Droidy

 

Opisane tutaj droidy nie są jedynymi istniejącymi w rozgrywce, inne rodzaje droidów to m.in te służące do wyspecjalizowanej administracji, konstrukcji i budowy, droidy-repliki ludzkie, droidy służące w zastępstwie niań, różnorodne droidy służące, droidy laboratoryjne wszelkiej maści, droidy treningowe (w tym zdalniaki) i droidy szermiercze (przeznaczone do trenowania szermierki), droidy namierzające czy droidy nawigujące (np. droid mysz), bądź te zintegrowane z pojazdami kosmicznymi w formie komputera pokładowego. W miarę możliwości poniżej znajdują się jednak wszystkie znane modele droidów wykorzystywane w obecnych czasach, podane są także progi cenowe by wskazać orientacyjną cenę takich maszyn. Większość z poniższych rodzajów droidów jest też grywalna, co jest istotne w przypadku gry postacią droida. Niedostępne do gry są tylko te modele i rodzaje, które odznaczają się bardzo niskim ilorazem sztucznej inteligencji (np. droidy bojowe, czy zasilające).

Droidy przeznaczenia militarnego
cser

Imperial C-series war droid

Droidy bojowe to droidy używane bezpośrednio do walki zamiast żywych żołnierzy, których w niektórych sytuacjach nawet przerastają. Są to droidy produkowane najczęściej wybitnie masowo (w końcu w każdej wojnie potrzebna jest duża ilość walczących jednostek) i są one też najczęściej stosunkowo tanie w produkcji, a główne ich zadania to słuchanie konkretnych rozkazów i celne strzelanie w tego, kogo wskaże się im za przeciwnika. Typowe droidy bojowe nie są więc obdarzone większym ilorazem sztucznej inteligencji, są też bezwzględnie posłuszne i w zasadzie niezdolne do buntu z własnej woli. W obecnych czasach droidy bojowe są bardzo powszechnie stosowane i to nawet w charakterze całych regularnych armii. Często też pełnią służbę w wybranych punktach wojskowych i bazach, czy na pokładach wielu statków, zazwyczaj działają jednak razem z żywym personelem, a nie zamiast niego.

Przedziały cenowe droidów bojowych: 40 000 – 1 000 000 kredytów.

Popularne Modele

– Devastator War Droid
– Juggernaut War Droid
– Krath War Droid
– Mark I assault droid
– Mark II assault droid
– Mark IV assault droid
– Imperial Pacification Droid
– Imperial C-series war droid

HK-47

HK-47

Droidy zabójcy podobnie jak droidy bojowe mają służyć do atakowania, ale nie są nastawione (jak droidy bojowe) na masowe użycie na rozległych polach bitew. Służą natomiast do unieszkodliwiania konkretnych celów dzięki swojemu bardzo zaawansowanemu oprogramowaniu. Oznacza to, że maszyny tego typu są automatycznie znacznie bystrzejsze od droidów bojowych i zazwyczaj posługują się normalnymi językami. Znane są też liczne przypadki, że droid zabójca posiadł sztuczną inteligencję rozwiniętą do tego stopnia, że potrafił się uniezależnić od pana, a nawet wytworzyć coś na kształt własnej osobowości. Jak można się domyśleć, droidy te to wyjątkowo morderczy przeciwnicy w walce.

Przedziały cenowe droidów zabójców: 200 000 – 8 000 000 kredytów.

Popularne Modele

– HK-series assassin droid
– HK-77-series assasin droid
– TR-series assassin droid

AR-34 enforcer droid

Droidy ochrony są poniekąd formą przejściową między droidami bojowymi a droidami zabójcami. Posiadają one najczęściej dość zaawansowane oprogramowanie, by móc komunikować się z pomocą basica, posiadają też lepsze uzbrojenie od standardowego droida bojowego, a ich cele to przede wszystkim ochrona właścicieli oraz ich mienia od zakusów złodziei czy bandytów. Nieraz majętniejsza osoba jest w stanie zakupić armię droidów ochrony na własny użytek. Zasadniczo są to też maszyny, które są bardzo trwałe i mają duże walory obronne, mogą np. skutecznie zasłonić polem energetycznym swojego właściciela, a ponieważ są bardzo ofensywnie usposobione to wielu z nich obawiają się nawet Jedi, czy Sithowie.

Przedziały cenowe droidów ochrony: 100 000 – 1 000 000 kredytów.

Popularne Modele

– Municipal patrol droid Mark I
– S-6 series security droid
– Sentinel droid
– Coruscant Security Droid
– AR-34 enforcer droids

Sentry droid

Droidy do tortur to droidy służące jak sama nazwa wskazuje do torturowania wskazanych im celów, maszyny te potrafią być bezlitosne i torturować na sposoby o wiele gorsze od tych znanych ludziom. Droidy do tortur są też zazwyczaj maszynami stosowanymi do przesłuchań, mają więc zainstalowanych wiele rodzajów urządzeń rejestrujących. Droidy te mają sprawiać ból nie do zniesienia, a za swój główny cel mają wydobyć informacje i w związku z tym także uciekają się do tortur takich jak wstrzykiwanie specyfików ofiarom czy paraliżowanie ich specjalnymi wiązkami.

Przedziały cenowe droidów do tortur: 60 000 – 400 000 kredytów.

Popularne Modele

– Sentry droid Mark I
– Sentry droid Mark II

DP-2 Probe Droid

Droidy szpiegowskie i droidy próbniki to droidy zaprojektowane do zwiadu i badań miejsc do których zostaną wysłane. Posiadają one wyjątkowo zaawansowane czujniki, komunikatory, a także najczęściej mechanizm samozniszczenia – by dane, które próbnik zdążył zmagazynować nie wpadły w ręce wroga. Często są też wyposażone także w broń jakiegoś rodzaju, by nie paść łupem byle szczura pustynnego. Droidów tych najczęściej używa marynarka, ale są to także droidy używane przez praktycznie wszystkie armie, a także bardzo licznych szpiegów, łowców nagród, czy naukowców.

Przedziały cenowe droidów szpiegowskich: 40 000 – 1 000 000 kredytów.

Popularne Modele

– K-X12 probe droid
– DRK-1 Dark Eye probe droid
– Submersible probe droid
– DP-2 probe droid
– Republic probe droid

Droidy przeznaczenia cywilnego

GE3-series protocol droid

Droidy Protokolarne to bardzo popularny rodzaj droidów mających na celu ułatwiać komunikację zarówno między dwoma istotami żywymi – droidy te dysponowały najcześciej wieloma milionami języków obcych – a także na linii maszyny – istoty żywe.  Stąd droidy protokolarne to prawdziwi specjaliści od języków. Droidy te także często asystują ludziom i to zarówno w obliczeniach, jak i jako służący a czasem nawet jako gawędziarze. Z uwagi na to, że droidy te są także specjalistami od różnych kultur to często biorą też udział w negocjacjach, praktykach biznesowych, czy wszelkiego rodzaju kontaktach.

Przedziały cenowe droidów protokolarnych: 50 000 – 3 000 000 kredytów.

Popularne Modele

– GE3-series protocol droid
– ET-74 communications droid
– GG-series hospitality droid
– Overseer droid (Sith)

Republic medical droid

Droidy Medyczne to droidy służące celom medycznym, zastępują one często zarówno pielęgniarzy, jak i lekarzy w swoich bardzo licznych i skomplikowanych obowiązkach. Istnieją nawet droidy będące wyspecjalizowane do chirurgii konkretnego typu, specjalistycznego podawania leków czy opatrywania rannych, a także jednoczesnego zabierania ich z pola bitwy. Jako, że droidy te mają dość wysoki współczynnik sztucznej inteligencji, to po pewnym czasie (bez kasowania pamięci) potrafią wykazywać się autentyczną troską o zdrowie swoich pacjentów, a ich zdolności wraz z doświadczeniem rosną podobnie jak u żywych lekarzy. Maszyny te zawsze też mają wgrane duże pokłady empatii tak, aby dbały o komfort swoich pacjentów i nie czyniły im jakiejkolwiek krzywdy.

Przedziały cenowe droidów medycznych: 100 000 – 1 000 000 kredytów.

Popularne Modele

– TR medical droid
– A-series medical droid
– Republic medical droid
– Imperial medical droid

GD16 series

Droidy-piloci są bardzo często spotykane w praktycznie całej Galaktyce. Przede wszystkim służą tym istotom, które nie opanowały pilotażu, bądź też nie przystoi im samodzielne sterowanie maszyną, którą podróżują. Droidy tego typu zwykle posiadają bardzo zaawansowane oprogramowanie motoryczne pozwalające im skutecznie sterować pojazdem podczas rutynowego lotu, jak i podczas walki, kiedy to droidy tego typu zdolne są do podejmowania działań ofensywnych za pulpitem myśliwca. W większości przypadków droidy te są bardzo prostymi urządzeniami, często jednak są to zmodyfikowane droidy humanoidalne i wtedy potrafią stać się samodzielnymi, myślącami członkami załóg np. statków należących do przemytników.

Przedziały cenowe droidów-pilotów: 100 000 – 3 000 000 kredytów.

Popularne Modele

– GD16-series pilot droid
– EI-9 network security droid

X2-C3 Imperial astromech

Droidy Astromechaniczne to droidy służące za zautomatyzowanych mechaników, często nawigatorów mniejszych jednostek i ogólnie wielozadaniowych pomocników swoich właścicieli. Astrodroidy posiadają wiele funkcji, od reperowania prostych przedmiotów, czy podawania i służenia innym, po takie gadżety jak sprzęty pozwalające łączyć się z komputerami gaśnice, zestawy narzędzi, zbiornik ioleju, silniki pozwalające latać, wejścia pozwalające zapewnić urządzeniom dopływ energii i wiele, wiele innych. Astromechy służą także w myśliwcach jako asystenci pilotów i ich mechanicy podczas lotu, ogółem są to bardzo zaawansowane i najbardziej technicznie uzdolnione roboty.

Przedziały cenowe astromechów: 200 000 – 2 000 000 kredytów.

Popularne Modele

– T3-series utility droid
– 3C-series utility droid
– IT-series utility droid
– T1-series utility droid
– R-8009 utility droid
– T7-O1 – utility droid series
– X2-C3 Imperial astromech

LB-series bulk-loading droid

Droidy tragarze, czyli maszyny służące do przenoszenia ładunków to jeden z najstarszych rodzajów droidów jaki w ogóle powstał. Od niewielkich, przenoszących niewielkie pakunki, czy skrzynki, po duże podnośniki binarne i wysokie, a nawet kilkumetrowe droidy przenoszące całe kontenery. Są to maszyny, które służą na statkach, w portach kosmicznych i wszędzie tam gdzie do przetransportowania są ładunki. Są też dość częstym widokiem, zwłaszcza, że należą do jednych z najtańszych rodzajów robotów na rynku.

Przedziały cenowe droidów-tragarzy: 10 000 – 300 000 kredytów.

Popularne Modele

– LB-series bulk-loading droid
– BLX labor droid
– J-series worker drone
– KM1 mining droid

Power droid

Droidy Zasilające to po prostu ruchome źródła energii, wyposażone w minimum sztucznej inteligencji, tak aby rozumieć proste komendy wydawane przez swych właścicieli. Są one w posiadaniu wielu wejść różnego rodzaju, by można było łatwo podłączyć je do wielu urządzeń i przekazać im energię zmagazynowaną w tymże droidzie. Pomimo tego, że najczęściej są one niewielkich rozmiarów to dzięki specjalnej budowie magazynować mogą naprawdę bardzo dużo energii. Takie roboty pozostają na stanie wielu pojazdów, statków kosmicznych czy warsztatów. Są też stałym wyposażeniem na planetach, gdzie panują trudne warunki atmosferyczne i nieprzyjazny klimat.

Przedziały cenowe droidów zasilających: 30 000 – 200 000 kredytów.

Popularne Modele

– 4-LB power droid