Pojazdy

 

Pojazdy Cywilne

landspeederŚmigacze to duża grupa pojazdów, które dzięki repulsorom unoszą się nad ziemią. Śmigacze dzielą się co prawda na tzw. śmigacze lądowe (landspeedery) oraz śmigacze powietrzne (airspeedery) ale zasada działania obu rodzajów śmigaczy wciąż jest podobna, różni je tylko wysokość na której latają. Istnieją więc śmigacze przeznaczone do ruchu powietrznego wielkich miast jak np. Galactic City na Coruscant, ale istnieją też śmigacze zdolne do unoszenia się na jeszcze większych wysokościach, a nawet takie będące zdolne na pewien czas wznieść się ponad atmosferę planety. Śmigacze to podstawowy, najczęściej stosowany i główny środek transportu w uniwersum Gwiezdnych Wojen. W silniki repulsorowe wyposażone są też prawie wszystkie pojazdy transportu zbiorowego, które funkcjonują w obrębie miast, a także poza nimi.

Przedziały cenowe śmigaczy: 4 000 – 300 000 kredytów.

Znane Modele

– Desler Avenger, Desler Nomad, Desler DA-5
– Korrealis Baron, Korrealis Duke, Korrealis KL-8A-SE
– Tirsa Elite, Tirsa Victor, Tirsa Prime
– Czerka Executive Cruiser, Czerka Commuter, Czerka Enforcer, Czerka Z-3B
– PL-90 luxury speeder
– TT-6 landspeeder
– Twin-228 airspeeder
– Vondell Ruby

swoopSwoopy i Skutery to grupa pojazdów pozbawionych obudowy i najczęściej będących pojazdami jednoosobowymi. Są to pojazdy bardzo szybkie i zwrotne – wymagają jednak tym samym od pilota większych zdolności kierowania. Niektóre uzbrojone są w pojedyncze lekkie działka laserowe, wprawny pilot jest także w stanie strzelać z ręcznego blastera poruszając się jednocześnie swym pojazdem. Gangi swoopowe, łowcy nagród, przemytnicy i wiele prywatnych osób korzysta z tego typu pojazdów na setkach planet. Swoopy w odróżnieniu od skuterów posiadają mocniejszy silnik z którego zawsze wydostaje się słup energii i ich przeznaczenie jest wybitnie sportowe, skutery (speederbike) są natomiast nieco wolniejsze, lecz łatwiejsze do sterowania i bardziej powszechne, a przez to także zdecydowanie tańsze. Specyficzną odmianą skuterów są też STAP-y, platformy latające dla jednej osoby, gdzie kierowca przyjmuje postawę stojącą, czasem wykorzystywane także w celach militarnych.

Przedziały cenowe swoopów i skuterów: 2 000 – 200 000 kredytów.

Znane Modele

– Adno A-R6, Adno Firewasp, Ando Windscorpion
– Walkhar Omen, Walkhar Auspice, Walkhar Harbinger
– Razalon FC-1, Razalon FC-6, Razalon FC-9
– Orlean Patriot, Orlean Rebel, Orlean Flurry
– Praxon Bloodline, Praxon Echo, Praxon Firaxa
– Morlinger Nighthawk, Morlinger Raptor, Morlinger Slipstream, Morlinger NG-6
– Meirm Bandingo, Meirm Bullfrog, Meirm Dark Wolf
– Lhosan Manta, Lhosan Nexu, Lhosan Racer, Lhosan Stinger
– Irakie Hawk, Irakie Renegade, Irakie Vulture
– Hyrotii Scrapper, Hyrotii YH-12, Hyrotii YH-99
– Aratech Fire, Aratech Ghost, Aratech Ice
– Amzab Breeze, Amzab Glory, Amzab ZB-12
– Tion SY-3, Tion SY-4, Tion SY-5, Tion SY-6
– Ikas Falchion, Ikas Flamethrower, Ikas Shark
– Vectron JM-13 Torrens, Vectron Magnus
– Dasta Colossus, Dasta Titan
– JA-3 Speeder
– BH-7X Custom Hunter
– EMP-03 Explorer
– PMP-06 Pleasure Speeder
– Lucky-77 Swoop
– AeroChaser speeder bike
– Urban Navigator
– JR-4 swoop
– Swoop racer

podracerPodracery to – prawie zawsze – pojazdy służące do wyścigów, nierzadko budowane na zamówienie maszyny będące w istocie kokpitem sterowniczym z silnikami, które połączone z kokpitem pozostają za pomocą specjalnych lin przesyłowych. Dodatkowo silniki między sobą zespalane są specjalnymi wiązaniami energetycznymi. Całość ta tworzy bardzo szybkie i trudne w sterowaniu pojazdy, będące zakazanymi na wielu planetach, co w praktyce ogranicza użycie podów do kontrolowanych wyścigów lub światów  Zewnętrznych Rubieży. Pojazdy te bez problemu osiągają prędkość rzędu 500-600 km/h i korzystanie z nich jest w zasadzie czystym samobójstwem dla osób, które już wcześniej nie są doskonałymi pilotami. Sterowanie podów wymaga przede wszystkim doskonałego refleksu, stąd dobrymi pilotami tego typu maszyn są głównie przedstawiciele takich szybkich ras, jak Xexto, Dug, czy Aleena. Ludzcy piloci tego rodzaju pojazdów praktycznie się nie zdarzają.

Przedziały cenowe podracerów: 50 000  – 2 000 000 kredytów.

Znane Modele

– CR-17 Incendia
– Minas Iris
– RSS PR-3
– LW-1S
– BL-37 Zephyr
– Sky Cruiser

Pojazdy Militarne

walker2Machiny kroczące to specjalny rodzaj maszyn używanych przez armie. Pojazdy te poruszają się za pomocą specjalnych, metalowych kończyn będących częścią ich całościowej konstrukcji. Istnieje wiele rodzajów machin kroczących i wiele jest ich przeznaczeń bitewnych. Zazwyczaj machiny kroczące dzielone są na trzy rodzaje: zwiadowcze, transportowe oraz bojowe. Machiny zwiadowcze to lekkie, szybkie i najczęściej zaledwie jedno lub kilkuosobowe pojazdy przeznaczone do szybkiego rekonesansu. Machiny transportowe to duże, ciężkie pojazdy z dobrym pancerzem, których głównym zadaniem jest dostarczenie żołnierzy w określone miejsce pola bitwy. Machiny bojowe to najpotężniej zbudowane i dysponujące największą siłą ognia pojazdy kroczące, których głównym zadaniem jest atakowanie i niszczenie wrogich celów. Machiny kroczące są często wykorzystywane na polach bitew, niemniej technologia ich produkcji nie stoi obecnie na najwyższym poziomie, co powoduje, że część z nich okazuje się bezużyteczna nawet w starciu z dobrze wyposażoną i wyszkoloną piechotą.

Przedziały cenowe machin kroczących: 60 000  – 4 000 000 kredytów.

Znane Modele

– ST-7 Recon Walker
– KX-7 Recon Walker
– BA-2 Command Walker
– BA-2 Recon Walker
– GZ-4 Command Walker
– ST-7 Recon Walker
– Manka-class armored transport
– Umbaran Spider Tank

crawleeeerPojazdy kołowe to prawdopodobnie najstarsza grupa pojazdów, która wykorzystuje koła do przemieszczania się po polu bitwy. Koła to starożytne rozwiązanie, często niepraktyczne, ale w wielu sytuacjach bardzo skuteczne. W uniwersum Gwiezdnych Wojen pojazdy kołowe wykorzystywane są zarówno w celach cywilnych, jak i militarnych. Istnieją rozmaite typy czołgów wykorzystujących gąsienice, a także większe pojazdy kołowe, które transportują żołnierzy. W obecnej erze pojazdy kołowe nie są jednak zbyt opłacalne z racji tego, że w wielu miejscach barierą stanie się dla nich ukształtowanie terenu, pod tym względem zdecydowanie bardziej wielozadaniowe są pojazdy repulsorowe. Wyjątkiem pozostają tereny bagienne, które uniemożliwiają wykorzystywanie pojazdów repulsorowych – w takim terenie pojazdy kołowe zachowały swoją przewagę i stąd też zarówno Galaktyczna Republika, jak i Imperium Sith dysponują pewnym zestawem tego typu pojazdów.

Przedziały cenowe pojazdów kołowych: 20 000  – 1 000 000 kredytów.

Znane Modele

– Imperial Crawler Tank
– CZK Sandcrawler

czolgPojazdy repulsorowe są najczęściej konstruowanymi i używanymi pojazdami militarnymi w Galaktyce. Dzięki repulsorom unoszą się nad powierzchnią, co pozwala im unikać przeszkód i przemieszczać się z dużą prędkością. Najczęściej konstruuje się niewielkie kilkuosobowe czołgi. Tego typu pojazdy są szybkie, ale jednocześnie mocno uzbrojone i wyposażone w dodatkowe pola ochronne chroniące je przed atakami wroga. Pojazdy tego typu wspomagają żołnierzy podczas walki, samodzielnie atakują wybrane cele, często przenoszą także żołnierzy po polach bitew. Podstawową zaletą pojazdu repulsorowego jest jego wszechstronność, maszyny te nie są jednak uniwersalne, ponieważ są narażone na ataki z powietrza, a także zagrożone w starciu z piechotą wyposażoną w wyrzutnie rakiet i specjalne miny. Niemniej jest to typ pojazdu, który obecnie święci swoje największe triumfy i każda większa armia posiada na swoim wyposażeniu niezliczone typy repulsorowych machin.

Przedziały cenowe pojazdów repulsorowych: 30 000  – 1 000 000 kredytów.

Znane Modele

– Avalanche Heavy Tank
– Stormcaller Tank
– Firebrand Tank
– E-95 Dread Behemoth
– Imperial Devastator

wojskowyPojazdy latające to specjalne śmigacze przeznaczenia wojskowego. Maszyny te mogą osiągać znaczne wysokości i często w praktyce są swego rodzaju uproszczoną wersją myśliwca kosmicznego. Najsłynniejsze śmigacze w uniwersum Star Wars to z pewnością Snowspeedery wykorzystywane w Bitwie o Hoth. W obecnej erze pojazdy te nie są jednak powszechnie stosowane, ponieważ są gorzej opancerzone, wolniejsze i dysponują mniejszą siłą ognia niż myśliwce. Wyjątek stanowi Basilisk War Droid używany wciąż przez niektórych Mandalorian. Większość armii rezygnuje jednak z maszyn tego typu na rzecz myśliwców i statków kosmicznych, które posiadają te same funkcje ale jednocześnie mogą zapuszczać się na orbitę planety czy wlatywać do hangarów większych okrętów, które stacjonują w kosmosie. Śmigacze wojskowe są jednak powszechnie wykorzystywane przez siły obrony planetarnej, straże i policję, ponieważ są tańsze w eksploatacji i wystarczające do prostych zadań policyjnych. Warto zwrócić jednak uwagę, że pojazdy tego typu w określonych warunkach (np. na mrozie lub przy skażonej atmosferze) są bardziej pewne i bardziej niezawodne od myśliwców, których silniki praktycznie zawsze bazują na spalaniu.

Przedziały cenowe podracerów: 100 000  –  600 000 kredytów.

Znane Modele

– Basilisk War Droid
– Chiss Talon Interceptor
– Corellian Stardrive Flash
– Corellian Stardrive Stealth