperium Sith, stąd często też można spotkać warianty tych statków z lepszym uzbrojeniem, większymi hangarami, czy innymi dodatkami.
Wykonawca: Sith Empire | Cena: 6 500 000 Cr |
Długość: 350 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 700 km/h | - 7 wież turbolaserowych |
Osłony: 600 SBD | |
Wytrzymałość: 600 | |
Ładowność: 20 000 ton | Wyposażenie: |
Hangary: 2 promy i 24 myśliwce | - 20 kapsuł ratunkowych |
Załoga/Pasażerowie: 140 osób/2 000 osób | - hipernapęd |
Shaadlar-type troopship
Przynależność: Mandalorianie
Rola: Wojskowy transportowiec uderzeniowy
Shaadlar-type troopship jest wykorzystywanym od wieków modelem mandaloriańskiego, uderzeniowego transportowca wojskowego, który za zadanie ma przede wszystkim skuteczne dostarczanie na plac boju mandaloriańskic żołnierzy i wojowników. Statki tego typu z biegiem lat ewoluowały i co chwila pojawiają się ich nowsze, coraz nowocześniejsze modele. Dawne wersje tego statku miały bardziej insektoidalny wygląd i cztery nogi pozwaląjące łatwiej im lądować. Współczesne modele posiadają sześć takich nóg wysuwających się z dołu statku i umożliwiających tym statkom łatwe lądowanie oraz łatwiejszy wyładunek sprzętu oraz żołnierzy. Poza dobrym pancerzem i osłonami statki te zgodnie z doktryną Mando'a posiadają też dobre uzbrojenie i nie są bezbronne w starciu z myśliwcami, czy większymi jednostkami wroga.
Wykonawca: Mandalorianie | Cena: 3 800 000 Cr |
Długość: 130 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 700 km/h | - 10 lekkich turbolaserów |
Osłony: 1 200 SBD | - 6 dział jonowych punktowej obrony |
Wytrzymałość: 630 | - 10 wyrzutni rakiet wstrząsowych - 50 pocisków |
Ładowność: 2 500 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - 10 kapsuł ratunkowych |
Załoga/Pasażerowie: 30 osób/800 osób | - hipernapęd |
Ithullian ore hauler
Przynależność: Nessies
Rola: Ciężki górniczy transportowiec
Ithullian ore hauler to olbrzymie, mierzące średnio kilometr, statki górniczo-transportowe wykorzystywane przez humanoidalną rasę Nessie zamieszkująca region znany jako Stenness Node. Statki tego typu nie są konstruktami czysto technologicznymi, bowiem ich zewnętrzny korpus i poszycie to nic innego jak oprawione i stosownie przygotowane zwłoki gigantycznych ithulliańskich os. Te insekty, gdy umierają, są cennym łupem dla Nessie, którzy z ich ciał budują następnie te okręty, wypełniając je techniką i dodając dwa gigantyczne silniki dobudowane z tyłu. Pancerz ithulliańskich os jest tak gruby, że nie przebije ich żaden ogień z blasterów, a uczynić to mogą co najwyżej najpotężniejsze z dział turbolaserowych. Jednostek tych nie ma jednak dużo i sekret ich tworzenia nie opuścił regionu Stenness Node, gdzie strzeżony jest przez Nessie - stąd też statki te są bardzo rzadkim widokiem i raczej "galaktyczną ciekawostką" niż liczącym się modelem statków kosmicznych.
Wykonawca: Nessies | Cena: 10 800 000 Cr |
Długość: 1000 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 680 km/h | - 2 wieżyczki turbolaserowe |
Osłony: brak | - 6 działek punktowej obrony laserowej |
Wytrzymałość: 2 400 | |
Ładowność: 6 100 ton | Wyposażenie: |
Hangary: 6 myśliwców i 2 promy | |
Załoga/Pasażerowie: 110 osób/2 000 osób | - hipernapęd |
Wanderer-class transport
Przynależność: Galaktyczna Republika
Rola: Wielozadaniowy statek transportowy
Statki klasy Wanderer są wielozadaniowymi statkami kosmicznymi pozostającymi w użyciu przez flotę Galaktycznej Republiki, będącymi tak naprawdę pozbawionymi większości uzbrojenia statkami Thranta-class. Wanderer-class to odpowiedź na zapotrzebowanie floty Republiki w jednostki, które mogłyby pełnić różnorodne role, takie jak: rola fregaty medycznej, rola statku naprawczego, rola jednostki dowodzenia, czy rola transportowca militarnego. Wanderer-class jest bardzo często spotykany w wielu wariantach i jego widok nie jest niczym niezwykłym w każdej flocie, na pierwszy rzut oka niczym jednak się nie różni od swego pierwowzoru, czyli korwet klasy Thranta.
Wykonawca: Republic Fleet Systems | Cena: 9 500 000 Cr |
Długość: 270 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 650 km/h | - 4 ciężkie wieżyczki laserowe |
Osłony: brak | |
Wytrzymałość: 1 000 | |
Ładowność: 16 000 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - 12 kapsuł ratunkowych |
Załoga/Pasażerowie: 80 osób / 680 osób | - hipernapęd |
Ajuur-class heavy cruiser
Przynależność: Niezależni
Rola: Wielozadaniowy statek transportowy
Ciężkie transportowce klasy Ajuur są bardzo popularnymi statkami transportowymi, które zauważyć można prawie na każdym cywilizowanym świecie. Są to statki produkcji Huttyjskiej, które na sublicencji produkuje jednak wiele stoczni okrętowych w całej Galaktyce. Statki tego typu zazwyczaj są wykorzystywane jako zdolne do skutecznej samoobrony duże transportowce, ale często są też bardzo mocno modyfikowane by służyć za statki używane w lokalnych flotach, czy przez piratów. Okręt ten charakteryzuje niezwykle solidna konstrukcja, wielozadaniowość i łatwość przy dokonywaniu wszelkiego rodzaju modyfikacji oraz instalacji ulepszeń.
Wykonawca: Różne | Cena: 10 000 000 Cr |
Długość: 250 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 600 km/h | - 6 wieżyczek laserowych |
Osłony: 200 SBD | |
Wytrzymałość: 1 600 | |
Ładowność: 50 000 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - 6 kapsuł ratunkowych |
Załoga/Pasażerowie: 10 osób / 200 osób | - hipernapęd |
MK IV Heavy Freighter
Przynależność: Niezależni
Rola: Wielozadaniowy statek transportowy
Transportowce MK IV są dużymi statkami transportowymi, które są dość nowoczesne i bardziej kosztowne od innych, starszych modeli podobnych rozmiarów. Jest to statek, który częściej widywany jest na bardziej zamożnych światach i korzystają z niego ci, którzy mają więcej kredytow i możliwości. Produkowany przez stocznie Rendili jest też piracony i wytwarzany przez inne, mniejsze stocznie na wielu planetach Galaktyki. Znany jest też z łatwości z jaką można go modyfikować, liczne jednostki tego typu są przerabiane i służą nawet jako statki piratów gwiezdnych, czy sił porządkowych niezależnych i bardziej zamożnych planet.
Wykonawca: Różne | Cena: 12 000 000 Cr |
Długość: 330 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 700 km/h | - 6 wieżyczek laserowych |
Osłony: 350 SBD | |
Wytrzymałość: 1 500 | |
Ładowność: 40 000 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - 12 kapsuł ratunkowych |
Załoga/Pasażerowie: 8 osób / 260 osób | - hipernapęd |
BT-7 Thunderclap
Przynależność: Galaktyczna Republika
Rola: Statek uderzeniowy
BT-7 Thunderclap to nowoczesny republikański statek uderzeniowy, przeznaczony dla sił specjalnych republiki i komandosów republikańskich. Statki tego typu są doskonałymi transportowcami dla żołnierzy, którzy na ich pokładzie znajdą miejsce do odpoczynku, zbrojownię, zestaw do komunikacji dalekiego zasięgu i przestronną ładownię. Ze swoją dobrą prędkością i bardzo przyzwoitym uzbrojeniem statki te są w stanie skutecznie walczyć z każdym rodzajem myśliwców, mają też generator tarcz i bardzo dobry pancerz, specjalnie zaprojektowany tak, aby odbijać pociski laserowe, więc trudno jest je uszkodzić i zniszczyć. Obecnie jednostki tego typu dopiero wkraczają do czynnej i masowej służby we flocie Republiki i otrzymują je tylko i wyłącznie najbardziej elitarni i najlepiej wyszkoleni spośród żołnierzy i pilotów, dla których tego typu statek to prawdziwy obiekt marzeń.
Wykonawca: Rendili Hyperworks | Cena: 850 000 Cr |
Długość: 61 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1350 km/h | - 3 ciężkie działka laserowe |
Osłony: 80 SBD | - 2 wyrzutnie rakiet wstrząsowych - 18 pocisków |
Wytrzymałość: 35 | |
Ładowność: 20 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - 1 kapsuła ratunkowa |
Załoga/Pasażerowie: 1 osoba/10 osób | - hipernapęd |
Defender-class light corvette
Przynależność: Zakon Jedi
Rola: Statek transportowy Jedi
Ekskluzywny statek transportowy Zakonu Jedi jest podstawowym środkiem transportu dla wszystkich Padawanów, Rycerzy i Mistrzów Jedi. Statki te są produkowane wyłącznie dla Zakonu Jedi i zostały zaprojektowane z myślą o potrzebach Jedi. Na pokładzie Defender-class znajduje się więc sala medyczna, sala konferencyjna wyposażona w łączność dalekiego zasięgu, zbrojownia, ładownia i są tu także pokoje wypoczynkowe z wygodnymi łóżkami. Statki te posiadają bardzo dobre osiągi prędkościowe i bardzo dobrą zwrotność jak na jednostki tych rozmiarów, są też stosunkowo dobrze uzbrojone i pilotować je może nawet jedna osoba. Często dodatkowym wyposażeniem Defender-class są też astrodroidy, pozwalające m.in dokonywać dodatkowych napraw w trakcie lotu. Defender-class jest idealnym środkiem transportu dla Jedi i dzięki umiejętnościom swoich pilotów może też z powodzeniem brać udział w bitwach i w walkach w przestrzeni kosmicznej.
Wykonawca: Rendili Vehicle Corporation | Cena: 1 000 000 Cr |
Długość: 94 metry | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1300 km/h | - 2 podwójne działka laserowe |
Osłony: 90 SBD | - 2 wyrzutnie rakiet wstrząsowych - 18 pocisków |
Wytrzymałość: 30 | |
Ładowność: 15 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - 1 kapsuła ratunkowa |
Załoga/Pasażerowie: 2 osoby/10 osób | - hipernapęd |
Fury-class Imperial Interceptor
Przynależność: Imperium Sith
Rola: Statek transportowy Sith
Fury-class Imperial Interceptor, znany głównie jako Fury-class Imperial Transport, lub po prostu Fury-class jest statkiem transportowym specjalnego przeznaczenia służącym praktycznie wyłącznie Lordom Sith. Projekt tego statku powstał jeszcze przed inwazją na Galaktyczną Republikę i zakładał stworzenie idealnego środka transportu dla potężnych mocą Sithów, którzy potrzebowali jednostki szybkiej, zwrotnej i dobrze uzbrojonej. Fury-class uosabia wszystkie te cechy i stąd też pochodzi jego nazwa "interceptor" choć nie jest on myśliwcem i jego rozmiary upodabniają go raczej do frachtowca lub lekkiej korwety. Statki te posiadają jednak wszystko, czego potrzeba Sithowi w podróży. Są tu więc wygodne pokoje, sala konferencyjna z holoterminalem i łącznością dalekiego zasięgu, czy przyzwoitych rozmiarów ładownia. Fury-class jest jednostką w pełni samodzielną, zdolną do przemierzania bardzo długich dystansów bez potrzeby lądowania, jego szybkość przewyższa też prędkość nawet wielu myśliwców, dostęp do tego modelu jest jednak ograniczony i legalnie nie posiada go nikt poza członkami Zakonu Sith.
Wykonawca: Sith Empire | Cena: 1 000 000 Cr |
Długość: 88 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1400 km/h | - 4 ciężkie działka laserowe |
Osłony: 70 SBD | - 2 wyrzutnie torped/rakiet- 10/20 pocisków |
Wytrzymałość: 40 | |
Ładowność: 10 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - 1 kapsuła ratunkowa |
Załoga/Pasażerowie: 1 osoba/8 osób | - hipernapęd |
X-70B Phantom-class prototype
Przynależność: Imperium Sith
Rola: Statek wywiadowczy
X-70B Phantom-class to prototypowy statek kosmiczny produkowany wyłącznie detalicznie dla najbardziej zdolnych i najbardziej elitarnych szpiegów i agentów sił wywiadu imperialnego. Statki tej klasy są przeznaczone do wykonywania misji za liniami wroga, wyposażone są w systemy maskujące, a także wszystko, co niezbędne agentom Imperium. Na pokładzie znajduje się więc system zakodowanej łączności dalekiego zasięgu wraz z holoterminalem, jest też zbrojownia i ładownia, są też wygodne pokoje i pomieszczenia dla załogi. Phantom jest też uzbrojony wystarczająco dobrze, by ochronić się przed atakiem wrogich myśliwców i mniejszych jednostek, jego opływowy kształt i nowoczesna konstrukcja pozwala mu też dysponować niezwykłą prędkością i zwrotnością jak na model tych rozmiarów. Jednostki te nie są produkowane taśmowo i Imperium dysponuje bardzo ograniczoną liczbą Phantom-class, które są też bardzo drogie. W związku z tym statki te trafiają wyłącznie w ręce najbardziej doświadczonych agentów, dobrze rozliczanych ze swej aktywności.
Wykonawca: Dromund Kalakar Shipyards | Cena: 1 800 000 Cr |
Długość: 80 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1400 km/h | - 2 ciężkie działka laserowe |
Osłony: 40 SBD | - 2 wyrzutnie rakiet wstrząsowych - 12 pocisków |
Wytrzymałość: 24 | |
Ładowność: 6 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - zaawansowane systemy maskujące |
Załoga/Pasażerowie: 1 osoba/6 osób | - hipernapęd/1 kapsuła ratunkowa |
ML-39 Brute patrol ship
Przynależność: Niezależni
Rola: Statek patrolowy
ML-39 Brute patrol ship to wielozadaniowy statek przeznaczenia patrolowego. Statki tego typu są najczęściej wykorzystywane przez wszelkiego typu siły policyjne, które funkcjonują na setkach planet w całej Galaktyce. Brute jest zarówno dość szybki, nieźle opancerzony, ale przede wszystkim dostatecznie uzbrojony by obawiać go musiały się praktycznie wszystkie myśliwce i mniejsze statki, a zwłaszcza frachtowce. W praktyce statki tego rodzaju często prowadzą walkę, często też ścigają cele więc muszą posiadać odpowiednie przyśpieszenie. W większości przypadków trudno dostać ten statek jeśli nie jesteś członkiem policji na którejś z licznych planet, w praktyce jednak olbrzymia liczba modeli tego statku trafiła na czarny rynek i bardzo często widuje się te statki w posiadaniu łowców nagród, czy najemników. Ci pierwsi cenią sobie zwłaszcza niewielkie więzienie, które na swoim pokładzie zawierają te statki.
Wykonawca: Dromund Kalakar Shipyards/Inne | Cena: 1 900 000 Cr |
Długość: 45 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1200 km/h | - 3 ciężkie podwójne działka laserowe |
Osłony: 80 SBD | - 2 wyrzutnie rakiet wstrząsowych - 24 pociski |
Wytrzymałość: 50 | - 1 ciężkie działko jonowe |
Ładowność: 100 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - więzienie pokładowe |
Załoga/Pasażerowie: 1 osoba/5 osób | - hipernapęd/1 kapsuła ratunkowa |
Teroch-type gunship
Przynależność: Mandalorianie
Rola: Kanonierka uderzeniowa
Kanonierka typu Teroch to staroświecki mandaloriański statek kosmiczny, który lata swej świetności przeżywał w trakcie Wojen Mandaloriańskich, kiedy to statki tego typu bez trudu przebijały się przez linie przeciwnika i dokonywały abordażu na większe statki kosmiczne lub też szybko przewoziły mandaloriańskich wojowników na pola bitew rozgrywających się na powierzchni. Od tamtego czasu wiele jednak się zmieniło i podstawowe osiągi Teroch-type nikogo dziś nie przestraszą. Mandalorianie nadal jednak korzystają ze statków tej klasy, choć wszystkie używane współcześnie Terochy są mocno zmodyfikowane. Nadal ceniona jest przede wszystkim wielka kompaktowość tych statków, a także ich bardzo duża zwrotność, która w rękach wprawnego pilota może uczynić z nich jednostki bardzo trudne do trafienia.
Wykonawca: Mandalorianie | Cena: 240 000 Cr |
Długość: 18 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1000 km/h | - 2 ciężkie działka laserowe |
Osłony: brak | |
Wytrzymałość: 55 | |
Ładowność: 3 tony | Wyposażenie: |
Hangary: brak | |
Załoga/Pasażerowie: 8 osób/6 osób | - hipernapęd |
Pelagia Duplex Command Assault Gunship
Przynależność: Niezależni
Rola: Kanonierka uderzeniowa
Pelagia Duplex Command Assault Gunship znana też jako Orphanmaker, czy Tapani Murder Machine to starego projektu kanonierka zaprojektowana pierwotnie jako statek przeznaczony do obrony Sektora Tapani przed wszelkimi zagrożeniami pochodzącymi z zewnątrz. Statki tego typu mają bardzo charakterystyczny kształt i posiadają aż trzy osobne kokpity, gdzie znajdują się trzy zestawy sterów - w związku z tym piloci tej jednostki mogą się w dowolnej chwili zmieniać i pilotować ją z innego kokpitu. Z biegiem czasu wiele tych statków dostało się na wolny, a także na czarny rynek, gdzie zakupione zostały przez piratów, łowców nagród, czy kryminalistów dosłownie wszelkiej maści. Obecnie, pomimo upływu ponad dwóch wieków od czasu premiery tego modelu, jest to nadal często spotykany w przestrzeni statek kosmiczny, głównie ze względu na swą dość niską cenę i łatwość z jaką można go modyfikować.
Wykonawca: Pelagian Shipyards | Cena: 400 000 Cr |
Długość: 30 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 870 km/h | - 3 podwójne ciężkie działka laserowe |
Osłony: brak | - 3 podwójne lekkie działka laserowe |
Wytrzymałość: 24 | |
Ładowność: 10 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - kapsuła ratunkowa |
Załoga/Pasażerowie: 2-5 osób/6 osób | - hipernapęd |
D-5-Mantis Patrol Craft
Przynależność: Niezależni
Rola: Statek patrolowy
D-5-Mantis Patrol Craft to klasyczny, patrolowy statek kosmiczny, zaprojektowany z myślą o pełnieniu warty przy galaktycznych szlakach gwiezdnych. Jednostki tego typu pierwotnie miały służyć głównie do walki z piratami i jako statki sił obrony planetarnej, z biegiem czasu okazały się jednak być zbyt drogie dla przeciętnych, planetarnych sił policyjnych. Od tamtej pory D-5-Mantis stały się luksusowym towarem na czarnym rynku, chętnie nabywanym przez łowców nagród i kryminalistów ceniących sobie dobrze uzbrojone środki transportu. D-5-Mantis na swym pokładzie posiada zresztą wiele udogodnień, cenionych sobie przez każdego łowcę, są nimi: holoterminal i łączność dalekiego zasięgu, pomieszczenie więzienne, ładownia i zbrojownia, czy kilka wygodnych pokoi z miejscami do spania. Obecnie model ten jest rzadki i często poszukiwany przez nabywców, gotowych zapłacić za niego bardzo dużo.
Wykonawca: Kuat Drive Yards | Cena: 1 200 000 Cr |
Długość: 68 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1300 km/h | - 3 podwójne ciężkie działa laserowe |
Osłony: 70 SBD | - 2 działka laserowe |
Wytrzymałość: 44 | - 2 wyrzutnie rakiet wstrząsowych - 20 pocisków |
Ładowność: 16 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - 1 kapsuła ratunkowa |
Załoga/Pasażerowie: 3 osoby/8 osób | - hipernapęd |
VX-5 Ricker
Przynależność: Niezależni
Rola: Statek patrolowy
Bliski kuzyn innych statków z serii VX produkowanych nadal przez Sithów, w tym przede wszystkim myśliwca VX-9 Mailoca, z którym dzieli praktycznie identyczny wygląd zewnętrzny. Oryginalnie był to projekt Imperium Sith, które w oparciu o projekt swych myśliwców próbowało stworzyć statek, który mógłby służyć jako potężniejsza jednostka patrolowa, strzegąca granic Imperium przed niechcianymi gośćmi. Wkrótce potem zrezygnowano z projektu VX-5 i plany przejęte zostały przez niezależnych producentów, w tym przez Korporację Czerka, która rozpoczęła jego masową produkcję. Efektem tego jest duża popularność VX-5 pośród wszelkiego rodzaju grup przestępczych, łowców nagród i piratów. Statek ten za stosunkowo niewielką cenę oferuje dużą siłę ognia i bardzo przyzwoite osiągi szybkościowe, jest też łatwy do modyfikowania i posiada złą sławę, czyniącą z niego obiekt lęku dla wielu kupców, handlarzy i dla cywilnej ludności przemierzającej galaktyczne szlaki nadprzestrzenne.
Wykonawca: Dromund Kalakar Shipyards/Inne | Cena: 780 000 Cr |
Długość: 35 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1220 km/h | - 2 podwójne ciężkie działa laserowe |
Osłony: 50 SBD | - 2 działka jonowe |
Wytrzymałość: 30 | - 2 wyrzutnie rakiet wstrząsowych - 10 pocisków |
Ładowność: 20 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - 1 kapsuła ratunkowa |
Załoga/Pasażerowie: 2 osoby/10 osób | - hipernapęd |
Oppressor-class battlecruiser
Przynależność: Imperium Sith
Rola: Okręt liniowy/krążownik
Imperialny okręt Oppressor-class battlecruiser występuje pod postacią kilku różniących się wyglądem modeli, wszystkie z nich cechują się jednak podobną charakterystyką. Są to mniejsze okręty liniowe, krążowniki gwiezdne, których główną rolą jest wspieranie większych statków klasy Harrower i innych większych jednostek. Statki te dorównują w praktyce republikańskim Hammerhead-class i często wysyłane są do walki z formacjami republiki, kiedy można obyć się bez włączania do walki najcięższej artylerii. Krążowniki te cechują się dużą przestronnością i są największymi imperialnymi jednostkami zdolnymi do lotu w atmosferze, co często wykorzystywane jest przy wielu okazjach jako atut tych okrętów. Główną wadą tego modelu pozostaje jego stosunkowo słaba siła ognia, która nie pozwala mu samodzielnie rozstrzygać bitew, poza tym sama koncepcja tej jednostki jest raczej niezgodna z imperialną skłonnością do wykorzystywania jak największych okrętów bojowych - to razem spowodowało, że statki te używane są przez Imperium stosunkowo niechętnie i działają raczej na uboczu wojny, jako okręty wsparcia, czy statki drugiego lub trzeciego nawet wyboru.
Wykonawca: Dromund Kalakar Shipyards | Cena: 50 000 000 Cr |
Długość: 350 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 700 km/h | - 6 baterii turbolaserowych |
Osłony: 1 400 SBD | - 4 ciężkie baterie dział jonowych |
Wytrzymałość: 1 900 | - 4 wyrzutnie torped protonowych - 40 pocisków |
Ładowność: 3 000 ton | Wyposażenie: |
Hangary: 24 myśliwce i 3 promy | - 12 kapsuł ratunkowych |
Załoga/Pasażerowie: 500 osób/400 osób | - hipernapęd |
Terminus-class destroyer
Przynależność: Imperium Sith
Rola: Okręt liniowy/krążownik
Niszczyciele klasy Terminus są jednym z dwóch najczęściej używanych przez Imperium Sith modeli krążownika gwiezdnego. Statki te mają podłużny, trójkątny kształt przypominający nieco budowę okrętów klasy Harrower, lecz posiadają też skrzydła i są bardziej płaskiej budowy. Są to klasyczne okręty liniowe spełniające rolę dużej fregaty lub lekkiego krążownika gwiezdnego. Statki te są dobrze uzbrojone i dysponują silnym generatorem tarcz oraz wzmocnionym kadłubem, uważane są za równorzędne, a nawet przewyższające pod względem możliwości bojowych republikańskie okręty Thranta. Podstawowym zadaniem okrętów tej klasy jest wyniszczenie największych jednostek wroga w trakcie bitew kosmicznych w zwarciu. Statki te często służą też jako obstawa dla okrętów klasy Harrower, lub w zastępstwie za nie są też w stanie dokonać skromniejszych desantów sił piechoty na cele naziemne. Podstawową wadą jednostek Terminus-class pozostaje stosunkowo mała przestrzeń hangarów i uzbrojenie ustępujące temu, w które wyposażone są republikańskie statki klasy Valor.
Wykonawca: Sith Empire | Cena: 40 000 000 Cr |
Długość: 550 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: brak | - 14 dział turbolaserowych |
Osłony: 2 000 SBD | - 20 podwójnych wieżyczek laserowych |
Wytrzymałość: 2 300 | - 10 wyrzutni rakiet wstrząsowych- 200 pocisków |
Ładowność: 30 000 ton | - 14 podwójnych dział jonowych |
Hangary: 20 myśliwców i 3 promy | Wyposażenie: |
Załoga/Pasażerowie: 520 osób/400 osób | - hipernapęd/- 25 kapsuł ratunkowych |
BSX-5 Dreadnaught
Przynależność: Imperium Sith
Rola: Krążownik dowodzenia/okręt liniowy
BSX-5 Dreadnaught to rzadsza, zmodyfikowana wersja okrętu klasy Harrower, różniąca się od niej wizualnie przede wszystkim ze względu na brak wcięcia na środku kadłuba i nieco mniejsze rozmiary. Okręty tego typu nie są produkowane tak masowo, jak statki klasy Terminus, czy Harrower. BSX-5 zaprojektowane zostały jako okręty dowodzenia i prywatne krążowniki poszczególnych Lordów Sith i Darthów. Okręt tego typu na własność posiadali m.in Darth Jadus, czy inni członkowie Mrocznej Rady. Statki te są w stanie obronić się przed praktycznie każdym atakiem, zdolne są też do bardzo skutecznego bombardowania powierzchni planetarnej. Posiadają specjalny, wzmocniony pancerz i dobry generator tarcz, są też zasilane specjalnym reaktorem hipermaterii, który daje im możliwość praktycznie nieustannego podróżowania w przestrzeni. Okręty tego typu służą więc najczęściej prywatnym celom ich właścicieli, choć często zdarza się też, że w trakcie konkretnych bitew Lord Sith lub Darth dowodzi całą flotą właśnie z tego rodzaju okrętu.
Wykonawca: Sith Empire | Cena: 120 000 000 Cr |
Długość: 600 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: brak | - 28 ciężkich dział turbolaserowych |
Osłony: 8 000 SBD | - 12 ciężkich dział jonowych |
Wytrzymałość: 4 500 | |
Ładowność: 22 000 ton | Wyposażenie: |
Hangary: 8 myśliwców i 2 promy | - 28 kapsuł ratunkowych |
Załoga/Pasażerowie: 2000 osób/2000 osób | - hipernapęd |
Harrower-class dreadnought
Przynależność: Imperium Sith
Rola: Niszczyciel gwiezdny/okręt liniowy/okręt dowodzenia
Symbol floty Imperium Sith i jej najpotężniejszy okręt produkowany masowo. Harrower-class dreadnought stanowią trzon floty imperialnej i są jej najważniejszą częścią. Te potężne statki kosmiczne posiadają imponujące uzbrojenie pozwalające im walczyć i zwyciężać w boju z prawie każdym przeciwnikiem. Statki te są ruchomymi fortecami, które w walce mają za zadanie dokonywać spustoszenia w szeregach przeciwnika. Harrowery są także często okrętami dowodzenia, samodzielnie przenoszą ponad 100 myśliwców i 35 promów i są w stanie dokonywać samodzielnych inwazji na powierzchnie planet. Jednostki tego typu posiadają łącznie pięć hangarów (dwa umieszczone we wcięciu z przodu, po jednym z każdego boku i jeden pod spodem okrętu), są też w stanie przenosić całe armie machin kroczących, które następnie promami transportowane są na pola bitew. Większość Harrowerów znajduje się pod bezpośrednim dowództwem Lordów Sith lub Darthów sprawujących w ten sposób kontrolę nad flotami gwiezdnymi Imperium, swą skuteczność jednostki te potwierdziły już w pierwszych miesiącach wojny, kiedy to Republika nie była w stanie znaleźć sposobu na to, by zniszczyć choć jeden okręt tego typu.
Wykonawca: Taerab Starship Manufacturing | Cena: 400 000 000 Cr |
Długość: 800 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: brak | - 10 ciężkich baterii turbolaserowych |
Osłony: 11 000 SBD | - 20 ciężkich poczwórnych dział laserowych - 10 wyrzutni torped protonowych - 200 pocisków |
Wytrzymałość: 6 000 | - 10 ciężkich podwójnych baterii dział jonowych - 10 wyrzutni rakiet wstrząsowych - 200 pocisków |
Ładowność: 38 000 ton | Wyposażenie: |
Hangary: 127 myśliwców i 35 promów | - 30 kapsuł ratunkowych |
Załoga/Pasażerowie: 2 400 osób/7 300 osób | - hipernapęd |
Foray-class blockade runner
Przynależność: Galaktyczna Republika/Niezależni
Rola: Fregata
Foray-class blockade runner to wykorzystywana od ponad dwóch wieków wojskowa fregata zasilająca głównie szeregi floty gwiezdnej Galaktycznej Republiki. Statki tego typu brały udział w walkach w trakcie Wojen Mandaloriańskich i w trakcie Wojny Domowej Jedi, później jednak nie wyszły z użycia, a pozostały elementem floty Republiki dostając się też w ręce wielu niezależnych grup działających w Galaktyce. Te 155 metrowe fregaty służą za liniowe okręty wsparcia, osłaniając większe jednostki i ochraniając je przed myśliwcami wroga. Foray-class jest stosunkowo zwrotnym typem okrętu liniowego, dzięki czemu może przełamywać szyki i linie wroga, a także szybko zmieniać swe położenie w trakcie walki. Obecnie Republika rzadko jednak korzysta z tych statków, znacznie częściej korzystając z Thranta-class, ponieważ Foraye nie posiadają w swej podstawowej konfiguracji żadnych osłon i z każdej bitwy wychodzą z dużymi uszkodzeniami, jeśli już w ogóle wychodzą.
Wykonawca: Republic Fleet Systems | Cena: 10 500 000 Cr |
Długość: 155 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 750 km/h | - 2 podwójne wieże turbolaserowe |
Osłony: brak | - 6 średnich turbolaserów |
Wytrzymałość: 400 | |
Ładowność: 2 800 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - 10 kapsuł ratunkowych |
Załoga/Pasażerowie: 40 osób / 300 osób | - hipernapęd |
Thranta-class corvette
Przynależność: Galaktyczna Republika
Rola: Okręt liniowy
Podstawowy i najpopularniejszy okręt wojskowy Galaktycznej Republiki produkowany w tysiącach. Thranta-class to główna siła uderzeniowa floty gwiezdnej Republiki. Statki te produkowane są w oparciu o starsze modele - statki Hammerhead-class i Praetorian. Thranta to statek rozmiarów fregaty, nieznacznie mniejszy od okrętów Hammerhead-class, zaprojektowany z myślą o wielofunkcyjnym działaniu. Jednostki tego typu doskonale sprawdzały się przed wojną, będąc głównym argumentem Republiki w każdym sporze zbrojnym, od chwili rozpoczęcia się wojny ustępują jednak pod względem siły ognia przed większymi jednostkami Imperium Sith, co powoduje, że obecnie Thranta-class najczęściej poruszają się w grupach, tak, aby zrekompensować w ten sposób w jakiś sposób swoją skromniejszą siłę ognia. Jednostki te są w stanie przenosić 17 myśliwców i 3 promy, ich główną zaletą jest jednak ich duża zwrotność i uzbrojenie pozwalające atakować prawie z każdej pozycji. Ich odpowiednikiem pod względem roli i siły bojowej po stronie imperium są okręty klasy Terminus.
Wykonawca: Republic Fleet Systems | Cena: 30 000 000 Cr |
Długość: 280 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 650 km/h | - 8 podwójnych dział turbolaserowych |
Osłony: 1 800 SBD | - 2 podwójne ciężkie działa laserowe |
Wytrzymałość: 1 700 | - 4 podwójne baterie dział jonowych |
Ładowność: 8 000 ton | - 4 wyrzutnie rakiet wstrząsowych - 60 pocisków |
Hangary: 17 myśliwców i 4 promy | Wyposażenie: |
Załoga/Pasażerowie: 300 osób/200 osób | - hipernapęd/14 kapsuł ratunkowych |
Hammerhead-class cruiser
Przynależność: Galaktyczna Republika
Rola: Okręt liniowy
Prawdziwy majstersztyk republikańskiej myśli technicznej - Hammerhead-class cruiser - z powodzeniem i od poonad trzystu lat służy we flocie Galaktycznej Republiki, nadal pozostając jednym z najpotężniejszych i najlepszych okrętów floty. Hammerhead-class zaprojektowano jako statek średnich rozmiarów, wielkości fregaty, który byłby w stanie brać udział w bitwach jako statek liniowy, a także latać na samodzielne misje w kosmosie, realizując różnorodne zadania zgodnie z potrzebami floty. Uzbrojenie Hammerheada pozwala mu rywalizować z prawie każdym rodzajem przeciwnika, jego specyficzna budowa umożliwia mu też prowadzenie skutecznego ostrzału z prawie każdej pozycji. Hammerhead pozostaje nie tylko symbolem floty Republiki, ale i statkiem, który zainspirował architektów nowszych jednostek, takich jak Thranta-class. Wielu uważa, że to właśnie powstanie tych okrętów zdefiniowało myśl strategiczną floty Republiki na całe lata. Obecnie Hammerheady produkowane są rzadziej niż statki klasy Thranta i nie dominują już liczebnie we flocie, nadal jednak wykorzystywane są w prawie każdej grupie uderzeniowej i uznawane są za bardziej wytrzymałego i potężniejszego kuzyna Thranta-class, nowe serie Hammerheadów są jednak coraz lepsze i nic nie wskazuje na to, aby ten statek kiedykolwiek miał wyjść z użycia.
Wykonawca: Rendili Hyperworks | Cena: 40 000 000 Cr |
Długość: 315 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 600 km/h | - 4 ciężkie podwójne turbolasery - 2 działa turbolaserowe |
Osłony: 2 000 SBD | - 2 baterie dział punktowej obrony laserowej |
Wytrzymałość: 2 000 | - 2 poczwórne działa laserowe |
Ładowność: 4 000 ton | Wyposażenie: |
Hangary: 12 myśliwców i 6 promów | - 4 kapsuły ratunkowe - generator wiązki przyciągającej |
Załoga/Pasażerowie: 300 osób/400 osób | - hipernapęd |
Valor-class cruiser
Przynależność: Galaktyczna Republika
Rola: Okręt wojenny/okręt dowodzenia
Najnowsze i najpotężniejsze okręty Republiki. Valor-class cruiser został zaprojektowany już w trakcie wojny specjalnie po to, aby przeciwstawić się sile ognia i potędze imperialnych okrętów klasy Harrower. Statki te służą we flocie republikańskiej za okręty dowodzenia i mobilne, latające fortece. Każdy okręt tej klasy przenosi w swych hangarach 150 myśliwców i 25 promów transportowych, co pozwala mu dokonywać prawdziwych naziemnych inwazji. Najczęściej statki te służą w zadaniach defensywnych, gdzie są w stanie tworzyć zaporę nie do przejścia nawet dla bardzo potężnych zgrupowań floty przeciwnika. Okręty te zostały częściowo oparte na schematach starych, prototypowych okrętów klasy Inexpugnable z czasów Wojen Mandaloriańskich, w tym projekcie uniknięto jednak podstawowywch wad starszego modelu. Valor-class jest stosunkowo bardzo zwrotny jak na statek tych rozmiarów, ma też specjalną konstrukcję pancerza, która polega na tym, że opancerzone są tylko wystawione na ostrzał części tego okrętu, powodując, że statek jest lżejszy niż by się mogło wydawać. Okręty tego typu należą do najdroższych istniejących w Galaktyce i dlatego też nie ma ich zbyt wiele, łączna liczba tych jednostek pozostających w służbie nie przekracza 200 jednostek i zamówienie każdego kolejnego okrętu wymaga zatwierdzenia ze strony zarówno Kanclerza i Senatu Republiki.
Wykonawca: Republic Fleet Systems | Cena: 1 000 000 000 Cr |
Długość: 1 400 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: brak | - 30 ciężkich dział turbolaserowych - 40 poczwórnych wieżyczek laserowych |
Osłony: 30 000 SBD | - 20 ciężkich dział jonowych - 20 dział punktowej obrony laserowej |
Wytrzymałość: 7 500 | - 20 wyrzutni torped protonowych - 100 pocisków - 20 wyrzutni rakiet wstrząsowych - 200 pocisków |
Ładowność: 20 000 ton | Wyposażenie: |
Hangary: 150 myśliwców i 25 promów | - 60 kapsuł ratunkowych |
Załoga/Pasażerowie: 4 300 osób/30 000 osób | - hipernapęd |
Interdictor-class cruiser
Przynależność: Niezależni
Rola: Okręt liniowy/okręt dowodzenia
Interdictor-class cruiser to stary okręt liniowy i okręt dowodzenia produkowany pierwotnie przez Galaktyczną Republikę na Corellii w trakcie Wojen Mandaloriańskich, aby wzmocnić flotę Republiki i umożliwić jej skuteczną walkę z większymi i lepiej uzbrojonymi okrętami Mandalorian. Statki te posiadały imponujące jak na tamte czasy uzbrojenie, miały też nowoczesne wiązki przyciągające i generatory studni grawitacyjnej umożliwiające im skuteczne zapobieganie ucieczce wrogich statków z pola bitwy. Wraz z odnalezieniem przez Revana i Malaka Gwiezdnej Kuźni statki te stały się głównym modelem okrętu liniowego, które na ich polecenie zaczęła konstruować Kuźnia. Statki produkowane przez Kuźnię posiadały lepsze uzbrojenie i dodatkowe osłony, po klęsce Malaka proces konstrukcji został jednak zatrzymany, a Republika nie chciała wznawiać produkcji tych okrętów ze względu na ich złą sławę, którą zdobyły chociażby zrównując z ziemią planetę Taris. Od tamtej pory okręty tego typu są niezwykłą rzadkością i istnieje zaledwie kilka lub kilkanaście ich egzemplarzy, które pozostają w faktycznym użytkowaniu.
Wykonawca: Republic Sienar Systems/Gwiezdna Kuźnia | Cena: nieznana |
Długość: 600 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: brak | - 5 średnich baterii turbolaserowych |
Osłony: brak | - 6 lekkich baterii punktowej obrony laserowej |
Wytrzymałość: 2 800 | Wyposażenie: |
Ładowność: 11 000 ton | - 3 wiązki przyciągające |
Hangary: 48 myśliwców i 2 promy | - 4 generatory studni grawitacyjnej |
Załoga/Pasażerowie: 5 224 osób/3 600 osób | - hipernapęd/20 kapsuł |
Core Galaxy Systems Dreadnaught
Przynależność: Niezależni
Rola: Okręt uderzeniowy
Core Galaxy Systems Dreadnaught to jeden z nielicznych okrętów klasy niszczyciela gwiezdnego dostępnych na wolnym rynku. Korporacja Core Galaxies Systems, która wyprodukowała te okręty przed Wielką Wojną sith (rokiem 4000 BBY) odniosła duży sukces i wkrótce potem została przejęta przez stocznie Kuat Drive Yards, które co pewien czas wypuszczają na sprzedaż nowe serie tego typu okrętów. Statki te posiadają bardzo duże rozmiary, lecz są w stanie latać w atmosferze i nawet lądować w celu dokonania inwazji na powierzchnię. Okręty te cechuje duża wielofunkcyjność i łatwość z jaką można je modyfikować. Z biegiem lat wiele z tych okrętów weszło w posiadanie różnorodnych grup przestępczych, syndykatów, grup pirackich i niezależnych rządów, obecnie jednak, a zwłaszcza od chwili rozpoczęcia się wojny pomiędzy Republiką i Imperium Sith, okręty te stały się zacofane w porównaniu do nowych projektów i modeli wykorzystywanych na wojnie.
Wykonawca: Core Galaxies Systems | Cena: 80 000 000 Cr |
Długość: 900 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 550 km/h | - 4 ciężkie podwójne działa turbolaserowe |
Osłony: brak | - 16 ciężkich dział laserowych |
Wytrzymałość: 3 900 | Wyposażenie: |
Ładowność: 3 000 ton | - 4 wiązki przyciągające |
Hangary: 6 myśliwców i 2 promy | - 14 kapsuł ratunkowych |
Załoga/Pasażerowie: 30 - 60 osób/1 000 osób | - hipernapęd |
Centurion-class battlecruiser
Przynależność: Niezależni
Rola: Okręt wojenny/niszczyciel gwiezdny
Statki klasy Centurion są jednymi z najbardziej tajemniczych okrętów w historii. Nigdy nie było wiele egzemplarzy tego modelu, a te, które zostały wyprodukowane wykonali anonimowi podwykonawcy republikańscy w czasie Wojen Mandaloriańskich i na zlecenie najwyższych notabli floty Republiki. Jednostki te w większości służyły we flocie Revana w trakcie jego krucjaty przeciwko Mandalorianom. Większość z jednostek klasy Centurion została zniszczona w trakcie Wojen Mandaloriańskich lub wkrótce potem, pewna ich liczba przetrwała jednak wojnę by wejść w ręce różnych właścicieli. Najbardziej znanym okrętem tej klasy był "Ravager", który wpierw walczył w bitwie o Malachor V, gdzie został zestrzelony, aby później trafić w ręce Dartha Nihilusa, który używał go jako prywatnego środku transportu w jego misji niszczenia wszelkiego życia. W związku ze złą sławą Republika nie zdecydowała się kontynuować produkcji tego typu jednostek i to pomimo faktu, że ich doskonałe osiągi z łatwością pozwalałyby im dalej z powodzeniem służyć w każdej flocie. Obecnie liczba sprawnych egzemplarzy tych statków w Galaktyce nie przekracza liczby palców u jednej ręki, co najmniej jeden z nich w posiadaniu ma też Imperium Sith.
Wykonawca: Galactic Republic/Sith | Cena: nieznana |
Długość: 1 200 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: brak | - 6 średnich baterii turbolaserowych |
Osłony: brak | - 6 ciężkich baterii dział jonowych |
Wytrzymałość: 5 000 | -6 lekkich baterii punktowej obrony laserowej -10 wyrzutni torped protonowych - 100 pocisków |
Ładowność: 9 000 ton | Wyposażenie: |
Hangary: 96 myśliwców i 10 promów | - 6 wiązek przyciągających/25 kapsuł ratunkowych |
Załoga/Pasażerowie: 31 452 osób/7 400 osób | - hipernapęd |
Praetorian-class frigate
Przynależność: Niezależni
Rola: Fregata
Fregaty klasy Praetorian są bezpośrednim przodkiem okrętów klasy Hammerhead oraz okrętów klasy Thranta. Wyglądem przypominają nieco te dwa modele, są jednak od nich mniejsze i starsze, ponieważ w użyciu pozostają jeszcze od czasów sprzed Wielkiej Wojny Sith w roku 4000 BBY. Statki te w swoim czasie były bardzo skutecznymi fregatami eskortowymi, a ich uzbrojenie, w tym nowoczesne jak na tamte czasy baterie turbolaserowe, budziło postrach u przeciwników. Z upływem lat Praetorian-class wyszedł z użycia floty republikańskiej i wiele egzemplarzy tej fregaty trafiło na galaktyczny czarny rynek, gdzie sprzedawano je przede wszystkim różnej maści grupom przestępczym i niezależnym frakcjom. Obecnie statki tego typu są już bardzo rzadkim widokiem w kosmosie, czasem jednak zdarza się, że jakiś bardzo mocno zmodyfikowany egzemplarz tego statku służy jakiemuś odizolowanemu rządowi, jakiejś biednej grupie przestępczej lub niewybrzydzającym piratom.
Wykonawca: Rendili Hyperworks | Cena: 30 000 000 Cr |
Długość: 180 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 550 km/h | - 2 lekkie baterie turbolaserowe |
Osłony: 700 SBD | - 2 baterie punktowej obrony laserowej |
Wytrzymałość: 900 | - 4 wyrzutnie torped protonowych - 40 pocisków |
Ładowność: 10 000 ton | Wyposażenie: |
Hangary: 12 myśliwców i 6 promów | - 2 wiązki przyciągające |
Załoga/Pasażerowie: 1 470 osób/2 700 osób | - hipernapęd/12 kapsuł ratunkowych |
Jehavey'ir-type assault ship
Przynależność: Mandalorians
Rola: Okręt uderzeniowy
Jehavey'ir-type assault ship to statek o przeznaczeniu okrętu uderzeniowego, służący w walce za statek wsparcia podczas dokonywania szturmu na jednostki wroga. Statki te Mandalorianie wprowadzili do użytku w trakcie swej inwazji na Republikę podczas Wojen Mandaloriańskich. Od tamtego czasu jednostki te, odnawiane i modyfikowane, cały czas służą Mandalorianom i ich flotom. Statki te nie posiadają hangarów, mają jednak specjalne śluzy umożliwiające dokonywanie zrzutu żołnierzy na pole bitwy lub też dokonywanie abordażu w trakcie walki w kosmosie. Podstawową zaletą tych jednostek jest ich wszechstronność, zwrotność i stosunkowo niewielki koszt, pozwalający łatwo produkować nowe jednostki wraz z utratą starych. Statki te z reguły służyły w bitwie w kluczu, zestawione razem z większymi okrętami takimi jak statki klasy Kyramud, czy Kandosii - doskonale je wtedy uzupełniając.
Wykonawca: Mandalorians | Cena: 21 000 000 Cr |
Długość: 188 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 480 km/h | - 5 średnich podwójnych turbolaserów |
Osłony: brak | - 3 ciężkie działa jonowe |
Wytrzymałość: 1 000 | - 6 wyrzutni ciężkich rakiet wstrząsowych - 64 pociski |
Ładowność: 3 500 ton | Wyposażenie: |
Hangary: brak | - 12 kapsuł ratunkowych |
Załoga/Pasażerowie: 200 osób/500 osób | - hipernapęd |
Kyramud-type battleship
Przynależność: Mandalorianie/Niezależni
Rola: Okręt uderzeniowy
Kyramud to mandaloriańskie słowo oznaczające "morderca" lub "zabójca". Statki tej klasy to prawdziwe latające fortece, zaprojektowane z myślą o dokonywaniu szybkich i śmiercionośnych ataków na wrogie okręty lub na naziemne pozycje przeciwnika. Statki tej klasy były wykorzystywane w trakcie Wojen Mandaloriańskich i od tamtej pory ich projekt nie uległ większym zmianom. Potężne uzbrojenie tych okrętów dziś nie robi już takiego wrażenia, gdyż w dużej mierze jest przestarzałe, jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja w kwestii osłon, których Kyramud-type po prostu nie posiada. Jego wady wynikające z wiekowości projektu niektórzy właściciele usiłują kompensować przez instalowanie nowszego sprzętu i dodatkowych osłon, lecz większość mandalorian zwyczajnie przerzuciła się z tych statków na nowsze modele mandaloriańskich niszczycieli, co nie zmienia jednak faktu, że nadal pewna liczba tych okrętów używana jest przez Mandalorian i do obrony swych planet (do czego w zupełności wystarczają) i w trakcie walk w roli okrętów pomocniczych.
Wykonawca: Basiliskans | Cena: 48 000 000 Cr |
Długość: 752 metry | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: 1250 km/h | - 25 średnich podwójnych turbolaserów |
Osłony: brak | - 12 dział punktowej obrony jonowej |
Wytrzymałość: 2 000 | - 10 wyrzutni rakiet wstrząsowych - 80 pocisków |
Ładowność: 8 000 ton | Wyposażenie: |
Hangary: 36 myśliwców i 3 promy | - 6 lekkich generatorów wiązki przyciągającej - 30 kapsuł ratunkowych |
Załoga/Pasażerowie: 1200 osób/2000 osób | - hipernapęd |
Mandalorian cruiser
Przynależność: Mandalorianie
Rola: Okręt liniowy/krążownik
Najnowocześniejszy mandaloriański krążownik i klasyczny okręt liniowy. Ten mierzący 800 metrów okręt jest równy najpotężniejszym współczesnym okrętom gwiezdnym i posiada wyjątkowo śmiercionośne uzbrojenie pozwalające mu nawiązać walkę z praktycznie każdym przeciwnikiem. Statki te są częścią nowej linii statków mandaloriańskich, sponsorowanych częściowo przez fundusze płynące od Imperium Sith. Okręty te najczęściej działają w grupach i przy asyście mandaloriańskich eskadr myśliwskich, najlepiej nadają się do walk w ustawieniu i szyku liniowym, kiedy to najlepiej mogą spożytkować swoją potężną siłę ognia. Statki tej klasy są też często modyfikowane przez poszczególne klany mandalorianskie i dodawane są do nich często dodatkowe elementy wyposażenia, takie jak wiązki przyciągające, dodatkowe wyrzutnie torped protonowych i baterie turbolaserowe, czy działa plazmowe dalekiego zasięgu. Obecnie statków tej klasy Mandalorianie nie posiadają raczej wiele, są one bardzo cenne i wykorzystywane są raczej rzadko, w specjalnych okazjach.
Wykonawca: Mandalorians | Cena: 150 000 000 Cr |
Długość: 800 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: brak | - 12 baterii turbolaserowych - 10 wież turbolaserowych |
Osłony: 5000 SBD | - 10 baterii dział jonowych - 10 dział punktowej obrony laserowej |
Wytrzymałość: 3 500 | - 10 wyrzutni rakiet wstrząsowych - 100 pocisków |
Ładowność: 20 000 ton | Wyposażenie: |
Hangary: 48 myśliwców i 12 promów | - 32 kapsuły ratunkowe |
Załoga/Pasażerowie: 1300 osób/5000 osób | - hipernapęd |
Kandosii-type dreadnaught
Przynależność: Mandalorians
Rola: Okręt uderzeniowy/niszczyciel
Kandosii (czyli "bezwzględny") to klasa potężnych niszczycieli gwiezdnych pozostających w użyciu od przeszło dwóch wieków. Pierwotnie okręty te były projektem rasy Fenelar, która jednak została podbita i praktycznie unicestwiona przez Mandalorian w trakcie Wojen Mandaloriańskich. Mandaloriańscy Neo-Crusaderzy postanowili zaadoptować projekt obcej rasy i na jego podstawie utworzyli linię tych przerażających okrętów, które stały się symbolem ich inwazji i zbrodni popełnionych przez Mandalorian. Te olbrzymie statki należały i wciąż należą do jednych z największych istniejących jednostek, posiadają bardzo potężne uzbrojenie i specjalny, wzmacniany pancerz produkcji Byblos Drive Yards. Ich potężne hangary pozwalają im na transport całej floty myśliwskiej i w trakcie wielu bitew wystarczał jeden okręt tej klasy by rozstrzygnąć całe starcie. W czasach współczesnych okrętów tych nie pozostało Mandalorianom już wiele i służą one raczej na drugiej linii jako okręty dowodzenia i bazy operacyjne. Utrzymanie tych jednostek i ich renowacja są bardzo kosztowne i dlatego też Kandosii-type powoli zostały zastąpione przez jednostki mniejsze, bardziej wszechstronne i nowocześniejsze. W przestrzeni Mandalorian nadal jednak można spotkać okręt tej klasy, przypominający aż po dzień dzisiejszy o czasach chwały tego ludu.
Wykonawca: Mandalorianie | Cena: nieznana |
Długość: 1 360 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: brak | - 30 średnich podwójnych turbolaserów |
Osłony: brak | - 12 lekkich potrójnych dział obrony laserowej |
Wytrzymałość: 7 500 | - 12 wyrzutni ciężkich rakiet wstrząsowych - 120 pocisków |
Ładowność: 45 000 ton | Wyposażenie: |
Hangary: 128 myśliwców i 8 promów | - 6 generatorów wiązki przyciągającej - 32 kapsuły ratunkowe |
Załoga/Pasażerowie: 10 000 osób/30 000 osób | - hipernapęd |
Azalus-class dreadnought
Przynależność: Kartel Huttów
Rola: Niszczyciel gwiezdny/okręt dowodzenia
Azalus-class dreadnought to niszczyciel gwiezdny pozostający największą jednostką będącą w posiadaniu floty Kartelu Huttów. Tego typu jednostki zostały zaprojektowane z myślą o tym, aby były straszakami na wrogów Kartelu i interesów Huttów. Produkowane na Nal Hutta okręty są bardzo kosztowne i mniej funkcjonalne od mniejszych jednostek, stąd też wyprodukowano ich zaledwie kilkadziesiąt egzemplarzy, które następnie podzielono pomiędzy najbardziej wpływowe klany Huttów. Niszczyciele te charakteryzują się dużą siłą ognia i specyficznym, podłużnym kształtem, który jest dość unikatowy i charakterystyczny dla tych jednostek (wielu uważa je za zwyczajnie szpetne i porównuje ich wygląd do kształtu Hutta). Wadą tych okrętów jest ich fatalna zwrotność i niewielka prędkość, co powoduje, że w walce są one najczęściej nieruchomymi stacjami dowodzenia lub czymś na kształt ledwie ruchomej stacji bojowej. Jak dotychczas Kartel Huttów nie prowadził jeszcze wojny z żadną poważniejszą flotą przeciwnika, także i statki te nie miały okazji się sprawdzić w walce z jednostkami Republiki, czy Imperium Sith, pewne jest natomiast, że znacząco podbudowują one ego Huttów, którzy dzięki ich posiadaniu mogą dalej budować swój wizerunek trzeciej galaktycznej siły.
Wykonawca: Nal Hutta Ship Industries | Cena: 300 000 000 Cr |
Długość: 900 metrów | Uzbrojenie: |
Prędkość lotu w atmosferze: brak | - 10 ciężkich podwójnych baterii turbolaserowych |
Osłony: 6000 SBD | - 20 lekkich baterii turbolaserowych |
Wytrzymałość: 8 500 | - 6 baterii dział punktowej obrony laserowej |
Ładowność: 20 000 ton | Wyposażenie: |
Hangary: 48 myśliwców i 10 promów | - 20 kapsuł ratunkowych - 2 generatory wiązki przyciągającej |
Załoga/Pasażerowie: 1000 osób/6000 osób | - hipernapęd |
Pojazdy cywilne
Śmigacze to duża grupa pojazdów, które dzięki repulsorom unoszą się nad ziemią. Śmigacze dzielą się co prawda na tzw. śmigacze lądowe (landspeedery) oraz śmigacze powietrzne (airspeedery) ale zasada działania obu rodzajów śmigaczy wciąż jest podobna, różni je tylko wysokość na której latają. Istnieją więc śmigacze przeznaczone do ruchu powietrznego wielkich miast jak np. Galactic City na Coruscant, ale istnieją też śmigacze zdolne do unoszenia się na jeszcze większych wysokościach, a nawet takie będące zdolne na pewien czas wznieść się ponad atmosferę planety. Śmigacze to podstawowy, najczęściej stosowany i główny środek transportu w uniwersum Gwiezdnych Wojen. W silniki repulsorowe wyposażone są też prawie wszystkie pojazdy transportu zbiorowego, które funkcjonują w obrębie miast, a także poza nimi.
Przedziały cenowe śmigaczy: 4 000 - 10 000 000 kredytów.
Znane Modele
- Desler Avenger, Desler Nomad, Desler DA-5
- Korrealis Baron, Korrealis Duke, Korrealis KL-8A-SE
- Tirsa Elite, Tirsa Victor, Tirsa Prime
- Czerka Executive Cruiser, Czerka Commuter, Czerka Enforcer, Czerka Z-3B
- PL-90 luxury speeder
- TT-6 landspeeder
- Twin-228 airspeeder
- Vondell Ruby
Swoopy i Skutery to grupa pojazdów pozbawionych obudowy i najczęściej będących pojazdami jednoosobowymi. Są to pojazdy bardzo szybkie i zwrotne - wymagają jednak tym samym od pilota większych zdolności kierowania. Niektóre uzbrojone są w pojedyncze lekkie działka laserowe, wprawny pilot jest także w stanie strzelać z ręcznego blastera poruszając się jednocześnie swym pojazdem. Gangi swoopowe, łowcy nagród, przemytnicy i wiele prywatnych osób korzysta z tego typu pojazdów na setkach planet. Swoopy w odróżnieniu od skuterów posiadają mocniejszy silnik z którego zawsze wydostaje się słup energii i ich przeznaczenie jest wybitnie sportowe, skutery (speederbike) są natomiast nieco wolniejsze, lecz łatwiejsze do sterowania i bardziej powszechne, a przez to także zdecydowanie tańsze. Specyficzną odmianą skuterów są też STAP-y, platformy latające dla jednej osoby, gdzie kierowca przyjmuje postawę stojącą, czasem wykorzystywane także w celach militarnych.
Przedziały cenowe swoopów i skuterów: 2 000 - 3 000 000 kredytów.
Znane Modele
- Adno A-R6, Adno Firewasp, Ando Windscorpion
- Walkhar Omen, Walkhar Auspice, Walkhar Harbinger
- Razalon FC-1, Razalon FC-6, Razalon FC-9
- Orlean Patriot, Orlean Rebel, Orlean Flurry
- Praxon Bloodline, Praxon Echo, Praxon Firaxa
- Morlinger Nighthawk, Morlinger Raptor, Morlinger Slipstream, Morlinger NG-6
- Meirm Bandingo, Meirm Bullfrog, Meirm Dark Wolf
- Lhosan Manta, Lhosan Nexu, Lhosan Racer, Lhosan Stinger
- Irakie Hawk, Irakie Renegade, Irakie Vulture
- Hyrotii Scrapper, Hyrotii YH-12, Hyrotii YH-99
- Aratech Fire, Aratech Ghost, Aratech Ice
- Amzab Breeze, Amzab Glory, Amzab ZB-12
- Tion SY-3, Tion SY-4, Tion SY-5, Tion SY-6
- Ikas Falchion, Ikas Flamethrower, Ikas Shark
- Vectron JM-13 Torrens, Vectron Magnus
- Dasta Colossus, Dasta Titan
- JA-3 Speeder
- BH-7X Custom Hunter
- EMP-03 Explorer
- PMP-06 Pleasure Speeder
- Lucky-77 Swoop
- AeroChaser speeder bike
- Urban Navigator
- JR-4 swoop
- Swoop racer
Podracery to - prawie zawsze - pojazdy służące do wyścigów, nierzadko budowane na zamówienie maszyny będące w istocie kokpitem sterowniczym z silnikami, które połączone z kokpitem pozostają za pomocą specjalnych lin przesyłowych. Dodatkowo silniki między sobą zespalane są specjalnymi wiązaniami energetycznymi. Całość ta tworzy bardzo szybkie i trudne w sterowaniu pojazdy, będące zakazanymi na wielu planetach, co w praktyce ogranicza użycie podów do kontrolowanych wyścigów lub światów Zewnętrznych Rubieży. Pojazdy te bez problemu osiągają prędkość rzędu 500-600 km/h i korzystanie z nich jest w zasadzie czystym samobójstwem dla osób, które już wcześniej nie są doskonałymi pilotami. Sterowanie podów wymaga przede wszystkim doskonałego refleksu, stąd dobrymi pilotami tego typu maszyn są głównie przedstawiciele takich szybkich ras, jak Xexto, Dug, czy Aleena. Ludzcy piloci tego rodzaju pojazdów praktycznie się nie zdarzają.
Przedziały cenowe podracerów: 80 000 - 20 000 000 kredytów.
Znane Modele
- CR-17 Incendia
- Minas Iris
- RSS PR-3
- LW-1S
- BL-37 Zephyr
- Sky Cruiser
Pojazdy militarne
Machiny kroczące to specjalny rodzaj maszyn używanych przez armie. Pojazdy te poruszają się za pomocą specjalnych, metalowych kończyn będących częścią ich całościowej konstrukcji. Istnieje wiele rodzajów machin kroczących i wiele jest ich przeznaczeń bitewnych. Zazwyczaj machiny kroczące dzielone są na trzy rodzaje: zwiadowcze, transportowe oraz bojowe. Machiny zwiadowcze to lekkie, szybkie i najczęściej zaledwie jedno lub kilkuosobowe pojazdy przeznaczone do szybkiego rekonesansu. Machiny transportowe to duże, ciężkie pojazdy z dobrym pancerzem, których głównym zadaniem jest dostarczenie żołnierzy w określone miejsce pola bitwy. Machiny bojowe to najpotężniej zbudowane i dysponujące największą siłą ognia pojazdy kroczące, których głównym zadaniem jest atakowanie i niszczenie wrogich celów. Machiny kroczące są często wykorzystywane na polach bitew, niemniej technologia ich produkcji nie stoi obecnie na najwyższym poziomie, co powoduje, że część z nich okazuje się bezużyteczna nawet w starciu z dobrze wyposażoną i wyszkoloną piechotą.
Przedziały cenowe machin kroczących: 60 000 - 8 000 000 kredytów.
Znane Modele
- ST-7 Recon Walker
- KX-7 Recon Walker
- BA-2 Command Walker
- BA-2 Recon Walker
- GZ-4 Command Walker
- ST-7 Recon Walker
- Manka-class armored transport
- Umbaran Spider Tank
Pojazdy kołowe to prawdopodobnie najstarsza grupa pojazdów, która wykorzystuje koła do przemieszczania się po polu bitwy. Koła to starożytne rozwiązanie, często niepraktyczne, ale w wielu sytuacjach bardzo skuteczne. W uniwersum Gwiezdnych Wojen pojazdy kołowe wykorzystywane są zarówno w celach cywilnych, jak i militarnych. Istnieją rozmaite typy czołgów wykorzystujących gąsienice, a także większe pojazdy kołowe, które transportują żołnierzy. W obecnej erze pojazdy kołowe nie są jednak zbyt opłacalne z racji tego, że w wielu miejscach barierą stanie się dla nich ukształtowanie terenu, pod tym względem zdecydowanie bardziej wielozadaniowe są pojazdy repulsorowe. Wyjątkiem pozostają tereny bagienne, które uniemożliwiają wykorzystywanie pojazdów repulsorowych - w takim terenie pojazdy kołowe zachowały swoją przewagę i stąd też zarówno Galaktyczna Republika, jak i Imperium Sith dysponują pewnym zestawem tego typu pojazdów.
Przedziały cenowe pojazdów kołowych: 20 000 - 8 000 000 kredytów.
Znane Modele
- Imperial Crawler Tank
- CZK Sandcrawler
Pojazdy repulsorowe są najczęściej konstruowanymi i używanymi pojazdami militarnymi w Galaktyce. Dzięki repulsorom unoszą się nad powierzchnią, co pozwala im unikać przeszkód i przemieszczać się z dużą prędkością. Najczęściej konstruuje się niewielkie kilkuosobowe czołgi. Tego typu pojazdy są szybkie, ale jednocześnie mocno uzbrojone i wyposażone w dodatkowe pola ochronne chroniące je przed atakami wroga. Pojazdy tego typu wspomagają żołnierzy podczas walki, samodzielnie atakują wybrane cele, często przenoszą także żołnierzy po polach bitew. Podstawową zaletą pojazdu repulsorowego jest jego wszechstronność, maszyny te nie są jednak uniwersalne, ponieważ są narażone na ataki z powietrza, a także zagrożone w starciu z piechotą wyposażoną w wyrzutnie rakiet i specjalne miny. Niemniej jest to typ pojazdu, który obecnie święci swoje największe triumfy i każda większa armia posiada na swoim wyposażeniu niezliczone typy repulsorowych machin.
Przedziały cenowe pojazdów repulsorowych: 30 000 - 8 000 000 kredytów.
Znane Modele
- Avalanche Heavy Tank
- Stormcaller Tank
- Firebrand Tank
- E-95 Dread Behemoth
- Imperial Devastator
Pojazdy latające to specjalne śmigacze przeznaczenia wojskowego. Maszyny te mogą osiągać znaczne wysokości i często w praktyce są swego rodzaju uproszczoną wersją myśliwca kosmicznego. Najsłynniejsze śmigacze w uniwersum Star Wars to z pewnością Snowspeedery wykorzystywane w Bitwie o Hoth. W obecnej erze pojazdy te nie są jednak powszechnie stosowane, ponieważ są gorzej opancerzone, wolniejsze i dysponują mniejszą siłą ognia niż myśliwce. Wyjątek stanowi Basilisk War Droid używany wciąż przez niektórych Mandalorian. Większość armii rezygnuje jednak z maszyn tego typu na rzecz myśliwców i statków kosmicznych, które posiadają te same funkcje ale jednocześnie mogą zapuszczać się na orbitę planety czy wlatywać do hangarów większych okrętów, które stacjonują w kosmosie. Śmigacze wojskowe są jednak powszechnie wykorzystywane przez siły obrony planetarnej, straże i policję, ponieważ są tańsze w eksploatacji i wystarczające do prostych zadań policyjnych. Warto zwrócić jednak uwagę, że pojazdy tego typu w określonych warunkach (np. na mrozie lub przy skażonej atmosferze) są bardziej pewne i bardziej niezawodne od myśliwców, których silniki praktycznie zawsze bazują na spalaniu.
Przedziały cenowe podracerów: 100 000 - 8 000 000 kredytów.
Znane Modele
- Basilisk War Droid
- Chiss Talon Interceptor
- Corellian Stardrive Flash
- Corellian Stardrive Stealth